şükela:  tümü | bugün soru sor
  • özellikle bütçesini ucu ucuna denkleştirenler için üzülüyorum. çoğu kişiye "bir biraya şimdi 60 lira mı vereceğim" dedirtecektir. en çok da biletlerini yakma pahasına tatillerini iptal edenlere sabır diliyorum.

(bkz: aklıma geldi. üzüldüm)
  • aylar öncesinden yapmış olduğumuz sakız programımızı iptal edersek otel parasının yarısını (210€) ceza olarak ödeyeceğiz. ayrıca feribot ücretinin (570tl) iadesini alamayacağız. ve tabi ki vize masrafları da cabası. öte yandan iptal etmezsek otelin kalan ücretini (216,5 €) ödeyip, ek olarak tl kazanan beyaz yakalılar olarak 6 gün euro harcayacağız.

görünen o ki her şartta bu tatil gg! god damn it ya :(
  • bence geri dönmeyin..
  • benimdir.

aylar önce seturdan aldığımız alsace turuna gideceğiz. ekstra turlar dahil tüm tur bedelini 4,55 gibi bir euro kurundan tl'ye sabitleyip kredi kartına 9 taksitle yaptığım için mutluyum. ancak günlük harcamalar kısmı çok düşündürücü. sanırım market sandviçleri ile karın doyurma operasyonuna gireceğiz.
  • ....a tavsiyeler şeklinde değiştirebiliriz.

yanınıza bol miktarda konserve, çubuk kraker almanızı tavsiye ediyorum. sonra döndüğünüzde de laksatif ilaçlar kullanırsınız. muhtemelen birçoğunuz aylar öncesinden ödeme yaptığınız için kur riskini bir şekilde kapatmışsınızdır ancak orada harcayacağınız dövizleri minimuma indirin. hediyelik almayın kimseye boşverin. gidin metro-otobüsle gezin, yürüyün sokaklarda, plajlarda vakit geçirin.
  • bayramdan önce çıkıp, bayramın orta yerinde döneceğim. eğer seyahat kararını bugün itibariyle vermek durumunda olsam gitmez, evde otururdum. ancak bütün ödemeler yapılmış ve harcanacak nakit temin edilmiş olduğu için gidilecek; başka seçenek yok.

bence olay tatilde yurtdışına gitmek değil; tatil için bir tesise gitmek. bakın bayramda iki kişi bir haftalığına ayvalık'a gideceksiniz diyelim. konaklama fiyatları 6000 tl'den başlıyor. ucu açık.
    ayvalık yerine atlayıp feribotla midilli'ye geçelim derseniz; sıkı durun, 4000 tl'nin üstünde tesis yok gibi. halen yunan adaları müthiş avantajlı. ama alt toplamda bakıldığında orası-burası farketmiyor; tesiste tatil hiç ekonomik değil. yazlığı olan akrabalarla iyi geçinme zamanıdır.
  • daha önceden biriktirdiğimiz parayla çıkacağız. her ne kadar harcama yaparken tutarı euro'dan tl'ye çevirmememiz gerekse de beyin refleks olarak çarpma bölme yapacak.
  • bayram tatili için yunanistan,makedonya,karadağ,hırvatistan,slovenya yolu için önemli ipuçları;

arabayla çıkacağımız için bunu avantaja çevirmek gerekli ama nasıl ? en temel hayati madde su arabanın bagajına koli ile 0.5 lik ve 1.5 litrelik pet şişelerle donatıyoruz.1 suyun 1 euro olduğu noktaları avantaja çeviriyoruz.

yanımıza kahve makinası götürüyoruz.yine yurt dışından alacağımız kahveleri her sabah demleyip güzel bir termosla muhafaza ediyoruz.

alkol konusunda bira ve şarap ağırlıklı bir plan yapıldı.yine buzluk ve soğutma çantaları yardımıyla 6 lı market stoklu şekilde deniz kenarlarında takılıyoruz.balıkçı sandalyeleri ve şemsiye demirbaş.

yemek öğünlerini mümkün oldukça kahvaltıda kendi yaptığımız kahve ve kruvasan, öğlenleri dilim pizza,hamburger,tavuk ekseninde dönüyoruz.

euro ile geçilecek feribot ve ekstra giriş paralarını minimum'a indiriyoruz.

benzin doldurma noktaları olarak türkiye ve makedonyayı seçiyoruz.

kalacak yer konusunda airbnb ve booking'te arkadaş davet seçeneği ile tüm indirimleri toplayarak ilerliyoruz.totalde yaklaşık 1000 liraya geliyor burada yapılan küçük hamleler.

hediyelik eşya bu seferlik almıyoruz.

ekstra tavsiyesi olanları bekliyorum.