şükela:  tümü | bugün
  • yeni çılgın projem. ülkemizi kalkındırmak için hep beraber el ele veriyoruz ve bitmeyen bir tatile çıkıyoruz.

project background: kurban bayramı tatili 10 güne çıkarılınca sadece turizm sektörü 2 milyar dolar para kazanacak haberlerini okumuşsunuzdur. turizm bu kadar para kazanırken, turizm'in bağlantılı olduğu ulaşım sektörü, gıda sektörü, içecek sektörü, akaryakıt sektörü vs. falan da dahil olunca neredeyse bir 10 milyar dolar gelir elde ediliyoruz bu tatilden.

şimdi projemiz bu gerçeğe dayanıyor.

eğer 10 günlük tatilden 10 milyar dolar kazanıyorsak, 365 güne uzatılan bir tatilden 365 milyar dolar kazanırız. hem de yattığımız yerden. (yüksek mühendis olduğumdan oran orantı konularında iyiyimdir. lütfen hesabımı kontrol etmeye zaman harcamayın.)

arkadaşlar bahsedilen para boru değil. yani biliyorsunuz geçen sene tüm ülke olarak götümüzü yırtarcasına çalıştık. kimimiz madenlerde, kimimiz inşaatlarda, kimimiz fabrikalarda, tarlalarda, tırların tepesinde direksiyon sallayarak ya da devasa plazalardaki göt kadar kübikıllarda bilgisayar karşısında sabah akşam çalıştık kazandığımız para 867 milyar dolar. şimdi yattığımız yerden 365 milyar dolar kazanacağız.

tamam gelirimiz yarı yarıya düşecek ama masrafımız da ona göre azalacak. mesela işe gitmek yerine denize falan gideceğiz. takım elbise, ayakkabı masrafı falan yok. sadece bir şort bir havlu yeterli, havlu çürüyene kadar kullanır, şort eskiyene kadar giyeriz. mesela kira vermiyoruz artık, 365 gün otelde kalacağız, eve geri dönmeyeceğiz ki. örnekler arttırılabilir.

edit 1: havlu masrafı da yok. havluyu oteller veriyor zaten.

edit 2: arkadaşlar. ne yazık ki 85 milyon kişi aynı anda tatile çıkma planımızda küçük fedakarlıklar yapmamız gerekiyor. hesapladım bize yaklaşık 850.000 görevli lazım (aşçı, house keeping, barista, komi, temizlik, can kurtaran vs.). bir cv database'i oluşturup, kişileri yetkinliklerine göre pozisyonlara atayıp, zorunlu görevlendirme yapacağız (yılda 3 gün gibi bir süre çok değil). askerlik uygulaması gibi bir şey düşünüyorum. ileride belki gürcistan gibi bir ülkenin tüm çalışabilir nüfusunu bu işi yapmak için işe alabiliriz. ama ilk aşamada işi outsource etmeyelim, tedbirli gidelim diyorum.
  • böylece enişteniz sizi öptüğünde neden diye sormazsınız.