şükela:  tümü | bugün
  • bayramda çocuklara sağlıklı atıştırmalıklar vermek, ikram etmek; hazır ve şekerli gıdaların sağlığa olumsuz etkileri konusunda neredeyse tüm hekimle hemfikirken, ramazan (şeker) bayramında çocuklarımıza bile isteye zararlı gıdalar vermenin mantıksız olması karşısında, yapılabilesi bir önermemdir.

çocukların tatlı, şekerli şeyler sevdikleri malum. acaba onlara hazır gıda yerine sağlıklı ve tadını sevebilecekleri neler verilebilir düşünmekteyim. alternatfi fikirlerin paylaşılması yararlı olur.

aklıma ilk gelen; evde yapılacak tatlı, kurabiye, pasta olabilir. (hazırdan evladır) ya da taze meyveler olabilir mi? yani her çocuğun kolay ulaşamayacağı şeyler tercih edilebilir ki, kıymeti olsun. muz, kivi, mango vb.

peşin edit: hediyenin gıda olması şartı var. para yazabilecekler için...

edit: şekerli gıdalarla ilgili güncel bir haber
  • bir sonra olan bayramda zilinizin çalmamasına sebebiyet verir.
  • eve gelen çocuğun “bu ne be cimri herif, insan en azından kahverengi şeker verir” gibi şeyler söylerse şaşırmamak gerekir*
  • brokoli ve brüksel lahanası haşlıyorum ben çocuklar için.
  • çocukların apartman çıkışı size sövmesi ile sonuçlanacak eylem.
  • dedi 50 yasinda ki teyze. şaka tabi, güzel düşünce ama tutmaz bizim cocuklarda. cocuk bunlar sekerli şeyler yiyerek dislerini çürütmeleri lazim.
  • küçüklüğümde hatırlıyorum, komşu teyzemizin bir tanesi fırından yeni çıkmış poğaça ikram etmişti bize. o kadar hoşuma gitmişti ki o tadı hala unutabilmiş değilim.

ev yapımı çikolatalı kekler, kalıp kek, ya da güzel pofidik poğaçalar fena olmaz bence.

yav, biraz da olaya alışkanlık yönünden bakın. şekere nasıl alıştılarsa, sağlıklı gıdalara da alışırlar elbet.

yeni nesile bir iyilik yapalım, üşenmeyin lütfen.

bugün marketlerde satılan 'markalı' şekerlemelere baktım, çocuklara ikrak ederim belki diye, kendimce kaliteli markalar tercih ederek çocukları düşünüyordum, tâki şekerlemelerin içerigine bakana kadar. glukoz, fruktoz, tatlandırıçı, renklendirici, aroma verici, kıvam artırıcı, emülgator. asitlik düzenleyici...neler neler... o anda hevesim kaçtı. ben kendi yemediğim şey başkasının çocuğuna reva göremezdim. bile bile bunu yapmayı doğru görmedim.

bunları biliyorsanız, şimdi farkına vardıysanız siz de sorumlusunuz. sorumlu davranmak icap eder.
  • bonibon şeklinde vitaminler var supradyn falan, onlardan vermek en mantıklısı.