• yalnız bir bayramın, yapayalnız bir arefesinde emel taşçıoğlu' nun sesinden hüzün çöktüren türküdür.

neden mi?...

bir bekar evi.
    birikmiş çamaşırlar, sonrasında yapılacak ütüler ve okunacak kitaplar.
    olmadı bu bayram gidemedik bayrama, yarın babam koçu tek başına kestirecek.
    annem kavurmaya ekmek batırırken ocağa damlattım diye kızamayacak,
    babam ben yoruldum ayağına erkenden duşa girip et dağıltma işini bana kitleyemeyecek.
    kız kardeşim namaz sonrası yaşına başına bakmadan harçlık istemeyecek.
    anneannem haşlama kazanına odun taşıttırırken beni çağırmayacak.
    dedelerimin ve babaannemin mezarının başında bir çift eksik el kalkacak semaya.
    akşama koruda arkadaşlarla buluşup muhabbet edemeyeceğim.
    künefe tepsisinin bir yanı dolu kalacak...

sabah uyanırım bayram namazına giderim,
    sonra eve gelirim, şanslıysam yolda bir kaç insan bulurum bayramlaşacak.
    eve gelir çay demlerim, kahvaltı yaparım.
    sonra kitap okur arkasından da uyurum.
    ankara veletleri kapı çalıp şeker ister mi onu da bilmem, zaten evde şeker de yok, geçen bayramdan şirketin verdiği çikolata var.

bayram mı?
    hee yarın bayram
    bayram denirse artık.
    kavurmasız bayrama bayram mı denir, olsa olsa tatil onun adı.

haydi herkesin bayramı mubarek ola.
  • söz ve müziği kazım birlik 'e ait ,şimdiye kadar sadece emel taşçıoğlu 'nun sel gider kum kalıralbümünde gördüğüm yanık türkü.
    sözleri de tam olarak şöyledir:

gurbeti mesken mi tuttun
    gittin beni de unuttun
    yoksa baska yar mi buldun
    bir selam gönder bari
    bayramdan bayrama

ne yazarsin ne çizersin
    yollar irak der geçersin
    gel desem de gelemezsin
    cemalin göster bari
    bayramdan bayrama

deyin vefasız yarime
    belki de çıkmam yarına
    arada gel mezarıma
    bir fatiha oku bari
    bayramdan bayrama
  • böyle bir günde dinlemesi de beter eden türküymüş. ah keşke... ah keşke... ah ki... bir selam gönder bari bayramdan bayrama, ne uzak yolmuş, ne dönülmez , ne imkansız. gök mü yıkıldı yer mi yarıldı, hayır. ne zalim özlemmiş, selam göndermekten alıkoyan. bir selam gönder bari, ben duyarım kalbimde. sen gönder. imkânsızı imkânlı kılmak mümkün mü? değil mi? neden ki? bir selam... bayramdan...
  • yöresini de derleyenini de bilmedigim güzel bir türkü. emel tasçioglu'nun sesinden dinlemesi ayri bir zevktir. aklimda kaldigi kadariyla sözleri söyle:

gurbeti mesken mi tuttun
    gittin de beni unuttun
    yoksa baska yar mi buldun
    bir selam gönder bari
    bayramdan bayrama

ne yazarsin ne çizersin
    yollar irak der geçersin
    gel desem de gelmezsin
    cemalin göster bari
    bayramdan bayrama
  • emel taşçıoğlu'nun sesinden, tüyleri diken diken eden bir türküdür bu.

https://www.youtube.com/watch?v=ka8x5itdcwq

edit : link yenilendi
  • ete kemiğe bürünüp 'emel taşçıoğlu' diye görünen orta anadolu'nun bozkır kokan sesinden dinlenirse insanın boğazında birşeyleri ilmek ilmek düğümleyen bir türküdür.

bu denli duygu ve mana yüklü bir türküyü bayram vakti ziyaretine gittiğiniz bir aile büyüğünüzün gelin olma telaşı kokan elişi dantellerinin süslediği kadim zamanların ahşap vitrin+koltuk kombinasyonu'nda otururken dinleyince mihmanı da mihmandarı da sessiz sessiz ağlatan bir etkiye sahip oluverebiliyormuş. çoluğunu çocuğunu everip birbirinden fersah fersah uzak şehir ve ülkelere gurbet derdine gönderip eşini de dönülmez yollara taze yol eden büyüğümün yılların verdiği yorgunluğu ve yoğunluğu bir türkünün gada almasına bırakıp ayrılmak insanın gönlünü sedpareleye sedpareleye lime lime ediyor.

bu türkünün ardından ancak ismail altunsaray'ın neşet ertaşamiz sesinden 'vay vay dünya' türküsünü dinleyip kana kana ağlamak iyi geliyor ancak insana.
  • türk televizyonculuğunda bir arefe ve bayram klasiği.

https://youtu.be/3bxembzopyg
  • zara'nın yorumuyla sevdiklerinizden uzakta bir bayram günü dinlerseniz ağlatması muhtemel içli türkü.
  • trt radyosunda, bayram günlerinde en az 2-3 defa çalınan ve buram buram hüznüyle insanın içini dağlayan türküdür.
  • bedia akartürk versiyonu efsane olup yanlış zamanda dinlendiğinde adamın amına koyan şarkılar listesine giren güzeller güzeli türkü.
    http://www.youtube.com/watch?v=5gkecgobbn4

deyin vefasız yarime
    belki de çıkmam yarına
    arada gel mezarıma
    bir fatiha oku bari
    bayramdan bayrama.
hesabın var mı? giriş yap