şükela:  tümü | bugün soru sor
 • çanakkalede mafyanın elinde bulunan ve aşırı kötü otobüslere sahip otobüs şirketi.
 • gecmis caglarda troia kralliginin sinirlari icersinde oldugu bilinmekte olan çanakkale ilçesi.
  ilce merkezinin bu dönemlerine iliskin bilgiler, bugün ilce sinirlari icinde kalan bazi eski yerlesim merkezlerinden elde edilmektedir. bunlardan en önemlileri arasinda troas bölgesinde, bugünkü kursuntepe yakinlari ve skamondros (eski menderes) cayi vadesindeki eski bir aiolya yerlesim yeri olan skepsis'evciler) ve akpinar, caldag köyünde bulunan kiemalilar'in kurdugu bir koloni olan kebren (akpinar) bulunmaktadir. pers egemlenligine ve daha sonra da sparta istilasina ugrayan kent, halkinin alexandreia -troas'a göc etmesiyle bosalmistir.1356 yilinda osmanlilar, bugün kültür bakanliği tarafindan koruma altina alinan. restorasyonu yaptirilan ve halk arasinda "hadimogullari konagi" olarak taninan binayi yaptirmiilardir.
  akpinar caldag köyünde, adini priamos'un oglu kebrianos'tan aldiği söylenen, m.ö. v.yüzyilda büyük ün kazanan ancak m.ö.iii. yüzyilda tamamen bosalan, kebren antik sehri ile kursunlu köyündeki, yazili kaynaklara göre etrafı yüksek surlarla çevrili bir kale ve athena tapinagi'nin oldugu bildirilen skepsis kentinin kalintilari, ilcemizdeki antik yerlesme merkezleridir.ancak yörede yeterli bir arastirma yapilmadigi icin önemli bir antik yerlesim bölgesi olan bayramic ve civari hakkinda baska bir bilgi bulunmamaktadir.osmanli dönemi yapilari arasinda tepe camii, tasköprü camii, hadimoglu konagi ve tas köprü sayilabilir.
 • balıkesir - çanakkale arası ayakta yolcu taşıyan otobüs firması. koltuk 20 lira, ayakta 15 lira gibi bir fiyat biçmekteler efendim.
 • çanakkale 18 mart bayramiç meslek yüksek okulu öğrencilerinin işkence çektiği ilçe. öğrenciler arası entrikaların hiç bitmediği sürekli dallas modunda olayların yaşandığı ilçe görünümlü köy de diyebilirz. yerlilerinin müthiş küfür dağarcığı vardır. saat 24:00 a yaklaştığında yerli yersiz herkesin içmeye başladığı sarhoşlar mekanı olarakta bilindiği doğrudur. yerlisi olan gençlerin sürekli üniversite erkek öğrencilerine yalakalık girişimleri vardır ki sonucu okuldaki şu kızı bana ayarlasana şeklinde biteceği aşikardır. yerlilerle (özellikle oturan boğa ile) muhattap olmayan öğrencilerin her an dayak yiyebilme ihtimali de hiç göz önünden eksik edilecek bir vaka değildir. fakat yiyip içip konaklayacağınız daha ucuz bir yer bulmak da kolay olmasa gerek bu devirde.
 • sırtını kazdağlarına yaslamış,kara menderes çayı ile ovasını sulamş,dünya'da ilk güzellik yarışmasının yapıldığı çanakkale'nin en şirin ilçesi.türkiye'nin en neşeli,en rahat,en gamsız insanlarının yaşadığı yurdumun cennet köşelerinden biri.yıllarca osmanlı sarayına haftalık taze tahin helvası göndererek tahin helvasının anavatanı olmuş,ancak son yıllarda kendi ürettiği leziz peyniri komşusu ezine'ye kaptırıp ulusal bir markadan yoksun kalmış bir ilçe.çanakkale'nin meşhur peynir helvasının en güzel yapıldığı yer. yeşili,oksijeni,suyu,sebzesi,meyvesi ve de delisi bol mu bol bir kasaba.köy hayırı(çiftçi cemiyeti),bahar ve harman panayırları,ayazma festivali gibi geleneksel ve kültürel değerlerini yıllardır ödün vermeden yaşatan,kendi deyimleriyle gırnata(klarnet) ve davulsuz oynayamayan insanların yaşadığı,türkiye'de mobiletin ve motorsikletin en çok bulunduğu,ahır hayvancılığında zirveye oynayan,kazdağlarının eteklerinde yetişen lezzetli elmaları ile istanbul ''un en gözde marketlerinin reyonlarında adını duyuran,ayazmasını görene acaba cennet burasımı dedirten,ege ve trakya şivelerini karıştırıp komik bir şive ile konuşan insanlara sahip yurdum köşesi.uzaklarda hayallere düşünce gözleri buğulandırıp gene gelemedim sana dedirtip öylesine özlenen,uzaklardaki sevgili gibi beni bekleyen memleketim...
 • linç kültüründen nasibini almış türkiye kasabalarından.
  http://www.hurriyet.com.tr/…em/13045764.asp?gid=229
 • bayrama iki gün kala bir pogrom provasına ev sahipliği yapan yerleşim. kürt mahallesine saldırıp evleri taşlamışlar. solingen'de türklerin evini bu zihniyet yakmıştı, bilmem hatırlar mısınız?
 • bazen saskin gözlerle bakip der ki:
  -seneler boyunca sohbet etmis birbirlerini yemege davet etmis sirp komsulari sirf müslüman oldugu icin coluk cocuk demeden canavarca katletmisler bosnada! edenler korkak, acimazis katiller (ardindan gelen okkali bir küfür)...

  aradan zaman gecer, devran döner:
  -bu kürtlerin hepsi terörist, görmüyor musun, hepsini cezalandirmak lazim! bunlar insan degil, terörist! insan gibi muamele etmeyi haketmiyor!

  6-7 eylül olaylarini baslatan bir milliyetci bir cocugun atatürk ün evine bomba koymasi ve rumlarin suclanmasiydi. maras olaylarini baslatan da milliyetci bir baska cocugun sagci bir sinemaya bomba koymasi ve sucu alevilerin üzerine atmasiydi... aleviler aladdin camiini atese verdi diyerek corum da kiyim baslattilar ama camide cizik bile yoktu... yani hemen gaza gelenler sadece utanc duyacaklari bir olaya destek olmakla kalmadilar, acikca kullanildilar. uyanik olun, kullanilmayin....
 • üniversitedeki ev arkadaşımın memleketi. anlattığına göre en iyi müzisyenler oradan çıkarmış; hele bir de klarnet sesi duydular mı dayanamaz parayı klarnetin deliğine sokarlarmış, en iyi içki muhabbeti orada olurmuş, panayırlarında çılgınlar gibi langırt, üç gol bir marlboro, kasnak oynarlarmış.oraya misafirliğe gidip bu anlattıklarının hepsini yaşamak istiyorum. :)