şükela:  tümü | bugün
 • ben bu dönemin sonuna yetiştim. türk kahvesi yanında naneli likör ikram edilirdi. şimdi o naneli likörün yerini naneli lokum aldı.
 • annem bunu anlatır usulü budur derdi ama gel gör ki çok lüks bile olsa bazı mekan ve işletmeler türk kahvesinin yanında nane likörü ikramını bilmemekte söylediğinizde size uzaylı gibi bakmaktadır.
 • türkiyenin çomarlaşması neticesinde çok geçmişte kalan yıllardır.
 • bazılarında devam eden yıllardır. bizde halen ikram edilir. ev yapımı vişne likörü, vişne taneleri ile tabii ki...
 • 2000’li yılar diyebileceğim başlık. bizde hala devam eden adet. dün kahve+muz likörüyle bayram kutlandı mis gibi.
 • müslümanların bayramı değildir. haram olan bir içkiyi içmek günah ikram etmek o günahı katlamak demektir çünkü.
 • güzel yıllar.
 • nerede o eski jagermeister'lar.
 • kahvenin yanında annemin yaptığı likör: tutti frutti ("tüm meyveler" anlamında) ikram edilirdi. baharda çilek ile başlar hazırlığa. komşu teyzenin ikramı: badem likörü. bir diğeri de vişne likörü. kahve şekersiz, yanında kalite çikolata ve likör. kalorisi yüksek( ihtiva ettiği şeker sebebiyle) alkollü içecek.

  düzenleme ihtiyacı duydum:
  likör: şeker ile tatlandırılmış alkollü içecek. meyve, badem, yeşil ceviz, kahve, çikolata, portakal , limon kabuğu, nane hatta yumurtalı, sütlü likör evde yapılabilir. ev yapımı meyveli likör elde etmek için meyveler olgun, şeker ufak taneli, rom, votka konyak gibi alkol, yüksek dereceli olmalı.
  likörler alkol - şeker karıştırılarak hazırlanabildiği gibi alkol-şerbet karışımı ile de yapılır. alkol - şerbet karışımında derecesi oldukça yüksek alkoller seçilmeli.
  likörün sert veya yumuşak içimli hazırlanması kişinin tercihi. yani, alkol miktarı azaltılabilir veya tam tersi.

  tek aşamalı ev yapımı likör meyveler alkolde bekletilerek yapılır: meyveler uygun cam kaplara doldurulup üzerine belirli miktarda şeker ve alkol eklenir. yumuşak meyveler bütün, çilek, ahududu, vişne gibi, olarak kullanılır. sert meyveler rendelenir, kayısı, şeftali gibi meyveler ince dilimlenir. kavanoz hava almayacak şekilde kapatılır ve beş-altı hafta oda ısısında bekletilir. süre sonunda süzgeçten dikkatle geçirilip şişelenir.

  annemin hazırladığı tutti frutti likörü yapmayı denemedim, gözlemlediğim kadarıyla tarifini verebilirim. bahçede yetişen meyveler ile yapıyordu. ilk önce çilek, ardından sırasıyla olgunlaşan her meyveden alıp ev yapımı rakının içine atardı ve iki iki buçuk ay kadar bekletirdi. vişne likörü için meyve çekirdeğini mutlaka çıkarırdı.
  1 kg vişneyi kavanoza doldurur, 1 litre ev yapımı rakıya 0,5 kg toz şeker karıştırır meyvelerin üstüne dökerdi. unutmadan, 3-4 vişne yaprağı mutlaka eklerdi.
  bir başka püf noktası : şeker alkole iyice karışmalı. kavanozu sıkıca kapatıp bir buçuk ay gibi bir süre bekletirdi. sonrasında süzgeçten geçirip şişelere doldurmak kalırdı.
  bayram için satın alınmış gösterişli likör şişeleri bu işe yarardı:)
  bir not daha: ev yapımı ateş gibi rakı yerine votka da kullanılır.

  sıkı kahve sever olduğumdan kahve likörü ilgimi çekmişti, bu yüzden tarifini not ettim.
  50 gr taze öğütülmüş kahve 1,5 bardak su ile pişirilir. kapalı kapta 24 saat bekletilir. 2,5 bardak şeker ve 1,5 bardak su ile koyu şerbet kaynatılıp bir tatlı kaşığı limon suyu , telvesiz kahve ve 600 ml konyak karıştırılır. şişeye doldurup 3 hafta bekletilir .

  nane likörü hazırlamak için 0,5 litre konyağın içine 4-5 dal taze koparılmış nane atılır. şişe sıkıca kapatılır ve bir hafta oda ısısında bekletilir. süre sonrasında 2 bardak şeker ve 1 bardak su ile kaynatılmış şerbeti süzdürülmüş olan konyağa karıştırılır. 2-3 hafta bekletilir.
  limon likörü yapımı da kolay: 10 adet limonun kabuğunu elma gibi soyup büyük bir kavanoza doldurulur. üstüne 1 litre 90 dereceli alkol döküp sıkıca kapatılıp 3 hafta bekletilir. sonra. 1 kg şeker ve 1,5 litre su ile şerbet hazırlayın, 5 dk kaynamasına izin verip soğumaya bırakın. alkolü gazlı bezden geçirerek süzdürün ve şerbetle karıştırın.
  şişeleyerek saklayabilirsiniz.
  likör kahve yanında ikram edilir. ev yapımı kremalı pastalarda pandispanya katlarını ıslatmak için kullanılır. bir miktar şekerli su ile karıştırılır.
  vişne likörü yapımında kullanılan meyve buzlukta saklanarak vişneli çikolata yapımında kullanılabilir.
 • jagermeister ile hala sürdürdüğümüz gelenektir.