şükela:  tümü | bugün
  • her sene biraz daha ağır hissettiğim durum. tamam küçükken yeni kıyafetler alırdık hatta akrabaların yaşça en kıdemli olanlarından yüklü miktarlarda bayram harçlığı alırdık falan o zaman bayramın bir anlamı olurdu da; biraz büyüyünce anlamsızlaşmaya başlıyor diğer özel günler gibi. öyle boğazına düşkün bi herif de değilim ki normal şartlar altındakinden fazla bir miktar et yiycem diye kurban bayramına sevineyim; mesajlar bekleyeyim, cevaplar atayım.
    aslında sistem yanlış. bok kadar çocukken elime tonla para sıkıştıran şişko akrabalar sen artık büyüdün deyip harçlık vermeyi kestiler. git gide anlamsızlaşmaya başladı böylece bayramlar. tam tersi olsaydı belki de bütün gençlik bayramları iple çekiyor olurdu. dinine bağlı mümin gençler bile olabilirdik yalakalık olsun diye. bayram sabahları mutlu uyanırdık. neticede 19 yaş üstü herkes çakallık peşinde. 8 yaşındaki kuzene çekinmeden 100 lira para veren bıyıklı halacım! sözüm sana! o sümük kadar çocuğun 100 lira neyine! boka püsüre harcıycak o parayı. yazıktır günahtır efendim. tamam bayramlarda çocuk sevindirmek adettir falan da o çocuğun eline sikimsonik bir oyuncak tutuştursan da aynı sevinci vericek! ekmeğe pepe diyen kuzenlerimin cebinde benimkinden fazla para görmek beni türlü türlü kederlere salıyor. dini bayramlarda reform bekliyoruz. ancak bu şekilde gençleri hala bayram sevinci içinde görebilirsiniz.*
  • ah nerde o eski bayramlar diyen takıma katılma ve gençlerin beynini sikme zamanı geldiğini ifade eder.
  • özellikle dedenin ninenin ölmesiyle daha da fazla kendini hisstettiren durum.
  • kapısını çalacak anneanne, babaanne ve dede kalmayınca iyice hissedilen durum. çocukken bayram diyince nasıl heyecanlandığımı hâlâ daha hatırlıyorum. çocukken her şey çok özeldi, her şey keyif veriyordu. şimdilerde gözlemlediğim kadarıyla bayramlar bilhassa beyaz yakalılar için tatil anlamı taşıyor. çünkü insanlar eşek gibi çalıştıkları hâlde çok az tatil yapabiliyorlar.(öğretmenler hariç*)

velhasıl, nerede o eski bayramlar, diyor, hepinize iyi tatiller diliyorum.
  • şahsen kapı kapı dolaşıp samimiyetsiz sevgi gösterileri yerine soluk almadan çalıştığımız iş yaşamından uzaklaşmak adına 2-3 gün kafa dinlemeyi tercih ederim. hiçbir şey yapamıyorsan otur evde, aç netflix, oh mis. hem dinleniyorsun hem de tahammül sınırını aşan insanlara katlanmıyorsun. hem bakıyorum yaşlı başlı insanların evine gidiyorsun, o insanlara bir dünya zahmet. bana saçmalık gibi geliyor bu bayram merasimleri.

edit: imla
  • tabi ki bir şey ifade ediyor:tatil

bayram olmasa tatil yapamazdik.
  • (bkz: #90871011)
  • "şehrimizdeki yoksulların tam sayısını bilmiyoruz. ama çoklar. gecekondularda yaşıyorlar. bayramlarda ulaşım araçları parasız olunca ortaya çıkıyorlar. caddelerde, alışveriş merkezlerinde dolaşıyorlar. geçtiğimiz bayram, şehir tiyatrosunda onlar için "temizlik imandan gelir" adlı oyun, yine ücretsiz, sergilendi. konusunu yüzyıllar önce anadolu'da yaşanan bir savaştan alan bu oyunda, türk askerlerinin misvak dallarıyla dişlerini fırçaladığını gören düşman gözcüsünün, "türkler bizi çiğ çiğ yiyecek!" diye bağırarak saklandığı yerden fırlayıp kaçtığı sahne, yoksullar tarafından çılgınca alkışlandı."

barış bıçakcı -baharda yine geliriz
  • en azından bi traş olurum diyordum. ona bile üşendim o derece.
    bu saç sakalla akraba ziyareti de ayıp olur. en iyisi evden hiç çıkmamak.
  • hiç tadı yok artık. en azından annem ve anneannem yaşıyor ve hayatta. en büyüğüm o var şuanda.