şükela:  tümü | bugün
 • sabır sınırlarını zorlayan, sürgün yeri tadında bir mekan. 5 aydır oturuyorum ve taşınacağım günü iple çekiyorum. öyle bir mozaik ki anlatılmaz yaşanır; karşı apartmandakinin çocukları selpak satıp cam siliyor, yan apartmanda birinin de bmw x5'i var. hepsi aynı sokakta aynı anda. park yeri kavgası mı istersin, burada; magandanın türlüsünü mü istersin, burada; 700 lira kira verip çiş kokan apartmanda oturmak burada. hayır ben öyle çok burjuva takılan biri değilim ama arkadaş buralar hakikaten çekilecek gibi değil. emlak fiyatları da öyle bir uçuyor ki anlamak mümkün değil. yıldırım mahallesi tarafları falan nispeten güzel, sokakları falan daha ferah. özellikle benim oturduğum orta mahalle tarafı dehşetengiz, maceraseverleri bekliyoruz.

  edit: bu entryi zamanın ötesine gönderen gönül dostları, eğer yukarıda yazdıklarım yanlışsa, yani bayrampaşa'da oturuyor ve bunların gerçek olmadığını iddia ediyorsanız size zahmet bana bir mesaj atıp koordinatlarınızı verin de ben de adam gibi bir yerde oturayım. ha yok zevk için basıyorsanız devam ediniz.

  bu arada edit itibariyle 1 yıl oldu oturmaya başlayalı, kötü hislerim azalmadı, çoğaldı. apartmanda horoz beslemeyi, apartman boşluğuna ıslak halı ve çamaşır asmayı, 3. kattan çöpü aşağıya sallamayı, devletin kaldırımına park etmek için kavga etmeyi, evinin önüne park eden arabanın sileceklerini kaldırıp antenini çalmayı ve bunun gibi birçok medeniyetsizliği bünyem kabul etmeyecek, alışamayacağım. buradan antenimi çalan arkadaşa sesleniyorum: umarım kabız olduğun zamanlarda işe yarıyordur.
 • dünyanın her yerine 2 vesait ile gidilebileceğini iddia ettiğim semt.

  amerika - atla metroya hoop havalimanındasın.

  adana - atla metroya hoop otogardasın.

  istanbul içinde ise hemen hemen her semte çok rahat ulaşabilirsin.

  sosyete kezbanlarının uğrak mekanı; (bkz: forum istanbul) da bu semttedir.

  bu semte varoş diyenler henüz gelip görmemişlerdir.
 • yıl 2010. milattan sonra..

  kablo tv yok, teledünya yok, uydunet yok. yok yok yok yok yok allah yok. amına sıkim böyle işin de böyle yerin de.

  dipnot: basketbolcu hidayet türkoğlu, darüşşafaka'da oynayan -yanılmıyorsam- ömer köseoğlu ve futbolcu saffet sancaklı (ve aileleri) bayrampaşa'nın boşnak semti yıldırım bosna'dandırlar. ayrıca futbolcu arda turan da bayrampaşalıdır.
 • istanbul'un özellikle tarihi açıdan merkezi olan fatih'e en yakın ilçesidir.

  ulaşımı çok kolaydır. altıntepsi girişinden e-6'ya, topkapı çıkışından e-5'e kolaylıkla bağlanırsınız. tüm merkezlere****(geç de gelse) otobüsü vardır. sağmalcılar metro istasyonunu kullanarak aksaray'a, zorlayıp dünyanın turist yoğunluğu en fazla olan tramvay hatlarından biri olan bağcılar hattına aktarma yaparak da kabataş'a kadar gidebilirsiniz.

  sizin için bir şey ifade ediyorsa, avrupa yakası ikeası'nın burada olması bir güzelliktir.

  10 metrede bir rizeliye denk gelirsiniz. daha yoğun olarak da balkan göçmeni kaynar burası. hidayet türkoğlu spor kompleksi ve semih erden spor salonu ile de bir nevi yetiştirdiği sporcularla övünmektedir. özellikle yıldırım mahallesi, "türkiye'nin basketbolcu fabrikası" olarak bilinir**.

  en korkunç tarafı, binaların birbirinine aşırı derecede yakın olmasıdır. her birinin yanındakine yaslanarak yapılması her ne kadar depreme karşı -görüntüde- güven telkin etse de, apartman bahçesi arayan gözler hayal kırıklığına mahkumdur. karşı binadaki hemen her dairenin içini en ince ayrıntısına kadar görebilirsiniz perdeler açıksa. siz bu durumdan hoşlanmıyorsanız, gece gündüz kapalı durur sizinkiler. eski binalar ve sakinler burada çok yoğun olduğu için mahalledeki herkes sizi tanır, siz ise yavaş yavaş farkına varırsınız bu insanların. buna alışkın değilseniz çok garipsersiniz.

  hiçbir binanın altı ziyan edilmez. ya tekstil atölyesidir. buralarda sürekli bir "remayözcü" ihtiyacı vardır. ya da tamirhanedir. temizlikçisini, marketini, fırınını saymaya lüzum yoktur. onlardan bol bir şey bulunmaz.

  merter kadar sonradan görme, bakırköy kadar havalı değildir bayrampaşa. kendi halinde bir ilçedir.
 • chp nin burada yüzde 35 oy almasının sebebi, chp nin yoğunlukla boşnakların ve selanik göçmenlerinin yaşadığı bir ilçe olan bayrampaşa'da boşnak aday çıkarmasıdır.

  chp biraz daha yüklenebilse akp yi burada bitirebilirdi. mevcut başkan söylenilene göre oldukça fazla gayrimenkulü olan emekli bir din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenidir.

  chp adayının özgeçmişine bakarsak:
  bahri sipahi sancak'ta doğmuştur.
  bosna-sancak kültür ve yardımlaşma derneği’nde saymanlık görevinde bulundu.
  bir dönem bayrampaşa ilçesi bünyesindeki yıldırım bosna spor klubü’nün başkanlığını yaptı.
 • halen daha ne fiber internet ne de kablo tv olan doğup büyüdüğüm ilçem.
 • doğu büyüdüğüm ilçem. burada her yanda mevcut akp'li belediye başkanı atilla aydıner'in fotoğraflarını görebilirsiniz.

  kuzey kore veya nazi almanyası sakinleri bile bizden daha şanslıdır o konuda. nasıl bir egoysa bizimkininki.
 • 27 senemi geçirdiğim ilçe. uzaktan bakanların çekindiği benim ise huzur bulduğum yer.
 • devasa enginar heykeli yetmemiş olacak ki ilçe merkezine yakın, enginarlardan oluşan bir süs havuzu da yapılmış olan istanbul ilçesi. bir zamanlar oralar hep enginarlıkmış bunu ''iyice'' anlamış olduk artık başka enginarsal çalışma olmaz diye umut etmek istiyorum bir sebzeye bu kadar övgü yeter de artar sanki.

  ayrıca içinde benim de bulunduğum balkan göçmenlerinin yaşadağı yer olması dolayısıyla dükkan isimleri pek farklılık göstermez bu semtte. örneğin yirmi dükkanın beşinin adı tuna, beşinin adı rumeli, beşinin adı mostar, beşinin adı da balkandır. içinden bir nba yıldızı çıkarmış*, kısmen yıkılmış olsa da adı hep cezaevi ile anılacak olan içinde sevdiğim insanların, arkadaşlarımın bulunduğu, kısmen yaşadığım istanbul ilçesidir ve sevilir enginarlara rağmen.
 • istanbul'un tornacı cenneti.

hesabın var mı? giriş yap