şükela:  tümü | bugün soru sor
  • sözlüğü açıyorsunuz, kafamı boşaltacak birkaç şey okuyayım diye bakıyorsunuz, bi bakmışsınız başlık var ve başlığın kendisi ve yazısı iftiralarla, yalanlarla ve çarpıtlamalarla dolu. troller alemi ekşi sözlük'e hoş geldiniz.

şimdi efendim, şunu belirtip olaya giriyorum direkt. ben fetocu diyorum, siz fetöcü anlayın. konumuz isimleri lazım olmayan ama hepimizin dikkatini çeken ve sözlüğün çoğunluğu tarafından ak troll olarak betimlenen bazı tipler ve bunların hakaret ve nefretle kullandıkları kelime ve cümleler. hemen olaya girip kullandıkları kelimeleri tespit ediyoruz.

(bkz: laik)
    (bkz: laikçi)

şimdi laikçi kelimesinin "dinci" kelimesine karşı olarak oluşturulduğu söylenebilir. bunun dışında kelimenin türkçeye uymadığı da söylenebilir. tabi oluşturan kesimin eğitimi seviyesi kültürü vs. göz önüne alındığında buna şaşırmak pek mümkün olmuyor. neyse şimdi bunları geçiyorum, asıl olaya gelelim.

bu ifadeyi nefretle ve küçümsemeyle kullanan insanların bunu laiklik karşıtı oldukları için yaptıkları hem ilgili başlıkta belirtilmekte, hem de diğer başlıklarda yazılan ak troll entryleri ile görülmekte. ki sadece laiklik değil, "laik" olarak nitelendirdikleri herkese aynı şekilde iftira atmaya çalışıp yalan dolan bilgiler paylaşmaktalar bu kelimeyi kullanan tipler. bunu görmek için çok fazla uğraşmanıza gerek yok, sözlüğün tescilli ak trollerinin yumurtladıkları entrylere bi göz gezdirmeniz yeterli, zaten her gün saçmalıyorlar. hatta öyle bir seviyeye gelmiş ki bu durum "en iyi savunma saldırıdır" misali tarikat övüp laiklik ilkesini ve diğer anayasal ilkeleri benimseyenlere fetocu diyecek kadar akıl sağlıklarını yitirmiş durumdalar bu arkadaşlar.

şimdi gelelim neden fetocu gözüktüklerine. fetocuların amacı anayasal düzeni ortadan kaldırmak idi, ki iddianamelerde geçen ifadeler de böyle zaten. peki anayasaya hemen bi göz gezdirelim:

--- spoiler ---
    madde 2. – türkiye cumhuriyeti, toplumun huzuru, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk devletidir.
    --- spoiler ---

evet gördüğünüz gibi anayasada laiklik ilkesi benimsenmiş durumda ve bu değiştirilemez maddenin içinde geçmekte. peki laiklik ilkesine karşı olanlar neye karşı olmuş oluyorlar? anayasaya. anayasa bize ne sağlıyor? düzen. yani bu kişiler anayasaya ve onun sağladığı düzene karşılar. peki karşı olmak suç mu? bence değil. ama olay bununla kalmıyor işte, bu kişilerin amacı anayasayı ve anayasal düzeni savunanlara iftira atmak, onları sindirmek ve yok etmek üzerine kurulu. bunu nerden çıkartıyoruz? yazdıkları entrylerden ve halkı galeyana getirmeye çalışmalarından.

işte burada feto devreye giriyor. çünkü ülkeyi bölmek veya karmaşa çıkarmak için harika bir yöntem bu. sonuçta fetonun da amacı dini kullanarak ülkeyi zayıflatıp ele geçirmek idi. necip hablemitoğlu bununla ilgili kitap* yazmış hatta ondan da önce tv programlarına çıkmıştı, ama biliyorsunuz sonrasında suikaste uğradı. işte fetocuların bu amacı gerçekleştirmesi için de muhtemelen sözlükte ve dışarda fetocu değilmiş gibi gözüken ama bal gibi de fetocu olan bu tipler kullanılmakta ve hedeflenen kesimlere itibar suikasti yapılmakta. yani aslında fetocular kendilerine yakışanı yapıyorlar ama bu sefer göstere göstere değil alavere dalavereyle. isim vermiyorum zaten bu tipleri tahmin edebiliyorsunuzdur.

bunun dışında başka kelimeler de var. mesela atatürk ve atatürkçü. hemen bi spoiler daha.

--- spoiler ---
    madde 134 - atatürkçü düşünceyi, atatürk ilke ve inkılâplarını, türk kültürünü, türk tarihini ve türk dilini bilimsel yoldan araştırmak, tanıtmak ve yaymak ve yayınlar yapmak amacıyla; atatürk’ün manevî himayelerinde, cumhurbaşkanının gözetim ve desteğinde, başbakanlığa bağlı; atatürk araştırma merkezi, türk dil kurumu, türk tar ih kurumu ve atatürk kültür merkezinden oluşan, kamu tüzelkişiliğine sahip “atatürk kültür, dil ve tarih yüksek kurumu” kurulur.
    --- spoiler ---

bu arada sadece kelimeleri değil cümleleri dikkate almanızı istiyorum. mesela bu maddede anayasa diyor ki, atatürkçü düşünceyi ve atatürk ilke ve inkılaplarını araştır, tanıt ve yay. benzer ifadeler diğer maddelerde de geçiyor. şimdi tüm anayasayı yazdırmayın bana.

peki bu adamlar ne yapıyorlar. her gün atatürk'e hakaret etmek için farklı farklı başlıklar açıyorlar. götten uydurdukları kaynaklarla uzmanlık alanları dışına çıkıp tarih hakkında ahkam kesiyorlar. sorsan senin uzmanlığın ne, tarih profesörü müsün, cumhuriyet dönemi hakkında uzmanlığın var mı desen kem küm edecek tipler bunlar.

neyse, böyle bir sürü örnek yazılabilir. gördüğünüz gibi spesifik bazı ak troller fetoyla aynı kafada olduklarını oldukça açık biçimde belli ediyorlar, ki bunu gizlemek için çırpınmalarına, geçmişte yedikleri bokları gizlemeye çalışmalarına, sağa sola iftira atıp hedef saptırmalarına rağmen oluyor bu. vicdanlı ve ahlaklı gönüllerde fetocu gibi gözükmekten kurtulamıyorlar. ki zaten bu tiplerin ahlakla, kul hakkıyla pek alakaları olmadıklarını sınavlardan, torpillerden tanıdık mülakatlarından falan biliyoruz.

olmaz ama yine de itiraz edip böyle tespit mi yapılır diyenler için hemen bi bakınız vereyim. (bkz: biraz fetöcü gördüm sizi). ki benim tespitlerim çok daha elle tutulur tespitler, direkt yazılan yazılar ve ifadeler var, ayrıca resmi kaynakları kapsıyor.