şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: #18927024)
 • bazı doktorların yanlış teşhis koyarak bir hastanın adres değiştirmesine neden olmalarına bir tık kala olan durum. otorite kabul edilen, bir üniversite hastanesinin bölüm başkanlığını yapmış ''koskoca'' profesörün, rektal kanaması olan bir hastaya adam gibi kolonoskopi uygulayamaması sonucunda koyduğu hemoroid tanısı gibi. ve yedi ay sonra tekrar lütufta bulunarak tekrarladığında aslında o kişide '' kalın bağırsak kanseri'' rahatsızlığının olduğunun ortaya çıkması gibi. tabi tümörün cinsi''adenokarsinom'' ve ''metastatik '' özellikte. son.
 • çok doğrudur.

  internete semptomlarını yazan herkes kendine teşhis koyabiliyor zaten ilerde doktorluk ölü meslek olucak diye duydum ben. hem doktorlar da çok çirkin ve şişmanlar keşke ölseler.
 • ilk olarak şuna bi bakmak lazım.
  (#45291300)
 • idiyopatik diye bir sıfata gerek duyulmasının başlıca sebebi.

  .
 • doğrudur.çok doğru.

  dr.google varken , tehşis ve tedavi bir tık ötedeyken hastaneye gidenin aklını sikeyim.

  ama dikkat edin bitki çayları yüzünden akut böbrek yetmezliğine girip ele almayın böbrekleri.

  bakar mısın amına koyayım nasıl latince en tıpça terimleri kullanıyorum. uuuvv dur götüm kalktı biraz daha..

  sinüzite iyi gelir diye acı kavun tozu çekip ağız boğaz yüz göz ödemlenmeyin ! sonra nefes alamayınca boğaza delik açılıyor acilde.

  maranki nin kitapları falan var bir de karatay çıkıyor tv ye.. bunları takip etmekte de büyük fayda var.

  sikerler lan doktorları..
 • tıpta uzmanlaşmanın hastayı sahipsiz bırakmasındandır, hastanın rahatsızlığının ne ile ilgili olduğunu hangi bölüme yönlendirilmesi gerektiğini bilmeyen doktorlar var. bir rahatsızlık bir çok bölümün ilgi alanına belirtiler gösteriyor cildiyeciye gidiyor adama merhem veriyor hastalık ilerliyor sonra maalesef çok geç kalmışsınız.
 • mahalle arasına açılan üniversitelerin her bölümüne olduğu gibi, devlet üniversitelerinin hiçbir bölümüne yerleşemeyen adamların da tıp okumaya başlamasıyla ileride daha da çok vuku bulacak olaydır. evveliyatında tecrübesizlikle belki bir nebze olsun anlayış gösterilebilecek `:ulan ben de sağlıkçıyım sağlık hata götürmez diye diye saçları ağarttım`olan durum gün geçtikçe olağanlaşıp ' ben kaç yılımı verdim haddini bil' e dönecektir ki şahit olunan durumlar da var.
  `:32 yaşında çocuk doktoru olan çok sevgili arkadaşımın her nöbetimizde asistanlığını yaptığı doktor abisine olan hayranlığını dile getirirken gördüğümde ;götü kalkık , egosu tavan, doktor diye hastasının tüm hatasını burda anlatıp, orospu çocuğu diyerek dertlerini burda yazan yavşaklara olan kızgınlığımı unutuyorum. her doktor 'adayı ' senin gibi olsa da koyamadığın teşhislerde ölüp ölüp dirildiğini görüp azıcık utansa.ama yokkk burda gelip amcık amcık konuşmak daha güzel geliyor amk salaklarına `
 • çoğu nedir hacı istatistik kurumunda mi çalışıyorsun? doktor derken pratisyen mi uzman mi bahsettiğin?
  koyulan teşhis sık görülen hastalık mı yoksa aksine uzmanlık isteyen, konulması prof lar için bile zaman alan bir hastalık mı? çünkü çok doktor gezdik en sonunda biri teşhisi koydu mevzusu genelde ya hastalığın baya tecrübe, uzmanlık gerektirmesi ya da zaman içinde belirtilerin cesidi/belirginliginin artmasıyla tanınin kolaylaşmasi durumudur. size kolay gözüken, tanı almış bir hastalık zor tanı alan başka bir hastalığa daha çok benziyor olabilir ve bu durum sizde basit bir hastalık tanısini bile koyamayan doktor algısı oluşturabilir.
  diger yonden; her meslekte olduğu gibi doktorlar arasında da kalite farkı vardır. kimilerinin kolaylıkla koyduğu tanılari kimlerinin koyması zaman alır veya koyamaz. ama mevzubahis sağlık/insan hayatı olduğu için herkesin çok kaliteli ve yetkin olmasi istenir. durum bundan kaynaklanır. bu olay kabul edilebilir birsey midir tartisilir. ama hayatın gercegidir.(bkz: linç var dediler geldik)