şükela:  tümü | bugün
 • vardır böyle insanlar . hani derler ya evli,mutlu,çocuklu vs. tabi benim kastettiğim sadece bu dar kalıpla sınırlı değil.

  adam doğuştan şanslıdır , hayatında hiç engellerle karşılaşmaz , çocukluğu güzel geçer, okul dönemi gayet sosyal geçer, lisede kız arkadaşları olur, dersleri de iyidir. sonra iyi bir üniversiteyi kazanır, üniversite dönemini de doya doya, tadını ala ala çıkarır, hem eğlenir, hem kendini geliştirir.

  okul biter iyi bir işe girer, o güne kadar insanlarla ilişkilerinde genelde olumlu deneyimler edindiğinden , psikolojik olarak da hep pozitiftir, hiç yıpranmamıştır. bu pozitifliğiyle ve özgüvenin rahatlığıyla iş hayatında da kariyer basamaklarını hızlıca çıkar. burda da aynen sosyal yaşantı da bir taraftan hakkıyla yerine getirilir, arkadaş çevresi, bir çok kız arkadaş, bir çok flört vs. derken, bulur hayatının aşkını evlenir, bir veya iki çocuk yaparlar, mutlu mesut aile figürleriyle facebook senin instagram benim bol bol gezmelerden yemelerden içmelerden fotoğraflar paylaşırlar. böyle sürüp gider. hayat ona güzeldir. her işi rast gider.

  tabi bu anlattıklarımı bir erkek gözüyle anlattım, bunun kız veya kadın versiyonunu da sadece cinsiyet ibarelerinin yerlerine koyarak ifade edilebilir. farketmiyor yani.

  ama bir de kendine bakarsın , doğrucu davutsundur ama ne badireler atlatmış, ne kazıklar yemişsindir, türlü türlü haksızlıklara boyun eğmek zorunda kalmış , insanlara güvenin darmadağın olmuştur. bu olumsuz deneyimlerin çokluğuna göre üstüne bir negatiflik çöker.

  ama olay nedir, hiçbir insan karşısında asık suratlı ve negatif enerjili birini tercih etmez, hikayesi ne olursa olsun, her insan doğası gereği karşısında pozitif birini görmek ister, kimse çekmek istemez seni, ne uğraşacam bunla der , bu sebeple yeri gelir dışlanırsın, yeri gelir yalnız bırakılırsın, bu muameleleri gördükçe sen de kendini soyutlamaya başlarsın, hatta zaman geçtikçe sen insanlarla ilişkilerini asgari seviyelere indirmeye başlarsın.

  bu anlattıklarım hayatın gerçekleri maalesef, asla kadere isyan etme olarak düşünülmesin , allah'a inancım var, ayrıca takdiri ilahi'ye de inanırım. ama demem odur ki hayat adaletsizliklerle dolu, hayat bazı insanlar için çok zorlu sınavlarla dolu iken, bazıları için de gül bahçesi.

  ben o sebeple , ağır sınavlardan geçen insanlara daha bir empati ve sempatiyle yaklaşıyorum, her işi rast giden insanlara da "bu dünyada işin iş" gözüyle bakıyorum.
 • son zamanlarda zombileşmiş ve karamsar biçimde sadece iş güç düşünüyorum farkında olmadan. her alternatifi farklı kötü sonla biten bir dizi kâbus gibi. çok yükleniyorum kendime ama elimde değil. bugün uyandığımda burnum epey bir kanadı. en son ne zaman oldu hatırlamıyorum bile.

  zor zamanlarda işletmesini ayakta tutmaya çalışanlar daha iyi anlar bu ruh halini. filan falan neyse işte sözün özü, çok öykündüğüm insanlardır.
 • genelde rahat ,kasmayan,olsa da olur olmada da olur modunda yaşayanların karşılaştığı durum.

  rast gitmese de çok bir şey değişmediğinden ,sanki her işi rast gidiyormuş gibi bir görüntü de oluyor tabi.
 • bu her işi rast gidenlerin mutlu, sağlıklı , daha bir insancıl olması gerektiğini düşünürüm. çünkü şanslı bir insan olarak dünyaya gelmiştir, şükretmesi gerekir her an. ve çevresindeki insanlara da daha bir yardımsever , alçakgönüllü , pozitif davranışlarda bulunmasını beklersin.

  ama bakıyorum çevreme , bu tarzdaki "bu dünyada işi iş" kişilerin bile içi hala kötülük , hamaset, umursamazlık ve kibir dolu. çok anlamsız geliyor bana , kafam almıyor sebebini.
 • amına koyayım ben onların çok ayıp ediyorlar.