şükela:  tümü | bugün
 • bazı insanlar hakkında konuşulduğunu duyarsınız: "özgür iyi adam ya" "cansu mu? çok iyi kızdır" falan gibi. hiç düşündünüz mü neden ortalama insanın iyilik çizgisinden daha "iyi"dir bu kişiler? ben de sağda solda "iyi" falan diye konuşulan bi tip olarak yazıyorum buraya o zaman.

  700
  1000
  200
  200
  100
  200
  600
  2000

  =5000

  bunlar hatırladığım kadarıyla benden son bir yılda alınan ayrı ayrı "borç"lar. hiçbirisi geri ödenmedi. ben de hiç hatırlatmadım. bu son bir yıldır ortalama geliri 2300 civarı olan birisiyim. hayatımda hiç bankadan kredi almadım. son on yıldır da acil bir sağlık olayı yüzünden alıp bir ay içinde geri ödediğim 300 dışında kimseden borç almadım. ama benden hep alırlar. tanıdığım herkes ilk bana gelir. sonra da unuturlar... hiç hatırlatmam. çünkü ben iyiyim. hayır iyi değilim. zayıfım.

  hayalim yok. bir nesneye aşırı özenip onu almak için para biriktirmem. plan yapmam. insanlara bakarım yaşarlar bi yerlere giderler. genelde beni önemsemezler. bütün arkadaşlarım sırf "iyi" olduğum için görüşür benimle. başka bir sebepten değil.

  eğlenceli insanlar var bunun tersi. onlar da yaşıyor onların da arkadaşları var. mutsuz değiller. içlerinde bir hayat hevesi var hayata pençelerle tutunur gibi tutunuyorlar kavrıyorlar hayatı. onlar "iyi" olmak zorunda değiller işte. onlar zaten eğlenceli. borç alır ödemezler, sizinle işleri bitince umursamazlar. vefa falan yoktur onlarda. tam bir orospu çocuğu oldukları halde herkes onları seviyor. ben de seviyorum.

  bi keresinde arkadaşa "x çok iyi kız" demiştim. o da fotoğrafına baktı önce. sonra da bu özlü sözü söyledi. bazı insanların iyi olmaktan başka çaresi yok. beni de yıktı o zaman. bana da geçiyor bu söz çünkü. bu anlayış bu farkındalık baya kötü.
 • hayatında tek bir kere bile yalnızca bir insana bile bu duyguyu hissettiren orospu çocuklarınin ta hınınınına koyayımdır. onlara mecburmuş gibi hala iletişimini kesemeyenlere daha çok koyayımdır ama
 • bazen söyleyecek bir şey bulamazsınız ama duymak isteyeceğiniz çok şey olduğunu hissedersiniz, o zaman boş boş bir şeyler yazarsınız geçiştirilmesin o konu diye, böyle. öyle yerinde bir saptama işte bu mevzu bahis olan.
 • kendisi çok boktan bir durumdur, bilirim
 • nedense aklıma ilk olarak mehmet aslan geldi. artık kızının verdiği acıdan mıdır yoksa başka bir şey midir bilemem ama son derece iyi olmak zorundaymış gibi hissediyor kendini.

  irdelenmesi gereken bir mevzudur.
 • din mefhumuna sarilmalari bundandir. bilirler ki dunya cakallarla doludur ve kanunu guclunun zayifi ezmesi uzerinedir. maalesef bunu yapamazlar, dogalarina terstir, onlarin iyi olmaktan baska caresi yoktur ve bunu mantiga burumeleri gerekmektedir. iste din fenomeni burada devreye girer.

  ıslam onlarla sereflenir, onlar islam'la degil. halbuki farkinda misiniz, ne kadar da cokturlar? yalniz olmadiklarinin farkina varsalar.
 • sadece "bazi" insanlarla sinirli kalmamasi gereken durumdur. ne yani sansi oldugunda o insan kotu bir insan mi olsun? elimize azicik guc gectiginde kotuluklar mi yapalim? kotu olmak iyi bir sey midir ki ya da iyi olmak kotu bir sey midir ki "iyi olmaktan baska sansi yok" diyelim?

  ya turkce bambaska bir dil olmaya basliyor egitim seviyesi dustugu icin ya da ben turkceyi unutuyorum mantik hatasi buluyorum.. bilemedim...

  iflas edersin mesela o zaman sunu diyebiliriz "evini satmaktan baska bir sansi yok"
  yahut,
  ulkende ciddi bir olum tehdidi altindasindir "ulkeyi terketmekten baska sansi yok"
  dersin.

  iyi olmaktan baska sansi olmamak nedir ? ya da baska insanlarin kotu olmasini ayricalik, sans olarak mi degerlendiriyoruz?

  ya bazi basliklar fransizcadan cevriliyor ya da birileri iyi olmaya fransiz..
 • bunun farkında olmak güzel şeydir. ha zayıflıktan iyi olup bunun farkında olmadan iyiliği ile gurur duyan dangalaklar için ise nietzsche abimizin güzel bir vecizi vardır:
  ne çok gülmüşümdür keskin pençeleri olmadığı için kendini iyi zanneden zayıflara.
 • eski müdürümün bir sözünü hatırlatmıştır. iş ortamında söylediği için ilaç gibi gelmişti:
  "iyiyse cennete gitsin"
 • iyilikle enayiliğin karıştırılmaması gereken durum. iyi desinler diye her borç isteyene para vereceğime kötü olurum daha iyi. bunu yapanlara da tavsiyem çok paranız var ise kadir kıymet bilmez insanlara vereceğinize sokak hayvanları için harcayın, iki lokma verince kul köle oluyorlar yemin ederim. olmasalar da bu durum canınızı sıkmıyor. aç hayvanın verdiğiniz yemeği şap şup yemesini seyretmek bile en büyük ödülünüz oluyor. o zaman iyi biri olduğunuz için kendiniz de mutlu oluyorsunuz.

  debe editi: iyilik nedir bilen güzel insanlar, varolun.