şükela:  tümü | bugün
 • tanım için (bkz: #63135987) (bkz: gardrop)

  ------------------------------------ 2. bölüm ----------------------------------

  gerçekle kurgunun arasındaki fark; gerçeğin olabilirlik diye bir derdinin olmaması.

  mark twain

  bi kuple summer wine

  asansör boşluğu… boşlukta yankı yapan çocuk çığlığı… kırmızı ve mavi iki balonun asansör boşluğundan açık kat kapısına doğru yükselişi.

  kemal, yüzünün yarısı yastığa gömülü, gözlerini açtı. doğruldu. yataktan kalkıp pencerenin kenarına gitti. perdeyi aralayıp gökyüzüne baktı. perdeyi kapadı ve odadan çıktı.

  mutfakta kahvaltı tepsisini hazırladı. vazodan bir çiçek alıp bardağa koydu ve tepsiyle birlikte koridorda ilerledi. bir odanın kapısını çaldı, açıp içeri girdi. odadaki yatakta tıbbi cihazlara bağlı karısı yatıyordu. tepsiyi yatağın kenarına koydu. şifonyerin üstündeki gramofonun yanına gitti. gramofonu çalıştırdı ve şarkı çalmaya başladı kemal karısının yanına döndü.

  - hanımefendi, bu dansı bana lütfeder misiniz?

  karısı donuk gözlerle karşı duvara bakmaya devam ederken kemal sanki karısını dansa kaldırıyormuş gibi aslında olmayan bir eli tutup odanın ortasına geçti. ellerini karısının hayaline dolayıp dans etmeye başladı. yüzünde büyük bir tebessümle dansa devam ederken arada bir yatağa bakıyordu. aniden odanın kapısı açıldı ve içeri kırklı yaşlarda başka bir kadın girdi. kadını fark etmeden dansa devam eden kemal arkasını dönüp onu görünce durdu.

  - hah, gülizar geldin mi? ben de çıkmak için seni bekliyordum.

  gülizar şaşkın şaşkın bakınırken kemal alel acele karısını öptü ve odadan dışarı çıktı.

  -------------------------------------------------

  soner elinde kocaman iki siyah poşetle eve girdi. poşetleri banyoya taşıdı. birini açıp içindeki buz paketlerini çözdü ve küvete doldurdu. sonra salona gidip kapşonlu adamı sürükleyerek banyoya getirdi ve küvete koydu. tekrar salona dönüp tolga’yı da aynı şekilde getirdi ve küvete, diğer adamın üstüne koydu. üzerlerini başka bir poşetten çıkardığı buzlarla kapadı. en sonunda küvetin üstünü bir kartonla kapatıp perdeyi çekti ve dışarı çıkıp banyonun kapısını kilitledi.
  anahtarı cebine koyarken duvardaki aynaya doğru yürüdü. aynaya yine o sadist gülüşüyle bakmaya başladı.

  -------------------------------------------------

  nusret lokantanın yemekhanesinde elindeki kepçeyle büyük bir kazanı karıştırırken içeri garsonlardan birisi girdi.

  - abi polisler geldi. seni çağırıyorlar.

  nusret
  - polisler mi? niye?

  garson
  - bilmiyorum. burada çalışan birini arıyoruz, sakallı, elli yaşlarında dediler hasan abi'de " nusret’i çağırın " dedi.

  nusret kazanın yanındaki bezi alıp ellerini silerek kapıdan çıktı. kemal masalardan birine oturmuş, aykut ve osman başında bekliyorlardı. kasada duran hasan, nusret’e göz ucuyla kemal’i işaret etti. nusret masanın yanına gitti. kemal masanın üstündeki karıncanın hareketlerini dikkatle izliyordu.

  nusret
  - amirim hoş geldiniz. beni istemişsiniz.

  kemal karıncayı izlemeye devam ederek.
  - buraya gelen yaralı adama yardım eden sen miydin?

  nusret
  - evet. o sabah, öyle gelince.

  karınca masanın köşesinden aşağı inip gözden kaybolunca kemal kafasını kaldırdı. aykut elindeki telefonun ekranına bakıyordu. osman her zamanki gibi bütün ciddiyetiyle kemal’i takip ediyordu. kemal, nusret’e eliyle karşısındaki sandalyeyi işaret etti. nusret sandalyeyi çekip oturdu.

  kemal
  - kimdi o çocuk? sana ne söyledi?

  nusret
  - soner. birkaç aydır ara sokaktaki barda çalışıyor. bizim tolga’yla birlikte. pek tanımam. yemeğe gelir arada. kavga çıkmış. kafasına vurmuşlar, bir şey hatırlamıyormuş. sonra zaten tolga geldi. birlikte çıktılar.

  kemal
  - peki nerede oturuyor? evini biliyor musun?

  nusret
  - tolga’yla aynı evde kalıyorlar diye biliyorum. iki sokak yukarda bir apartman. kaçıncı kat bilmiyorum.

  kemal
  - apartmanı bize gösterebilir misin?

  nusret
  - tabi, tabi amirim.

  önlüğünü çıkararak kasanın arkasına geçti. askıdan montunu alıp hasan’a ‘’ ben birazdan gelirim ‘’ dedi ve osman’ın açık tuttuğu lokanta kapısına doğru yürüdü. kemal masanın altına kafasını eğip bir kez daha karıncaya baktı. karınca masanın altında da tıpkı üstündeki gibi rahatça yürüyordu. kemal ani bir kararla ayağa kalkıp telefonuna dalmış olan aykut’un koluna vurdu ve kapıya doğru yürüdü.

  ---------------------------------------

  soner kapı gözetleme deliğinden apartman koridoruna bakınırken karşı daireden orta yaşlarda bi çeşit bedensel engelli bir adam çıktı. yamuk bağlanmış kravatı ve kemerinin altına tam sokulmamış gömleğiyle. bir elinde evrak çantası diğer elinde baston vardı. vücudunu güçlükle hareket ettiren adam merdivenlerden çıkmaya çalışırken bastonu kayınca yere yığıldı. soner refleksle kapıyı açtı ve adamın yanına koştu.

  soner
  - iyi misiniz?

  adam
  - i i i yim. keşekkür ederim.

  soner adamın doğrulmasına yardımcı oldu. kafası kanıyordu. pansuman için dairesine kadar eşlik etti. adamı koltuğa oturtup kafasındaki yarayı tentürdiyotla temizlerken hikayesini dinledi.

  serebral palsi hastası olan fatih çıtak, bir devlet kurumunda özürlü kadrosunda çalışıyormuş. annesinden başka kimsesi yokmuş. annesiyle önceki hafta evlenmek istediği kız yüzünden kavga etmişler. annesi o kızın kendisi için uygun olmadığını söylemiş ve kızı arayıp oğlumdan uzak dur demiş. kız fatih’in telefonlarını açmayınca sinirlenip annesini evden kovmuş.

  soner yarayı kapatmak için sargı bezi sordu. fatih ‘’ bu da kok ‘’ dedi. soner etrafa bakınmaya başladı. gözüne koltuğun kenarında duran havlu ilişti. havluyu alıp inceledi. sonra havluyu rulo yapmaya başladı ve koltukta oturan fatih’in arkasına geçti.

  --------------------------------------

  nusret, kemal’e apartmanı gösterdikten sonra lokantaya döndü. kemal ve aykut apartman girişindeki zillerde yazan isimleri kontrol ederken bir adam çıktı apartmandan. kemal, soner’i ve tolga’yı tarif edip dairelerini sordu. adam aşağı inen merdivenlerin solundaki kapıyı işaret edip kuşkulu bakışlarla oradan uzaklaştı.

  kemal
  - kargocu olmaya hazır mısın?

  aykut
  - yine mi?

  kemal
  - ne yine mi? insan şüphelenen bir hayvandır aykut, biliyorsun. üniforma burada mı?

  aykut evet dedi ve arabanın bagajından alıp geldiği kargocu kıyafetlerini arka koltukta giyindi ve torpidodan aldığı paketle apartmana doğru yürüdü. osman silahının şarjöründeki mermileri kontrol ederken kemal ani bir kararla arabadan indi. osman onu takip etti. apartmana girip daire kapısı önünde rolünü oynamaya hazırlanan aykut’u gördüler. kemal, aykut’un şaşkın bakışları arasında ‘’ kenara çekil ‘’ deyip kapıya omuz attı. kapı açılmadı. üst süte omuz darbelerinden sonra kapı açıldı ve içeri girdiler.

  yerlerdeki acemice temizlenmiş kan izlerini takip ederek salona ulaştılar. aykut ve osman koltukların arkasını kontrol ederken kemal izleri takip edip banyoya döndü. kapıyı açamayınca omuz attı. ağrıyan omzunu eliyle ovuşturup osman’ı çağırdı. osman gelip kapıyı sağlam bir tekmeyle açtı.

  banyoya girdiklerinde küvetteki erimiş buz parçalarını ve pıhtılaşmış kan damlalarını gördüler. kemal voltalar atıp düşünmeye başladı. tekrar yere baktı. yerde belirgin bir iz yoktu.

  kemal
  - arayın merkezi, arama izni çıkarsınlar. biriniz bu evi gözetlemeye devam edecek. kura çekin aranızda.

  dedi ve çıktı. taş makas oyunun galibi osman, kemal’i takip etti. merdivenlerden çıkacakken durdu kemal ve karşı daireye baktı. geri dönüp kapıyı çaldı. ses gelmeyince daha şiddetli vurup ‘’ polis ‘’ diye bağırdı. birkaç dakika sonra fatih kapıyı açtı. kekeleyerek konuşmaya çalışırken o, kemal içeri girdi ve evi kolaçan etmeye başladı. yatak odasının kapısını aralayıp içeri bakarken arkasından yetişen osman;

  - gardıroba bakayım mı?

  diye sordu. kemal;
  - yürü yürü çıkıyoruz.

  dedi ve kapıya yöneldi. fatih kapı girişinde korkmuş bir yüz ifadesiyle bekliyordu. kemal gözlerinin içine baktı ve evden çıktı.

  --------------------------------------------------

  asayiş şube müdürü can önder, odasında, bilgisayardan tatil için rezervasyon yaparken kapısı iki kere tıklandı ve içeri cinayet bürodan komiser kemal vanlıgil girdi. can bilgisayardan sekmeyi kapatıp koltuğuna yaslandı. kemal elindeki dosyaları masasına bıraktı. oturmadan konuşmaya başladı.

  kemal
  - olayın çözdüğümüz kısımları. (dosyayı açtı ve soner’in fotoğrafını gösterdi ) bu soner yaşlı. üç ay önce ankara’dan gelmiş. barda çalışmaya başlamış. ailesi onu burada üniversite okuyor biliyor. ( sayfayı çevirdi ) bu da tolga duran. bir yıldır aynı barda çalışıyor. soner’le tolga barda tanışmış. aynı evde kalmaya başlamışlar. kapşonlunun içki bardağında siyanür bulduk. muhtemelen soner’le önceden husumetleri vardı. hesaplaşmak için tolga’nın erken çıktığı o gece barın dağılmasını bekliyordu. soner, hesaplaşmayı fark edip husumeti bitirmek için nereden temin ettiğini bilmediğimiz siyanürü içkisine attı ve onun ölmesini bekledi. sonra masasına gitti ve kesin bir intikam hissi için ona biraz sonra öleceğini söylerken kapşonlu tribüşonu kapıp son hamlesini yaptı ve öldü.

  can
  - peki çözemediğiniz kısmı? her şey ortada bence.

  kemal
  - kapşonlu. içkiyi çıplak ele içmesine rağmen bardağında parmak izi bulamadık. çevredeki güvenlik kameralarından görüntüsünü alıp yüzünü tarattık ama yüzünün yarısı yara olduğu için kimlik tespiti yapamadık. ve üstelik cesedi kayıp.

  can
  - beklediğimizden daha profesyonel çıktılar yani.

  kemal
  - hayır. işin tuhafı, her taraftan amatörlük akarken… bir şekilde cesedi ve kendilerini gizlemeyi başarmışlar. ama çok fazla saklanabileceklerini zannetmem.

  can ( gülerek )
  - katil bulunsun, yok olmasın da..

  kemal
  - en son insan ölene dek katiller hep var olacaktır.

  can
  - ve onları yakalayanlar…

  kemal
  - ve o yakalayanların geniş talep listeleri. yakın bir zamanda geniş bir talep listesiyle yanınızda olucam. şimdilik başka bir sorunuz var mı?

  can
  - yok.

  kemal dosyayı alıp kapıya yöneldi.

  ---------------------------------------------

  nisan 2011 – ankara

  lisenin dağılma zilinden sonra bahçeye çıkan ilk öğrenci esra oldu. koşar adım merdivenleri inip bahçe kapısından dışarı çıktı ve okul duvarı boyunca koşmaya devam etti. omuzundan kayan sırt çantasını eline almaya çalışırken aynı anda duvarın köşesini dönüyordu. o esnada karşısında beliren eftalle oldukça sert bir çarpışma yaşadılar. eftal yere yığıldı. esra eliyle alnını ovuşturup çarpışmanın şokunu atlattıktan sonra yerde yatan eftal’e baktı. acı çekiyormuş gibiydi. baş ucuna gidip omzuna dokundu ve ‘’ iyi misin ‘’ dedi. eftal kaçamak bakışlarla yüzüne bakıp;

  - bi şey olmadı.

  dedi. onun bu tuhaf hallerine oldum olası anlam veremeyen esra yerlere dağılmış kitaplarını topladı ve yanına koydu.

  esra
  - kusura bakma, göremedim seni. ama sen de yani… neyse, görüşürüz sonra.

  eftal oturduğu yerden arkasını dönüp esra’ya doğru baktı. fazla uzaklaşmadan tekrar dönüp bakmasını umuyordu. ancak öyle bir şey olmadı.

  ---------------------------------------------

  8 ocak 2014 – istanbul

  ana caddeye çıkan sokağın köşesinde soner sıkıntılı bir bekleyiş halinde. arada bir kafasını caddenin kaldırımına uzatıp ileriyi gözlüyor, sonra tekrar köşeye dönüyor, boğazındaki yaranın sargısını kontrol ediyor, saate bakıyor.

  tekrar caddeye bakınca acele adımlarla oraya doğru yaklaşan esra’yı gördü. içinden ‘’ bir misissipi, iki misissipi ‘’ diye saymaya başladı. bunu çok küçükken bir filmde görmüştü. beş misissipi de aniden caddeye fırladı ve bam! esra’yla çarpıştılar. tüm çarpışmalarda olduğu gibi kız tarafının çantası döküldü. erkek bütün centilmenliğiyle bir yandan özür dilerken diğer yandan dünyanın en önemli şeyi o çantayı toplamakmış gibi aceleyle çantasını toplamaya çalışan kıza yardım etti. esra kendisine uzatılan eşyaları alıp hızlıca çantasına atarken kırılmış aynaya denk gelince önce aynaya sonra uzatan ele ve en son elin sahibine baktı.

  - soner!???

  soner kafasını kaldırıp usta bir oyuncunun rolünü oynarken yaptığı gibi bütün mimiklerini çalıştırarak;

  - esra!

  esra ayağa kalktı.
  - aaa. gözlerime inanamıyorum. sen… ya nasıl? senin burada ne işin var?

  soner
  - sana çarpmak için bekliyordum ehehheh.

  esra
  - hayır ya onu demiyorum. ankara’da değil miydin sen?

  soner
  - öyleydim. sonra işte okul.

  esra
  - ben seni kazanamadı diye biliyordum.

  soner
  - ben de öyle biliyordum ama ek yerleştirme filan işte.

  esra
  - ya olaya bak. istanbul’un herhangi bir caddesinde çarpıştık. ne büyük tesadüf.

  soner
  - buraya geldim geleli sürekli birilerine çarpıyorum. sen ilk değilsin.

  esra
  - son olmayı ümit ediyorum ehhehhmm bende şimdi bi iş görüşmesine gidiyorum. part-time bi şey. biraz geç kaldım aslında. ama seni yeniden görmeyi çok isterim. tabi bu kez çarpışmadan.

  soner bir şeyler yapması gerekiyormuş gibi bakındı ve yerde kalan not defterini gördü. onu alıp sayfasını açtı. kalem aranıyordu. esra hızlıca çantasından kalemini çıkarıp ona uzattı. soner numarasını yazıp defteri ona verirken;

  - yanlış hatırlamıyorsam numaram buydu.

  esra gülümseyerek
  - hiç değişmemişsin.

  soner tepkisiz, esra dalgın dalgın yüzüne bakınıyor. aniden kendine gelmiş gibi;

  esra
  - ee ben şey, gitmem lazım. tekrar görüşürüz.

  dedikten sonra ne yapacağını bilemez bir halde önce yanağını uzattı. sonra geri çekilip elini uzattı. tokalaşırken soner ‘’ anlaştık ‘’ dedi ve aksi istikametlere yürümeye başladılar. birkaç adım sonra esra geriye döndüğünde soner’i kendisine doğru bakarken buldu. el salladı ve köşeyi dönüp gözden kayboldu.
  soner mağaza vitrinindeki yansımasına baktı. yüzüne, saçlarına dokunup tuhaf tuhaf sırıtıyordu.

  ------------------------------- 2. bölüm sonu --------------------------------

  edit; gevrek var yer misin'in katkılarıyla imla.