• yıllardır büyük bir keyifle kullandığım, neden ingilizcenin dünya dili olduğunu anlamama yardımcı olan ingilizce öğrenme hizmeti. adamlar böyle bir hizmeti yıllardır devlet eliyle ücretsiz olarak tüm dünyaya sunuyorlar.

kısa ve anlaşılır podcast'lerle hem ingilizce öğreniyor hem de genel kültürünüzü geliştiriyorsunuz. favori programım 6 minute english .

buradan resmi siteye ulaşabilirsiniz. arzu ederseniz bbc learning english hizmetini incelediğim yazımı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.
  • www.bbc.co.uk/learningenglish adresinden erişilebilecek, ingilizcesini geliştirmek isteyenlere lower-intermediate, intermediate ve upper-intermediate seviyelerinde online kurslar sunan hayrat.

the open university işbirliğiyle geçtiğimiz günlerde başlattığı shakespeare'in hayatı, yaşadığı çağı ve dilini anlaya yardım edecek ve 20 bölümden oluşacak shakespeare speaks isimli yeni oluşumu merakla beklenen hazine.
  • iki senedir kullandığım ve özellikle listening'imi ilerletmeme en büyük katkıyı sağlamış bbc hizmeti. ingilizce ile alakalı akla gelebilecek her şeyi öğretmeye çalışmaları ve bunu özenle hazırlanan programlar ile çok profesyonel bir şekilde yapmaları son derece etkileyici. sürekli gelişim halinde olan bir platform ayrıca.

içerik olarak ise şöyle; lower-intermediate'tan advanced'e kadar uzanan bir kurs barındırıyor. her seviye 30 bölümden oluşuyor ve bu bölümlerin her biri de 5 sessions'a ayrılıyor. grammer'den haberler içerisinde geçen kelimelere, dramalara kadar geniş bir eğitim planı sunuyor ve bunu video ağırlıklı ve dolayısıyla listening odaklı yapıyorlar ve sonuç olarak farkında olmadan listenin skill'iniz inanılmaz derecede ilerliyor.

seviye kursu dışında da "features" başlığı altında birçok bölüm var yine ve pazartesiden cumaya her gün bir bölüm yayınlıyorlar. örneğin pazartesi günleri "the english we speak" yayınlanıyor ve burada amaç günlük hayatta sıklıkla kullanılan phrase'leri öğretmek. her hafta bir phrase üzerine konuşuyorlar 2-3 dakikalık videolar oluyor bunlar. salı günleri "news review" adlı bölümde iki kişi bir radyo stüdyosunda dünya basınından bir haberi ele alıyorlar ve bu haberle ilgili basında geçen önemli kelime ve phrase'ler üzerinde duruyorlar. çarşamba günleri "lingohack" denen ayrı bir bölüm var bu bölümde de yine haber bültenlerinde yayınlanan cinsten bir video oluyor ve o haberi izliyorsunuz ingilizce altyazılı olarak. videonun altında transkript ve önemli kelime ve phrase'ler mevcut yine. perşeme günleri ise benim en çok beğendiğim "6 minutes english" adlı program var. 6 dakikada günlük hayatta karşılaştığımız veya karşılaşabileceğimiz bir olay üzerinden podcast yayını gibi bir yayın oluyor ve amaç tabi ki yine önemli kelime ve phrase'lere odaklanmak. cuma günleri de "english in a minute" adlı yapım var ki bu da en kullanışlı ve faydalı olan bölüm bence. 1 dakika içinde örneğin "raise" ile "rise" arasındaki kullanım farkını anlatıyorlar veya "in"i zamanlarla kullanmanın 5 yolu gibi kısa ama etkili ve son derece önemli bilgiler veriyorlar.

ve bu yazdıklarım gibi bir sürü başka bölümler de var. iş inglizcesinden tutun da akademik writing'e, drama'lardan shakespeare'a kadar geniş skalada bir arşivi mevcut. ingilizcesini geliştirmek veya güncel tutmak isteyen herkesin rahatlıkla takip edebileceği hem eğlenceli hem de son derece güncel bir platform.
  • ınternet sitelerini daha inceleme firsati bulamadim. eminim uygulamasindan cok daha kapsamlidir. ama ayni kapsamliligi uygulama uzerine de ekleseler keske. cunku telefondan acip izlemek dinlemek cok daha kullanisli ve pratik.
    her videonun sonuna daha ayrinti icin sitemize bakin diyorlar cunku. onun disinda muhtesem.
  • http://www.bbc.co.uk/learningenglish adresinden ulaşabileceğiniz, mobil uygulamasını zayıf bulduğum fakat web de gramer, listening ve speaking combosuna ilaç gibi çözüm olan bbc hizmeti.
  • bence ingilizce öğrenmenin en iyi yolu. mobil uygulaması da var.
  • yakın zamanda keşfettiğim ve ingilizcesini ilerletmek isteyen herkese önerebileceğim oldukça faydalı bulduğum internet sitesi
  • uygulaması site kadar kullanışlı değil bence ama gene de kalite belli. ama nedense bende ile yaramıyor. bir türlü yeni kelimeleri kafama yerleştiremiyorum. tam bir anlam bulamıyorum kullanmak için. düşünün ki hala kafamda net bir approach tanımı oturmadı.
  • hakkında sadece iki entry girildiğini görünce şaşırdığım dev hizmettir. dört yıl önce gittiğim bir psikiyatr tavsiyesiyle kullanmaya başlamıştım ve halen kullanıyorum. psikiyatrın verdiği ilaçlardan ziyade bu önerisi gerçekten etkili oldu. dinleme becerinizin düzenli kullanımda ilerlediğini göreceksiniz. ben gördüm mesela. hem konuşma metinlerini pdf olarak indirme imkanınız da var. düşünün bbc bizim trt gibi bir devlet kurumu ve verdikleri muhteşem bir sosyal hizmet. keşke trt de türkçe'yi iyi kullanma ve yazma tarzında bir eğitim yayını yapsa. bunun yanında espresso english'i kullanıyorum. spotify'da podcasti de var.
  • dil öğrenmek için kullanılan duolingo memrise drops busuu cambly gibi mobil uygulamaların artı, eksi yönlerini ve tavsiyelerimi şuraya yazdım. bakabilirsiniz.
hesabın var mı? giriş yap