• içinde küçük emrah'tan, işçi eylemlerine; türban eylemlerinden, futbol tutkumuza kadar birçok konuyu bbc'nin kendince işlediği ilginç video.

http://www.bbc.com/…urkce/haberler-turkiye-42715855
  • bir yandan tebessüm ettiren bir yandan üzen görüntüler olan belgesel.
    o yıllarda halkın fakir ama mutlu görüntüsü bence çok güzel bi şey.

bir de o zamanlar ingiltere’den istanbul’a 300.000 turistin geldiğini de söylüyor. o yıllar için gayet güzel bi sayı. hatta trenle 78 saatte geliniyormuş.
  • o zamanda fakir hakkını arayanların polisle karşı karşıya geldiği ülke bugün de aynı ülke o yüzden bence çok da fark yok belki binalar arttı insanlar çoğaldı ama müzik yine kalitesiz iyi sinema tiyatro yok türbanlı bacıların mağduriyeti yine aynı içim daraldı sabah sabah.
  • ı yıllırdı hılkın fıkır ımı mıtlı gırıntısı bıncı çık gızıl bır şıy.
  • barzolarla dolu video, istanbul o zaman da işgal altındaymış, hatta banliyöler* yeterince gelişmediğinden merkez* daha da işgal altındaymış.

* bir de o türbanlı kahpe, "işi o anda bırakırdım" demiyor mu, ulan orospu seni kim işe aldı da sahip olmadığın işi bırakıyorsun sürtük.
  • sokakların kokusunun burnuma geldiği eski türkiye. işkence görüntülerine yer verilmemesi videonun taraflı olduğunu gösteriyor.
  • doğruyu bulmak zor değildir sağa sola çarpa çarpa bulunur.

89 da sağa çarpıyordu.

2018 de sola çarpıyor.

önemli olan yapılan yanlışlardan ders çıkarmak.

biz gençler bu ülkeyi yöneteceğiz başka kimse yok.

belirli bir partiyi ya da görüşü savunup yapılan yanlışları görmezden gelmek bu dünyada yapılabilecek en aptalca davranıştır.

doğruyu sadece doğruyu savunmak gerekir.

bu doğru yer, zaman ve duruma göre değişir.

kimi zaman sağ görüşlü olman gerekir hayatta kimi zamansa sol.

aslında önemli olan doğru olanı yapmak ve yanlış olanı yapmamaktır.

doğruyu bulmak ise çok kolay. sağa sola çarpmadan da bulunabilir

sadece şunu yapmak gerekir.

düşünmek ve akıl etmek.
  • "eski türkiye" nostaljisi yapanlara siyasi baskının nasıl olduğunun görülmesi açısından izlettirilmesi gereken belgesel.
  • ağlamıyorum gözüme toz kaçtı lan. lise sonda olduğum sene çekilmiş türkiye görüntüleridir.
  • eski türkiye'ye dair samimi görüntüler barındırıyor. insanların biraz parasız ama mutlu olduğu dönemler. taksim meydanında futbol oynayan adamlar var videoda. ne kadar sıcak ve samimi.

türkiye maçıyla ilgili şu ifade benim çok dikkatimi çekti ve acayip özlem duydum.

"türkiye maçı 1-0 kaybetti ama insanların neşesi hala yüksek. çalışmak için ne kadar güzel bir yer."

vay be. ingiliz muhabir diyor bunu. o kadar yasaklar, fakirlik filan var ama insanlar tuhaf bir şekilde mutlu. o güne ve bugüne baktığımızda gerçekten genlerimizi bozmak için bayağı bir oynanmış.

daha duygusal ama neşeli insanlarmışız o zamanlar.

videoyla ilgili iki şeyi merak ettim.

- tiyatroda levent kazak'la oynayan kadın kimdir?
    - istanbul üniversitesi önünde demeç veren abi şimdi ne yapıyordur acaba?

edit: tiyatroda oynayan kadın pelinsu pir. nam-ı diğer behzat ç. deki gönül. teşekkürler @erk.
hesabın var mı? giriş yap