• branched chain amino acids.

  dallanmış molekül yapısına sahip aminoasitler. merkezi karbonatomuna bağlı olan ve aminoasidin türünü belirleyen grupta dallanmalar olduğu için bu adı alırlar. vücut tarafından üretilemeyen ve dışarıdan alınması zorunlu olan temel aminoasitlerdendirler. üç tanedirler: isoleucin, leucin, valine. sporcular tarafından çokça tüketilirler.
 • kan şekeri seviyesini düzenlemede etkilidir. dayanıklılık arttırmaya, nitrojen dengesine ve protein sentezine yardımcı olur.
 • spor salonuna gidip de kas yapanların çoğu tarafından kullanılan amino asit. kas belirginleşmesine yardımcı olur, performansı arttırır. karışımlarında ayrıca b6 ve c vitaminleri de bulunur.

  (bkz: hardline)
 • whey protein'le sik sik karsilastirilan bir amino asit.
  en iyisi icinde bcaa olan protein tozu icmekmis.

  http://www.livestrong.com/…-bcaa-vs-protein-powder/
 • bcaa, adi uzerinde, besinin 3 amino aside (isoleucin, leucin, valine) indirgenmis hali, whey ise daha bir "butun besin", yani geri kalan, vucudun ihtiyaci olan bir dolu amino asit iceriyor. sonuc itibari ile whey peynir alti tozu, organik sutlerden bile elde edilen oldukca saglikli bir urun(kansere karsi faydasi bile var) (bkz: #29000714)

  neden bazi insanlar whey yerine bcaa seciyorlar o zaman?
  calisma esnasinda en fazla ihtiyac duydugun aminoasitler bcaa, ozellikle leucin. whey proteini, markadan markaya degismekle birlikte calisma icin gerekli bcaa eksigini karsilayamayabiliyor. bunun icin bcaa alan, bcaa whey karisik alan, whey leucine kombosuna giden atletler var.(bazi kombolarin sindirim icin kotu oldugu soyleniyor arastirmak lazim)
  bir ikinci neden olarak, oruclu olarak antrenman yapanlar(bu ramazan orucu gibi bir sey degil, sivi tuketimli atletik/saglik amacli oruc) "tum besin", whey almayip performans arttiracak, calisma sonrasi anabolizma katabolizmayi duzene sokacak bcaa almayi secebilirler.

  bu supplementlara gercekten gerek var mi?
  evet ve hayir. oruclu antrenman icin bcaa in, bcaa iniz olmadiginda whey in alternatifi yok burasi kesin.

  tum besin alanlarin ise bcaa e ihtiyaci yok. adam gibi yiyor iciyorsaniz bcaa "gereksiz".

  yani calismadan 2-3 saat once tukettiginiz nisastali karbonhidrat, et, protein sentezini hizlandiracak bir elma nin yerini hic bir supplement tutamaz ustelik yikim/yapim icin daha yararli, daha saglikli bir yol secmis olursunuz.
 • beyindeki toksin miktarını arttırdığına dair makaleler olan madde. hala şunlara yararlı, sıçarken bile götünüze süren diyen adamlar yok mu.

  american journal of clinical nutrition, vol. 72, no. 2, 573s-578s, august 2000
  copyright 2000 american society for clinical nutrition
  serotonin and central nervous system fatigue: nutritional considerations
  j mark davis, nathan l alderson, and ralph s welsh

  for bcaas to be physiologically effective in reducing central fatigue, large doses are probably required. `large doses, however, are likely to increase the ammonia concentration in plasma, which is known to be toxic to the brain and muscle (36).` ıt has been suggested that buffering of ammonia could lead to early fatigue in working muscles by depleting glycolytically derived carbon skeletons (pyruvate) and draining intermediates of the tricarboxylic acid cycle (38). large doses of bcaa during exercise are also likely to slow water absorption across the gut, cause gastrointestinal disturbances, and decrease fluid palatability.

  http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19763733
  http://jp.physoc.org/content/486/pt_3/789.full.pdf

  edit: kullanıyorum *
 • serbest formda doğrudan kaslara taşınabilen bir amino asit türü olduğu için diğer supplementlerden ayrı alınması önerilen, lösin, izolösin ve valin amino asitlerine verilen isimdir.

  her ne kadar sade hali ile almak hazırlama ve lezzet açısından biraz zor olsa da bcaa kullanımı için en verimli yöntem sayılmaktadır. buna ek olarak çeşitli aromalar ile tatlandırılmış ve ek ilave besin takviyeleri ile zenginleştirilmiş ürünler de bulunmaktadır. ülkemizde bulabileceğiniz en mantıklı 2 ürünü de paylaşalım tam olsun.

  (bkz: scivation xtend)
  (bkz: dymatize bcaa complex 5050)
 • spor salonuna başladıysanız ve etrafınızdaki nispeten iyi vücutlu insanlar sürekli birşeyler içiyorsa bunlardan bazılar mutlaka bcaa'dır.

  fakat burda gözden kaçan çok ama çok önemli bir detay var. o da bcaa, whey, kreatin, l-carnitine, glutamin gibi ürünlerin birer besin takviyesi olduğudur. yani siz götü göbeği büyüttükten sonra spor salonuna giderseniz, sağlıksız beslenmenizi değiştirmeden "dur şunlardan içeyim de yağlı memelerim gitsin, yerine kaslar gelsin" derseniz faydadan çok zarar görürsünüz. dışardan bakınca bile sağlıksız görünen vücudunuza hiçbir tahlil, tetkik yaptırmadan bodoslama supplement dayarsanız hiçbir fayda sağlayamazsınız. önceliğiniz spor yapmaktan, supplement kullanmaktan çok dengeli ve düzenli beslenme olmalıdır, olmak zorundadır. çünkü denklem aslında çok basittir. harcadığın kaloriden fazlasını almayacaksın ya da aldığından fazlasını harcayacaksın. bunu yaptıktan sonra zaten yağlar eriyecek, vücut tipinize uygun beslenme ve antrenman programını uyguladığınız takdirde de kaslarınız belirginleşecektir. tabii burada şunu da eklemek gerek, spor hayatınızın bir parçası olmak zo-run-da. yani şubat ayında salona gireyim, hazirana kadar fit bir vücuda kavuşayım (ki supplemente saldıranların bir kısmı bu süreyi kısaltmak için bunu yapıyor) derseniz, sporu bıraktığınız anda misliyle geri alırsınız verdiklerinizi.

  sırasıyla whey, l-carnitine, ve bcaa* kullanmış bir birey olarak en çok fayda gördüğüm besin takviyesi budur efendim. kullanım şeklim whey + bcaa, whey bittikten sonra da sadece bcaa oldu. iki dönem arasında bariz bir fark görmedim. bcaa kullandığım dönemde antrenman sonrası toparlanma sürem bariz şekilde kısaldı. pazartesi - çarşamba - cuma şeklindeki antrenman rutininde bir sonraki antrenmana kas ağrıları tam geçmemiş halde giderken bcaa sonrasında sıfır ağrıyla gitmeye başladım. tabii çok fazla çeşit ürün kullanmadığım için bu tek başına bcaa'nın mı, yoksa xtend'in içeriğindeki glutamin'in de payı var mı bilmiyorum.

  son olarak yine altını çizerek söylemek isterim ki bu ürünler birer besin takviyesidir ve rastgele kullanmamak gerekir. önce bir doktora, sonra bir diyetisyene, sonra da sizin yapınıza uygun program hazırlayacak ve uygun takviyeleri önerecek bir antrenöre danışmak gerekir. bu arada hangi seviyede olursanız olun, belli aralıklarla kan değerlerinizi (3 ay gibi) ölçtürün, duruma göre supplement alımını belli bir süreyle ya da süresiz kesin. sonuçta sağlık için spor yapıyoruz.

  1 yıl sonra editi: kilo verme konusunda bahsedilen basit denklem aslında o kadar da basit değil. yani hiçbirşey yemeyip ölüm orucuna girmek istenilen kilo verme hadisesi için yeterli değildir. hatta zararlıdır. denklemin daha doğru tanımı, aldığın kaloriden fazlasını sağlıklı bir şekilde vermektir. fiziksel aktivite olmadan, spor yapmadan sağlıklı kilo vermek imkansızdır. supplement çooooook sonraki adımdır.
 • spor yaparken kilo kaybetme(fazlasıyla kas kaybı) şikayetiniz varsa ilaç gibi gelen ürün. ağır spor esnasında yudumladığınız bcaa kas kaybını minimum a indirir. denendi onaylandı.
 • bcaa bir besin takviyesidir, besin veya ilaç değildir. dolayısıyla günlük protein alımı hedefinize ulaşıyorsanız almanıza gerek yoktur. kas kütlenizi artırmak istiyorsanız günlük protein alımı için her kilonuz için 1.5 gr protein almak iyi bir hedeftir. (ör: 90 kg bir kişi günlük 135 gr protein alır.)

  bcaa güce katkı yapmaz. pre-workout(antrenman öncesi) ürünü de değildir. aerobik yani kardiyovasküler strese dayalı egzersizlerde küçük bir faydası vardır. antrenman sonrası yorgunluk/halsizlik için az da olsa pozitif etki yapar. yalnızca bir adet bilimsel çalışmada da olsa yağ yakımına düşük düzeyde katkı sağladığı görülmüştür. illa alacağım diyorsanız da antrenmandan sonra alın.
hesabın var mı? giriş yap