şükela:  tümü | bugün
  • bddk'nın 18.06.2011 tarihinde resmi gazete'de yayımladığı yönetmelik'le tüketici kredileri %20'yi aşan bankaların yeni kullandıracağı tüketici kredilerinde (konut ve taşıt hariç) genel karşılıkları %4 oranında artıracak düzenleme.

bu durum, konut ve taşıt dışındaki tüketici ihtiyaç kredilerinin faizlerin yaklaşık %3,75 oranında artmasına neden olacak (vergi etkisinden arındırırsak)

tcmb nin zorunlu karşılık uygulamasından kat ve kat etkili bir kredi genişlemeyi önleme politikası olarak göze çarpıyor.
  • bddk nın amacı cari açığı kısmak değil, bu ikincil bir sonuç. asıl amaç kredilerin hızlı büyümesini yani sağlıksız büyümesini engellemek. minsky den beri pek çok ampirik çalışma kredilerde %20'den fazla büyüme ile trendde %1,5 ten fazla bir sapmanın (hodrick prescott filter ile) krize neden olduğunu iddia ediyor.
  • peki bu adam nasıl milyarlarca avro çekti halkbank'tan? bddk'nın ve bankerlerin hatta banka müdürlerinin ikiyüzlülüğünün, çifte standardının ucu bucağı yok. beni akşama kadar 50 tl tutarındaki bireysel kredi faizi için 70 kere arıyor bu amklarım. sicilimizi çiziyorlar, kredi puanımızla kafalarına göre oynuyorlar felan. bankalardan 1000 tl limitli öğrenci için verilen kredi kartını bile alamamıştım. şimdi hatırladım da. bunların ayrıca götünü kesicen.

imla.