şükela:  tümü | bugün
 • edging
  sınıra gelip tekrar sakinleşmek ve sonra yine sınıra tırmanmak şeklinde devam eden mastürbasyon biçimi. cinsel enerjiyi yükseltip sonra onu bedene yaymak, canlılığın boşalarak birden düşmesini engelliyor. sürekli, yükselmeler ve sakinleşmeler aynı zamanda irade çalışmak için de güzel bir oyuncak. bıçak üstü gibi, kendini biraz hazza ya da zihinsel arzulara kaptırdığın anda çizgiyi kaçırıyorsun. tabii çizgiyi geçtiğinde de iş işten geçiyor, adeta bir kara deliğe çekilir gibi boşalmak kaçınılmaz oluyor. zorlayıcı ve bu yüzden de tahrik edici.

  vanilla
  bdsm veya bir kink ile alakası olmayan kimseler veya vakalar manasına kullanılır, veya bdsm unsuru ve kink içermeyen sex aktivitesi demektir.

  humiliation
  aşağılama, manevi manada partnerin normalde yapmayacağı şeyleri yapmasını sağlama usulü ile ortaya çıkartılan tahrik unsuru.

  top
  genellikle dominant manasına kullanılır ama dar anlamda sex oyunları sırasında yapan idare eden demektir. yani bir top hayatında da dominant olacak diye bir mecburiyet yokken bir dominant tabii olarak sex oyunları sırasında da her zaman top olacaktır.

  golden shower
  tam tercümesi altın duş. aşağılamak maksatlı olarak ve genelde kink olarak partnerin üzerine veya ağzına işemek.

  clamp
  sıkıştırma maksatlı kullanılan her şey, çamaşır mandalından tutun da kağıt ataşına kadar. en popüler yer de nipple yani meme uçlarıdır.

  bondage
  bağlama, partnerin fiziken kımıldayamaz veya kaçamaz şekil, pozisyon değiştiremez hale getirilmesi. genellikle ip, ipek eşarplar, zincir, kelepçeler, hususi imal edilmiş cuff'lar veya spreader bar'lar kullanılarak yapılır.

  blindfold
  tam tercümesi göz bağı. sex oyunları esnasında taraflardan birinin gözlerinin göremeyecek gibi bağlanması.

  arse play
  anal seks.

  spanker
  spank eden, pataklayan.

  spankee
  spank edilen, pataklanan.

  slave
  kelime manası köle, genellikle submissive manasına kullanılıyor ama tabii gerçekte çok daha yoğun bir teslimiyet içeriyor.

  scene
  iki manada kullanılıyor, birincisi ve en popüleri vaka, veya seans demek, başı sonu belli bir sex oyunu. genellikle iki kişi arasındaki oyunlar için kullanılmaz, yani 3 veya daha fazla insanın bir araya gelerek oynadığı bir oyun için scene denir. zaman zaman "cemaat" manasında da kullanıldığını gördüm.

  slow word
  devam etmek istiyorum ama işler çok ağır gidiyor lütfen biraz yavaşlayalım manasına gelmek üzere seçişmiş hususi söz. fayda ve türü aynen safe word de olduğu gibi.

  sadist
  diğer bir kimseye acı vermekten seksüel keyif alan kimse, genellikle arzunun hilafına olduğu varsayımı ile beraber. adını marquis de sade'nin yazılarından almıştır.

  rim job
  anüse dilin olabildiğince sokulması sureti ile yalama. sevişmeye bu eylemi yaparak başlayan kadınlar kolay kolay hayattan çıkarılmaz. tutkuludurlar, aşk kadınıdırlar, bağlıdırlar, buyurgandırlar.

  go word
  muti tarafından söylenmesi için tasarlanmış ve önceden belirlenmiş herhangi bir kelime, bu kelimenin sarf edilmesi hakim tarafa yapılan işlemin keyif verici olduğu, hatta dozunun arttırılmasından fayda çıkacağını belirtir. sade bir pek güzel, çok hoş, devam et, ohhh ne hoş, daha daha gibi sözler yerine böyle hususi bir şeyin seçilmesinin sebebi mesela bir spankig esnasında şaplağı kıçına yiyen taraf dur olmaz ahh yeter gibi laflar da söyleyebilir, ama tabii olarak bunlar oyunun gereğidir ve gerçek manalarına gelmezler. bu sebepten sadece müspet değil menfi mana da da böyle hususi kelimeler ihdas etmek gereği doğmuştur.

  gangbang
  bir kimsenin aynı anda ikiden fazla kimseyle, genelde sıra ile ve arka arkaya seksüel münasebette bulunması. çoğunlukla bir kadının aynı anda birçok erkek tarafından arka arkaya penetre edimesi için kullanılır ama gayet tabii cinsiyet kombinasyonları farklı olabilir.

  forced impregnation
  bir kadının arzusu hilafına hamile bırakılması.

  fetişizm
  belli bir hareketin, veya vücudun belli bir kısmının, veya bir giyeceğin hatta belli bir eşyanın partnerin tamamı ve sex aksiyonunun yerine geçmesi hali. mesela ayağın, ayakkabının, memenin, oral seksin vs vs, bütün diğer seksüel aktivitelerin yerine geçerek tutku halinde ve farklı sex oyunlarının yerine ve yalnız başına istenmesi hali.

  bu teknik izahatı idi. bdsm dünyasında hatta genel seksolojide bazı vücut parçalarının veya giyim eşyalarının veya oyuncakların diğerlerine göre daha fazla tercih edilmesine, veya özellikle beğenilmesine de bazan fetiş denir. yani kişi tutku halinde yüksek topuk delisi değildir, topuksuz birini de pekala tahrik edici bulur ama yüksek topukları da özellikle beğeniyor ve tercih ediyorsa yüksek topuk fetişi var denebilir. böyle kimselerde genelde pek çok başka bu tür beğeniler de bulunur, yani yüksek topukları seksin yerine koymaz sadece ilave tahrik unsurudur.

  enema
  enema kelimesinin tam karşılığı lavman, hususi bir enema cihazı kullanılmak sureti ile rektum ve alt kalın bağırsağın su veya başka bir sıvı ile yıkanması işlemi. sadece sex oyunu veya fetiş olduğu zaman adı clismaphilia.

  edgeplay
  limitlerin zorlanması veya tam limitlerde dolaşılması suretiyle yapılan seks oyunları. bu oyunların belli bir tarifi yoktur, zira bir kimsenin limitiyle bir başkasınınki birbirine hiç benzemez ve zaten aynı kimsenin limitleri de zaman içerisinde değişir ve gelişir.

  d/s
  dominance ve submission kelimelerinin baş harfleri, yani hakimiyet ve teslimiyet demek tam çevirisi.

  dominant disease
  hakimin, hakimiyet kavramlarını gündelik hayata taşıyarak kendini üstün veya ayrıcalıklı zannetmesi. bu görüşe göre davranıp çevresinden böyle davranılmayı beklemesi.

  dominant
  çiftin güç değişimindeki gücü kabul ederek bunu tarafların keyfini ve saadetini arttıracak şekilde kullanan kimse. hakim taraf. hükmeden kimse. kontrol eden taraf, efendi. tabii olarak top.

  discipline
  bir manada tam çevirisi ile disiplin ama oyun harici tatbik edilse acıya sebep olacak işlemlerle heyecanın arttırılması teknikleri manasına da kullanıldığı olur. popüler uygulamalar spanking, whipping ve strapping.

  female supremacy
  "dişiliğin üstünlüğü" diye mi çeviriyoruz bilmiyorum ancak her halükarda oldukça çelişkili bir fenomendir. nazilerin üstün ırk iddiası gibi bir şey.

  bondage
  bdsm aktivitelerinin bir parçasıdır. birini alıkoymak, hareketini kısıtlamak, asmak ve ya dekore etmek için ipin kullanıldığı ve tarafların bilinçli rızasıyla gerçekleşen bağlama eylemlerine verilen genel isimdir. bağlama stilleri kabaca doğu ve batı ekolü olarak genel bir ayırıma tabi görülse de aradaki farklılıklar pratikte subjektiftir. bu ayırım doğu stilinin daha pratik, asimetrik ve gelişigüzel, batı stilinin de daha mekanik, paralel ve düz hatlı olmasından öte bir genelleme arz etmez. bu terim ve ekollere yönelim zaman ve tecrübeyle, uygulayıcıların bilgi, tercih ve zevklerine göre oluşur.

  safe sane and consensual
  safe: güvenli, emniyetli ve sağlıklı bir bdsm her taraf için karşılıklı geçerlidir.
  sane: dengeli, aklı başında ve etik bir beraberlik olmalı. güçlerin birbirine etkileri dengeli olmalıdır.
  consensual: hür ifadeyle karşılıklı istekler, beklentiler, sınırlar, bedensel ile ruhi koşullar saygıyla kabul edilmelidir.

  tease and denial
  teasing: alay etmek, kızdırmak, azdırmak; denial ise reddetmek anlamına gelir. kasaba tabiriyle gösterip vermemenin güncellenmiş ve içine yaratıcılık katılmış halidir. kadın adamın kucağına oturur mesela, iç geçirerek üç kez gidip gelir ve aniden kalkar gibi.

  consensual non-consent
  "istemem, yan cebime koy" anlamındaki fetiştir. "ayy yapmaa, ardaa ama oh ıh lütfen, hayır" gibi ifade ve sesler hep consensual non-consent kapsamına girer.

  aftercare
  bdsm içeren oyunlardan sonra kişilerin arasındaki bağın sağlandığı, kuvvetlendirildiği; sarılma gibi fiziksel aktiviteler veya sadece muhabbet içeren, terapik "bakım-onarım" süreci.

  play rape
  bir kimsenin aslında sevip istediği birisi tarafından veya onun tarafından organize edilip ayarlanmış başka birisi tarafından cinsel münasebete zorlanması.

  paddle
  raket, masa tenisi raketi benzeri veya hususi imal edilmiş genellikle tahta veya plastikten mamul spanking aracı.

  orgy
  birçok kimsenin, üçten fazla, aynı anda ve aynı mekânda seks yapması. gangbang ile karıştırılmamalıdır.

  kinky
  kadın ve erkek arasında olan geleneksel, erkeğin kadına kuru ile başlayıp, öpüşme, karşılıklı okşama ve erkek penisinin kadın vajinasına sokulması ile devam eden ve erkeğin ejeküle olması ile nihayetlenen sex dışında kalan seksi ilgilendiren her türlü konuya verilen şemsiye isim. bu faaliyetlerden herhangi birinin (mesela fisting, erotik enema, efendi/köle oyunları, spanking swinging vs..) adı da kink özetle kalabalıktan farklı uygulamalardan hatta tercihen cemiyetin ayıp veya yasak diye düşündüğü uygulamalardan ilave keyif almak.

  submissive
  lugat karşılığı muti veya itaatkar. genellikle partnerine teslim olan veya güç değişiminde gücü ve kontrolü partnerine devretmeyi arzu eden tarafı belirtmek için kullanılır.

  std
  sexually transmitted disease. tam tercümesi seks yolu ile bulaşan hastalıklar. bel soğukluğu, frengi, aids vs gibi.

  retifism
  ayakkabı veya bot fetişi.

  rape
  tam tercümesi cinsel tecavüz. bir kimseyle rızası hilafına cinsel münasebet.

  squirt
  normalde squirt (ki kelime anlamı aslında fışkırma), paraüretral bezlerden salgılanan sıvıların ki kendisini g-noktasının uyarımı tetikler, fışkırmasıdır. kadının boşalması olayıdır aslında. kimyası idrardan farklıdır ve kanıtlanmıştır. fışkırma şeklinde olması her zaman olmaz, genelde de farkına varılmaz. kadın için çişini yapıyormuş hissi verdiği için kadın altına kaçırdığını sanır. çünkü idrar yoluyla atılır sıvı. dışarı boşalmayanlarda idrara karıştığı ve idrar testlerinde aynı boşalma sıvısının varlığı tespit edilmiştir.