şükela:  tümü | bugün
  • "...içine ata ata ne hale düştün tuta tuta çatlayacaksın be adam, çekinme hadi hadi söyle de kurtul bundan kura kura kurudun be adam..." gibi sozleri olan, bir zamanlarin unlu gulsen parcasi*.
  • erdemli ve prensip sahibi bir badagi yoldan cikarmak uzere yazildigini tahmin ettigim bir sarkidir.

sarkiya konu olan be adam icine ata ata, tuta tuta catlayacak bir insan olmadigi gibi, "cekinme hadi hadi soyle de kurtul bundan" gibi gazlara gelmeyecek, askin kurtulmak uzere ortaya soylenecek cift kasarli tost olmadiginin bilincinde de olabilir. hem bir iliski "be adam haydi, ya;lah tazyik" gibi gaz pompasi ile mi, dogal mecrasindan engellenemez akisi ile mi baslamalidir?

bu sarkinin unutulan, sozlerini yazmasam da yarim kalsa dedigim kisimlarinda
    "saklanma benden, cekinme soyle
    sen karsima cik yurekli ol (yollarim acik kurekli ol)
    kacirma gozlerini
    dinle kalp sesini
    soyle, seviyorsan yurekli ol"

diye de bir bolum vardi ki, bir insanin digerine duydugu hisler konusunda zircahil bir insan ancak boyle emir kaliplari icine girip hicap duymaz.

neymis, cekinmeyecekmis, soyleyecekmis. e be ibis, cekinmeyecek, soylenecek bir durum varsa o zaten ister istemez "karsilikli" bir sekilde ortaya cikmaz mi? cekinilecek, soylenecek bir sey olmadiginin altini cizdigine gore, senin yollarinin da acik olduguna gore, "yurekli olmak" gibi bir luzuma ne gerek vardir? ekmek almak icin, su icmek icin insan yurekli olmali midir? ekmek memnun, su memnunken, ne yuregi, ne kuregi?

ustelik ilk adimi neden "be adam" diye argo hitaplara girdigin adamdan bekliyorsun? bir araya gelin, ikinizde birbirinize soyleyin ne soyleyecekseniz. olmuyor mu? illa ayagina gelip "seviyorum uleyn" diyerek senin egonu mu tatmin edecek bu adam? iliskide bir sifir yenik baslamak ile mi beraberlik ile santraya giderek mi denge saglanir?

iste bu tip cagdisi "ilk erkek acilsin ki kadin orospu gibi gorunmesin." gudumlu sosyal misyonlar sebebiyle turkiyede tasra ahlaki, kenar mahalle etigi son bulmamis, bu gorevlerin kabul ve ifasi sebebiyle necip turk milleti "disi kopek guyruk sallamadi miydi olmaz", "ates olmayan yerden duman cikmaz" gibi dar kaliplara hapsolmustur.
  • cok basarili(!) bir ozkan turgay calismasidir (kral tv'de vj olacak adamdim, harcandim gittim boyle internet koselerinde). kendisi, meshur sihirli degnegini serdar ortac'tan sonra gulsen icin kullanmis, hanimkizimizi bu tekerleme gibi sarkiyla meshur etmistir.
  • gizleme benden çekinme söyle
    yollarıma çık yürekli ol
    saklanma benden derdini söyle
    sen karşıma çık yürekli ol

kaçırma gözlerini
    dinle kalp sesini
    söyle seviyorsan yürekli ol

içine ata ata ne hale düştün
    tuta tuta çatlayacaksın be adam
    çekinme hadi hadi söyle de kurtul bundan
    kura kura kurudun be adam
  • sevimli bir sesleniş cümlesi. çok sık kullanırım. "nerdesin be adam", "dur be adam" güzel oluyor. hanımefendilere karşı kullanılamıyor ama o kötü işte.
  • (bkz: adam ol)
  • (bkz: bu adam)
  • gülşen'in 1996 çıkışlı ilk albümü. albümde bazı duygusal*** ve eğlenceli*** parçalar bulunmaktadır.

01 be adam
    02 son sözüm
    03 saz mı caz mı
    04 sarı gül
    05 zig zag
    06 yaz gülüm
    07 gel çarem
    08 tuti dillim
    09 nasıl unut dersin
    10 fırsatçı
    11 aman
    12 buzdağım
    13 gel yapma gel
  • orijinali elissa'nın "baddy doub" adlı şarkısıdır.

http://alkislarlayasiyorum.com/…n-be-adam-orijinali

trincess'in uyarısıyla gelen düzeltme: be adam 1995'te, baddy doub 1999'da piyasaya sürülmüş.
    turuncan53 ise be adam'ın 1996'da çıktığını söyledi, ki sen de haklısın arkadaş. böyle böyle doğruyu bulacağız inşallah.