şükela:  tümü | bugün soru sor
 • "...içine ata ata ne hale düştün tuta tuta çatlayacaksın be adam, çekinme hadi hadi söyle de kurtul bundan kura kura kurudun be adam..." gibi sozleri olan, bir zamanlarin unlu gulsen parcasi*.
 • erdemli ve prensip sahibi bir badagi yoldan cikarmak uzere yazildigini tahmin ettigim bir sarkidir.

  sarkiya konu olan be adam icine ata ata, tuta tuta catlayacak bir insan olmadigi gibi, "cekinme hadi hadi soyle de kurtul bundan" gibi gazlara gelmeyecek, askin kurtulmak uzere ortaya soylenecek cift kasarli tost olmadiginin bilincinde de olabilir. hem bir iliski "be adam haydi, ya;lah tazyik" gibi gaz pompasi ile mi, dogal mecrasindan engellenemez akisi ile mi baslamalidir?

  bu sarkinin unutulan, sozlerini yazmasam da yarim kalsa dedigim kisimlarinda
  "saklanma benden, cekinme soyle
  sen karsima cik yurekli ol (yollarim acik kurekli ol)
  kacirma gozlerini
  dinle kalp sesini
  soyle, seviyorsan yurekli ol"

  diye de bir bolum vardi ki, bir insanin digerine duydugu hisler konusunda zircahil bir insan ancak boyle emir kaliplari icine girip hicap duymaz.

  neymis, cekinmeyecekmis, soyleyecekmis. e be ibis, cekinmeyecek, soylenecek bir durum varsa o zaten ister istemez "karsilikli" bir sekilde ortaya cikmaz mi? cekinilecek, soylenecek bir sey olmadiginin altini cizdigine gore, senin yollarinin da acik olduguna gore, "yurekli olmak" gibi bir luzuma ne gerek vardir? ekmek almak icin, su icmek icin insan yurekli olmali midir? ekmek memnun, su memnunken, ne yuregi, ne kuregi?

  ustelik ilk adimi neden "be adam" diye argo hitaplara girdigin adamdan bekliyorsun? bir araya gelin, ikinizde birbirinize soyleyin ne soyleyecekseniz. olmuyor mu? illa ayagina gelip "seviyorum uleyn" diyerek senin egonu mu tatmin edecek bu adam? iliskide bir sifir yenik baslamak ile mi beraberlik ile santraya giderek mi denge saglanir?

  iste bu tip cagdisi "ilk erkek acilsin ki kadin orospu gibi gorunmesin." gudumlu sosyal misyonlar sebebiyle turkiyede tasra ahlaki, kenar mahalle etigi son bulmamis, bu gorevlerin kabul ve ifasi sebebiyle necip turk milleti "disi kopek guyruk sallamadi miydi olmaz", "ates olmayan yerden duman cikmaz" gibi dar kaliplara hapsolmustur.
 • cok basarili(!) bir ozkan turgay calismasidir (kral tv'de vj olacak adamdim, harcandim gittim boyle internet koselerinde). kendisi, meshur sihirli degnegini serdar ortac'tan sonra gulsen icin kullanmis, hanimkizimizi bu tekerleme gibi sarkiyla meshur etmistir.
 • gizleme benden çekinme söyle
  yollarıma çık yürekli ol
  saklanma benden derdini söyle
  sen karşıma çık yürekli ol

  kaçırma gözlerini
  dinle kalp sesini
  söyle seviyorsan yürekli ol

  içine ata ata ne hale düştün
  tuta tuta çatlayacaksın be adam
  çekinme hadi hadi söyle de kurtul bundan
  kura kura kurudun be adam
 • sevimli bir sesleniş cümlesi. çok sık kullanırım. "nerdesin be adam", "dur be adam" güzel oluyor. hanımefendilere karşı kullanılamıyor ama o kötü işte.
 • (bkz: adam ol)
 • (bkz: bu adam)
 • gülşen'in 1996 çıkışlı ilk albümü. albümde bazı duygusal*** ve eğlenceli*** parçalar bulunmaktadır.

  01 be adam
  02 son sözüm
  03 saz mı caz mı
  04 sarı gül
  05 zig zag
  06 yaz gülüm
  07 gel çarem
  08 tuti dillim
  09 nasıl unut dersin
  10 fırsatçı
  11 aman
  12 buzdağım
  13 gel yapma gel
 • orijinali elissa'nın "baddy doub" adlı şarkısıdır.

  http://alkislarlayasiyorum.com/…n-be-adam-orijinali

  trincess'in uyarısıyla gelen düzeltme: be adam 1995'te, baddy doub 1999'da piyasaya sürülmüş.
  turuncan53 ise be adam'ın 1996'da çıktığını söyledi, ki sen de haklısın arkadaş. böyle böyle doğruyu bulacağız inşallah.