şükela:  tümü | bugün
  • bir black mirror bölümü.
    yıllar önce bir makale okumuştum (bulamadım şimdi), bilgisayar oyunlarında gerçekliğe yaklaşıldıkça ufak hataların oyuncuları gerçeklik hissinden daha çok kopardığını öne sürüyordu. örneğin, çok başarılı bir 3 boyutlu oyunda, kütüğün üzerinden zıplamanız gerekirken, kütüğün içinden geçerseniz, bu o oyunun gerçeklik hissini 2 boyutlu bir oyunda yaşayacağınızdan çok bozuyordu.
    bu elbette, son yıllarda oynadığımız oyunların bir türlü eski oyunların hissini verememesini açıklar.
    ama ben bunu, çok daha düz şekilde, o hep peşinde olduğumuz yapay zekanın asla mümkün olamayacağı şeklinde okumuştum.
    yapay zekaya ne kadar yaklaşırsak yaklaşalım, onu "gerçek" olmaktan ayıran bu ufak, ama ufaldığı oranda derinleşen boşluk varolacak. mükemmel yapay zekamız örneğin bir ergen esprisini anlayamayacak ve komik olsa da, bir ergen esprisini anlamadığı için onu tiksinç bulacağız.
    black mirror'un bu bölümü, bu boşluğu iyi anlatmayı başarmış bence. bilimkurgunun ana konularından birini sağlam bir şekilde hikaye ediyor, yine de tuhaf bir "küçük boşluk" hissiyle dizinin önceki bölümleri kadar iyi değil (gerçi bu onlar 9,5/10 alıyorsa, bu 8,5/10 alıyor falan demek ama, yine de öyle).
  • insanin kalbini midesine sokan acikli black mirror bolumu. ama memiskolarda tombisko degilmis diyemeyiz.. oobbaaa.
  • "sağ bekte oynayacağım" anlamına gelen msn messenger şeyi.
  • --- spoiler ---

ölmüş eşinin klonu duygusuz olduğundan onu uçurumdan atmayı düşünen ama bir gece önceki muhteşem seksi düşününce bundan vazgeçip lazım olur bu diyerek onu çatı katında bekleten ve muhtemelen haftada bir onu yatağına alan bir adet kadını anlatan black mirror bölümü.

--- spoiler ---
  • insanın içini acıtan bir black mirror bölümü.
    başlarında sevgilimi özleyip sevişmelerine oynaşmalarına hatta o sürtüşmelerine bile sinir olmuştum.
    sonunda sadece bir off diyebildim. nasıl büyük bir acı. bir defa daha saygı duydum eşini, sevgilisini kaybeden insanlara. ve bir de dilek tanrıya; kimselere yaşatmasın bunu.
  • insanın midesine midesine yumruklar atan, oldukça sert black mirror bölümü. şahsen ben buradaki ablanın eşine olan bağlılığına - obsesif de olsa - büyük saygı duydum. the entire history of you'dan sonraki bölüm olması da oldukça ironik. sevgilinizle oturacaksınız, bu iki bölümü arka arkaya seyredeceksiniz. sonra gelsin mide ağrıları, buğulu gözler, sarılmalar...

arada minik minik giren müzikleri de oldukça etkileyici*, kısaca kesinlikle seyredilesi bir bölüm...
  • yazanın "bunu insan izleyecek, ya bu kadar gerçekçi işlemeyelim ya da bu konuya hiç girmeyelim" demediği diye hiç düşünmediği black mirror bölümü. bi kere izlemiş bulundum, bi daha da aklımdan çıkarsa ya da çıktı diyelim tez zamanda kabus olarak geri dönmezse neyim.
  • en ürküten, en düşündüren black mirror bölümüdür kesinlikle.
  • izledikten bir hafta sonra bile rüyama girmeyi başarmış en etkileyici black mirror bölümlerinden biri.

--- spoiler ---

şuan yurtdışında okuyan nişanlımın aslında ölmüş olduğunu, konuştuğum şeyin sadece bir yazılım olduğunu farkettiğim korkunç bir kabus görmeme neden olmuştur.

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

senaryosu kemal sunal’ın japon işi filminden arak olan black mirror bölümü. hatta bazı replikler bire bir aynı.
    --- spoiler ---