şükela:  tümü | bugün
  • artik ultimate survival için çekim yapmayan, man vs. wild adı altında yine aynı şekilde maceradan maceraya koşan kişilik. belirtmeden geçemeyeceğim hakkında insanları kandırdığı iddiası var. hatta youtube'da bir kaç bölümün kamera arkasında aldatmacalar görülebiliyor.

(bkz: http://www.youtube.com/watch?v=3upslpvb1is)
  • "gecen gun bu adami izliyorum. bear grylls: born survivor diye bir program yapiyor simdilerde... eleman kendini sahara colune resmen atiyor. heyecan ve sevkle anlattigi sicakla mucadele yontemlerini, isemis oldugu tisortu kafasina sararak taclandiriyor. o gazla karsisina cikan akrep, orumcek vb bortu bocegi ogure ogure catir cutur yiyor. kaktuslerle hacamat oluyor, geceleri kor zifir isikta colu kat ediyor, olu devenin kanini, iskembesini sikmasi suretiyle cikardigi yesilimtirak suyu "bueeeaah" seklinde iciyor. turlu turlu yamyamliklar, cambazliklar...

programin basinda ve sonunda bear ve program ekibinin destek aldigi, normal kisilerin bunlari denememesi gerektigi belirtilmesine ragmen ben kameramana aciyorum. cunku herif, bearin kafasindaki sidik kokulu tisorete ve diger ucubeliklere tahammul etmek zorunda kalmasina ragmen ekstradan bir de kamera tasiyor.

ancak simdi destek olmadan bu tip yerlerde bu islere girismemem tavsiye ediliyorsa, ben bu programi niye seyrediyorum deyince isin yonu degisiyor. tamam her seyrettigimizi evde yapmak durumunda degiliz. ben guveleri neyin yemek zorunda degilim. ama simdi survival guide bu bir nevi... hani adaya madaya dusersek ne ederiz hesabi... ancak adam ozel bir ekip tarafindan destekli, egitim almis, vucut dayanikli, eski parasutcu vs... kendime bakiyorum; gobek hafif sarkmaya megilli, en son jimnastik hareketlerini lisede bedenden rapor almadan once tamamlamis, psikolojik olarak panik ataga her an musait bir orta yas klasigi... belki 2 milyarda bir ihtimalle sahara colunun ortasina ya da arktik buzullarin arasina dusmem olasi...

tum sene calismaya toplam 1 ay tatili olan (ki eminim bunu alamayanlar cok), onun disindaki 11 ayini surekli +1 ile -23 derecede gununun 7,5 saatini gecirmek zorunda ki yer yer 20 dakika bir gomlekle -25 derecede $oklanma durumuna haiz biri olan ve altinda calisan, sayilari 30-50 arasinda degisen insanlarin basina bir kaza gelmemesinden tut da islerini dogru yapip yapmadiklarinin polisliginin ifa edilmesine kadar her turlu boktan sorumlu birisi olan (ki eminim cok daha buyuk sorumluluklari ve is yuku olan insan vardir), eve geldiginden kavgasiz gurultusuz bir ortam yaratmadan ev gecindirme, borclari odeme, ev islerine dahil olma gibi survival islerinin ortasinda olan ben (ki eminim benden cok daha zor sartlarda yasayanlar vardir), kendimi bu adamla mi ozdeslestiriyorum? icimdeki survival manyak bir hazza mi ulasiyor? orumcegi citir citir yemenin sonradan ogrenilmis igrencligi, bana patronumun yuzunu hatirlatip "oh neyse bu kadar da igrenclige katlanmiyoruz, sukur halimize" dememi mi sagliyor? o icimdeki ayi, gidemedigi issiz adalarda, col firtinalarinda bear grylls olarak mi sekil buluyor?

konuya har$ diye girip salak bir yerden sonuca girdim, konu biraz karisti. uzun zaman yazmayinca boyle oluyor ancak diyecegim odur ki hepimiz beariz, hepimiz gryllsiz, hepimiz ayiyiz. ama sanirim daha cok bear'in programini cekerek hayatini kazanan o gorunmeyen kameramaniz. sadece yaptiklarimiz, onlari kaniksadigimiz icin cig kurbaga kadar igrenc gozukmuyor."

$ukur halimize dedigim bir vakit-2008
  • bildiğin zırdeli.
  • çok fena francesco totti'ye benziyor.
  • bu adam çok fonksiyonlu-ayaklı victorinox çakısı gibi kameramanı da bundan deli programı da jackass in biraz daha ciddi olanı kıvamında.atla,zıpla,tırman,b.k ye herifte bir irade var maşallah,gördüğüm tek geri vitesi çölde bedevilerin verdiği keçi taş.aklarını yedikten sonra kusması oldu.
  • bu adamın ağız tat dokularının ve dildeki tat tomurcuklarının ölmüş olması lazım. yok yok kesin lazım yoksa hiçbir insan evladı bunları yapamaz. adam çişini içiyor, deve bokunun suyunu sıkıp içiyor,kurbağayı canlı canlı kafasında ısırıp yiyior yapıyor da yapıyor. öğğğ
  • bok yiyen yakışıklı adam.
  • garibanin teki. asagi yukari her programinda bunu helikopterden bir yerlere atarlar, dag basi olur, okyanus olur, col olur, buzullar olur hic farketmez. yanina da hicbirsey vermezler ki olsun gitsin diye ama bu ayi (ismi boyle ben ne yapayim?) her seferinde ne yapar ne eder eve donus yolunu bulur. bir nevi baska semte birakilmis artik evde istenmeyen kedi gibidir, geri donus yolunu bulur. ustelik bunu 9000 sterlin icin yapar (sitesinde oyle diyor). ne kadar uzuntu verici bir durum dusunsenize, evde otururken aileniz sizi alip helikopterle yagmur ormanlarinin ortasina atiyor "yeter lan beslemiycez artik seni" diyerek. yaniniza da gazete kagidina sarilmis yolluk bile vermiyor (en olmadi yildiz parkina birakabilirler eger butceleri yetersizse). istenmeyen adam yani sayin ayi grylls, kimse onu sevmiyor olmali ki habire helikopterle issiz biryerlere atiyorlar. bu da bortu bocek yiyip camurlu su icerek hayatta kaliyor bir sekilde geri donuyor, yazik lan.

hepsi bir yana programlarinin cogu bolumu kurmaca olsa da (zaten belirtiyorlar "saglik ekipleri var destek ekibi var, bize guvenip oyle issiz acun yerlere girmeyin, geberir gidersiniz" diye her program basinda) zor sartlara dayanikliligi ve yaban hayati hakkindaki bilgisi takdire sayan bir arkadas bear grylls. ayrica yakisikli da bir adam, cocugum baska is bulamadin mi yapacak? her halukarda ilgiyle takip edilmesi gereken biri, yalniz biraz kayisi kopmus o ayri.
  • birgün sol frame'da adını görüp, parantez içinde (10) entry, üç nokta tıklandığında "tanırdık, iyi adamdı, yazık oldu." şeklinde entryler görülürse, şaşırılmaması gerek, çılgın insan.

bu adamın belli bir oranda aldatmaca yaptığı kesin.

(bkz: ultimate survival/@anoktale)

lakin o oranın üstünde korkutucu işler yapıyor. tek bir bölümünü tesadüfen izledim. kimi yerlerde çekimleri atlıyorlar, arka plandaki ekip yok gibi, kaç kişiler yanlarına neler aldılar hiç gösterilmiyor, ama tüm bu detaylara rağmen riske giriyor. abuk sabuk yerlerde sarmaşıklara tutunuyor, suya atlıyor, olmayacak şeyleri yiyor. bunların hepsi küçük bile olsa ciddi riskler. olmayacak, gidilmeyecek yerlere giriyor, mücadele ediyor. izledikten sonra helal olsun dedim. geçmişine bakınca şaşırmadım, t-shirt'ünü çıkardığı program bölümünde gögüs üstü kaslarının şovunu yapmıştı. o kadar çılgınlığı yapan bir adamdan bu tarz fiziksel kondisyonu beklerdim, nitekim geçmişinde eski bir sas komandosu çıktı.

sol frame'de adının altında onlarca entry görmeyi, "yazık oldu" okumamayı dileyerek entryi sonlandıralım. yolun açık olsun bear, ölme bear.
  • -20 santigrat derece havada şov için yüzeyi donmuş göle girebilen bi heriftir ötesi varsa beri gelsin.