şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: beatnik)
 • boris vian da eklenebilir listeye
 • genel bi göz atma için: http://www.beatbooks.com/
  vakti zamanında bütün beat abilerin takıldığı lawrence ferlinghettinin efsanevi kitap&yayınevi için: http://www.citylights.com/
 • kayıp kuşağın ardından gelen amerika menşeili edebiyatçiların ürünlerine verilebilecek genel adlardan biri.

  fazlasıyla başarılı örneklerinden biri için (bkz: yolda). biraz daha alçakgönüllü bir örneği için (bkz: pic) [ki bu pic diye yazılan bir kerouac bir kitap, çok bilinen bir kufur değil, (bkz: #374869) ]

  çok önemli orneklerinden biri için ginsberg & ferlinghetti ürünü amerika'ya bakılabilir. sanırım altı kırkbeş çıkarmıştı türkçesini.

  nisbeten dar bir çevre olmasına rağmen etkisi geniş olmuştur beat kuşağının. çiçek çocukların ilham perileri arasında yer alıyor olmaları kuvvetle muhtemeldir. savaş sonrası alt üst olmuş fakat fazlasıyla gururlu amerikanın bu durumu pek de iplemeyen çocuklarıdır (ya da zatı alime öyle gelir, ben bilmez) . gezerler, içerler vs.

  romanları lost generationın kitapları kadar ince işlenmiş görünmese de bir dikişte bitirilebilir yine de. onları önceleyen bu kusak kadar edebî olma takıntıları olmayacağı yaşama biçimlerinden, yazılarının daha ilk satırlarından da anlaşılır zaten. muhteşem gatsby ile yolda aynı rafta durmaz zaten.

  bir de hemen hepsinin ismi zor yazılır, garip okunur. burroughs, kerouac, ginsberg, ferlinghetti vs. vs.
 • kadikoy underground poetix'te sık sık ve etraflıca değinilen edebiyat türü
 • charles bukowski ve jack kerouac 'un öncüleri olduğuna inandığım yeraltı edebiyatı akımı.türkiyede ise öncüsü 6.45 ve mürekkep yayın evidir.genelde amerikan şair ve yazarlarından oluşur.yolda en büyük yapıttır.
 • meteliksiz edebiyatı olarak çevrilebilir. kendini modern dünyadan soyutlamış, toplumun tabularından sıyrılmış yazarların yarattığı akımdır. yalnızlık, alkol, uyuşturucu ve seks en çok işlenen konularındandır. önde gelen yazarlarına charles bukowski, richard brautigan, allen ginsberg, jack kerouac ve william s. burroughs örnek verilebilir.