şükela:  tümü | bugün
  • polonya'nın yeni başbakanı olması beklenen 1963 doğumlu sağcı kadın siyasetçi. hukuk ve adalet partisi'nin genel başkan yardımcısı olmasına karşın, partinin başbakan adayıdır. kendisi katolik bir siyasetçidir.

wikipedia - https://en.wikipedia.org/wiki/beata_szydło

kişisel web sitesi - http://wybierzpis.org.pl/beata-szydlo
  • polonya cumhuriyeti'nin muhafazakar başbakanı. temsil ettiği hukuk ve adalet partisi'nin lideri jaroslaw kaczynski'nin protejesi.

adı, beata şıdwo şeklinde okunur.
  • yüksek dozda koyu ve fanatik bir katolik kadındır. güleryüzlüdür aslında ama ilginç de bir yaşantısı vardır böyle kafelere gider oturur kahvesini içer dans eder oynar ama gerçekte çok ciddi biridir de aynı zamanda. şöyle bir konuşması var kendisinin izlerseniz demek istediklerimi anlarsınız. atara atar gidere gider kafasında bir kadın. yalnız bu kadının şöyle acayip pozları var yani caps kültürüne nasıl düşmemiş şaşırdım.

ayrıca:
    (bkz: polonya'da kürtajın tamamen yasaklanması/@eaglebunker)
  • itici orta yaşlı kadın politikacılar furyasının bayrağını taşımaya yatkın polonya başbakanı. kodum mu oturturum bakışlı brezilya başbakanı, nazi bozuntusu hırvatistan başbakanı, sapık sırbistan başbakanı ve evde kalmış litvanya cumhurbaşkanıyla birlikte bu alanda angela merkel'i tahtından etmek için iddialı isimlerden.

ülkelerinde illa bir kadın yönetici isteyen leh dostlarımızı magdalena ogorek hanımefendiye oy vermeye çağırıyoruz. salatalık gibi hatun.
  • dün polonya'nın başbakanlığından istifa ettiğini açıklamıştır. son olarak da şöyle bir veda tweeti atmıştır. suriye'li mültecileri ve başka ülkeden gelmek isteyen göçmenleri hiçbir şekilde polonya'ya kabul etmeyen katolik leh başbakan beata, attığı tweette şu sözlere yer vermiş: "her şey için çok teşekkür ediyorum. şahsıma dair mesajlarınız, paylaştıklarınız kısaca ne varsa hepsi için teşekkürlerimi ve saygılarımı sunuyorum. son iki sene benim için alışılmadık bir şekilde çok olağanüstü geçti ama hem polonya, hem de polonyalılar için hizmet etmek benim için büyük bir onurdu. teşekkürler, sağolun varolun."

lehçesi: "bardzo dziekuje za wszystkie wyrazy wsparcia, podziekowania, za wszystkie tak dla mnie mile panstwa wpisy. te dwa lata byly dla mnie niezwyklym czasem, a sluzba dla polski i polaków zaszczytem. dziekuje"

peki, istifasına dair birkaç şey diyeceğim. son iki seneden dem vuran leh başbakanın polonya'daki ırkçı ve faşist sayısının artmasına epey katkı sağladığı bir gerçek. polonya'da güzel işler yaptığı, ülkesine sosyal anlamda katkı sağladığı da bir gerçek ama kendi vatandaşı olan leh kızların daha iyi maaş alabilmek ve daha iyi bir hayat yaşayabilmesi için birleşik krallık'a ve dubai gibi ülkelere gidip, daha sonra orada bir erkekle evlenmek için çabaladığı da bir gerçek ki, şu son 1 yıl içerisinde birleşik krallık'ta yaşayan bir sürü leh kızı biliyorum, gerekçelerini de biliyorum. işte bu leh başbakanın bunun için hiçbir şey yapmadığını da herkes gördü.

her şeyi geçtim, o çığ gibi büyüttüğü, sayısını arttırdığı ırkçı-faşist ve anti-komünist gençlik şimdi ne olacak? saatli bomba gibi hepsi adeta savaşmayı bekliyorlar. hadi komünizme karşısınız, stalin'i 60 milyon insanı katletmesiyle ve polonya'yı istila edip size savaş açmasını suçluyorsunuz peki bunu anladık da islâma ve müslümanlara karşı bu nefret neden? sırf rengi siyah diye bir afrika'lıya karşı olan bu nefret neden mesela? sırf rengi siyah diye bir afrika'lıyı kiliseden kovmak neden? hani hristiyanlık sevgi ve barış diniydi? onu da geçtim ukrayna'lılara karşı olan nefret neden? çoğunluğu köylü ve ortodoks hristiyan oldukları için mi? böyle bir mantaliteyle ülke yöneteceğinize keşke farklı şeyler deneseydiniz.

bu arada papazın afrikalı'yı kiliseden kovma meselesini leh bir kadın bana bizzat söylemişti yani gözünün önünde olmuş bir olay ve bu rezaleti gördükten sonra bir daha kiliseye gitmediğini söyledi. her neyse, bakalım sonraki polonya başbakanı nasıl olacak ve neler yapacak, kısmet olursa hep birlikte göreceğiz. gerçi gelen gideni aratır diye bir laf var. öyle olmaz umarım. yoksa bu lehler ciddi ciddi avrupa'da savaş başlatabilecek kadar tetikteler.

not: sözlük bazı lehçe harfleri desteklemiyor. gerçi arapça, çince, ibranice vb. diller dahil böyle alfabelerin hiçbirisini desteklemiyor bu yüzden orijinal tweet öyle çıktı.