şükela:  tümü | bugün
 • dante alighierinin basarisini borclu oldugu yaraticisi ilham kaynagi platoniksevgilisi.
 • aslında erkek narsizminin ve mükemmeliyetciliğinin sonucu olarak dantenin kendi hayal dünyasında allayıp pulladığı bir sevgili. böyle bir sevgili yok demiyorum; var ama aynen psikoljik illizyondaki gibi uyarıcı nesnenin gerçek durumu ile nesnenin karşı taraftaki algılanış durumu arasındaki fark ile açıklayabiliriz durumu. algılama algılayan kişinin psikolojisine bağlıdır. dante bey kendisi gibi mustesna bir insanın ancak mükemmel bir kadına aşık olabileceğini düşünmüş ve onu yüceltirken bir anlamda kendisini yüceltmiştir. " anlayın yani ey okurlar, ben ancak meleklere denk bir kadına gönlümü kaptırabilirim ve o da bana cennette rehberlik yapar" der gibidir hazret. ha bi de "kargaya yavrusu şahan görünürmüş" darbı meselini de gözardı etmemeliyiz.
 • dantenin kendisine inci yuzlu sevgili dedigi utopik kisi.
 • dante'nin dokuz yaşındayken floransa'da tanışıp aşık olduğu sekiz yaşındaki küçük kız..
 • dante'yi geçtim nice yazara/şaire ulaşılmazlığı ile ilham vermiştir.

  ''..öldüğünde bir beatrice olmayacaksın.
  meleklerle anılmayacak adın.
  seni seven mutevazı aşığın toprağındaki çiçek olacaksın
  her gün açacak, her gün solacak.
  sen yaşarken de değil miydin böyle?''
 • dante alighieri'nin komşusu folco di ricovero de'portinari'nin kızıdır. dante onu ilk kez gördüğünde kendisi dokuz, beatrice sekiz yaşındadır; beatrice öldüğünde ise dante 25 yaşındadır. dante'nin ömrü boyunca büyük bir tutkuyla bağlandığı, düşünce dünyasını da yönlendiren kadın beatrice'tir, sevdiği kadın için vita nuova'yı yazar. ilahi komedya eserinde, dante'ye cehennem ve araf'ta ünlü ozan vergilius kılavuzluk ederken, cennette yerini beatrice'e bırakır; çünkü vergilius pagandır ve bu nedenle cennete giremez.
 • beatrice di folco portinari 1265/66-1290 yılları arasında floransa'da yaşadı; simone de' bardi ile evliydi. dante, beatrice'i mükemmel buluyordu. çağlayarak çağlar aşan başyapıtı ilahi komedya'yı yazarken ilham olarak yanı başında beatrice duruyordu.

  eserin son kitabında, beatrice, vergilius'tan dante'nin rehberi olma ve -en yüksek kata girme ayrıcalığına sahip tek kişi olduğu için- dante'yi cennet'in katlarına götürme görevini aldı...

  dante'nin beatrice ile yalnızca iki kez görüştüğüne inanılır. birincisi çocukken. ikincisi yirmi yaşlarının başlarındayken. rastlantı sanatının kendini gerçekleştirdiği ikinci karşılaşmadan sonra beatrice, dante'nin diğer eseri "yeni hayat"ın da karakteri oldu

  13.yy. italyan okulu'nda çizilen illüstrasyon, dante ve beatrice'in ikinci buluşmasını konu alır. beatrice, dante'ye elini uzatır; bu jest şairi hem şaşırtır hem mutlu eder.

  her iki karşılaşma da dante için betarice'e duyduğu aşkı pekiştiren olaylardı. dante hayatının sonuna kadar beatrice'e bağlı kaldı.

  beatrice yirmili yaşların ortasında öldüğünde, dante onu, eşsiz ve sayısız şiirleriyle ölümsüzleştirmeye çalıştı...

  dünya bir kaleydoskop, evet.