şükela:  tümü | bugün
 • trump çağının ilk harika filmi olarak tanıtılıyor.

  fragmanı

  imdb
 • yönetmenliğini miguel arteta'nın yaptığı 2017 yılı yapımı amerikan filmi. film, birleşik devletlere göçmen olarak gelen ve kanser tedavi merkezinde hastalara değişik terapiler uygulayan kadının ( selma hayek) bir hastasının evine gitmesiyle başlıyor. gittiği evde arabası arızalanan ve mecburen yemeğe davet edilen kahramanımızla sonradan görme zengin, hırslı ve züppe misafirler arasındaki yaşam felsefesi farklılığı ortamı gerecektir. trump amerikasına ve zihniyetine yönelik etkili bir eleştirel bakış.
 • hakkında bu kadar az entry yazıldığına şaşırdığım film.

  beni çok etkiledi. filmi izledikten sonra kendimi sık sık bu film üzerinde düşünürken buldum. benim gözümde de bir eseri, ister film, ister kitap olsun iyi yapan şey de bu; üzerinde düşündürmesi, sarsması.

  konu çok basit aslında; hayvanlara, doğaya, insan ruhuna odaklı yaşayan bir kadının, materyalist dünya nimetlerine ve onun en büyük nimeti paraya odaklı yaşayan bir grup insanın düzenlediği, üst düzey bir akşam yemeğine dahil oluşunu anlatıyor film. neredeyse tek bir mekanda ve bir gecede yaşanan bir olayı izliyoruz.

  ancak bu bir gece, dünya'nın birbirininden bu denli farklı çocukları içinde** tok gözlü ve yaşamı paylaşmaya hevesli olanlar için, aç gözlüler yüzünden yaşanacak yer kalmadığını gösteriyor bize.
 • farkli bir film. trailerini izleyince belli bir gelisim orgusu ongormustum, ama seksen dakika sonunda cok farkli bir yerdeydi.

  --- spoiler ---

  selma hayek biraz new ageci gocmen kokenli bilge kadin rollerinde ve zoraki yemek misafiri oldugu zengin villasi zenginler bulusmasinda bu tabii belli dinamikleri beraberinde getiriyor. ancak tum bu dunya batiyor, onu siz biz hepimiz batiriyoruz soylemleri niye onu bireysel olarak intihara ve hayali olarak da cinayete surukluyor, ben anlayamadim. gectigimiz yilin en azindan ev partisi olarak icerik-benzerligi tasiyan filmi the party de boyle gerilimlerle ilerliyordu ama daha gercekciydi. bu film fazla simgesel olmus.

  --- spoiler ---

  kisa suresiyle izlenebilir ve insani tum bu antroposen gunlerde derin dusuncelere surukleyebilir, ama onemli olan senaryo neden boyle.