şükela:  tümü | bugün
  • ya kukusu var tebrik ediliyor ya da asiri narsist itirafa eksilenen girdileri ile ilgili dert yaniyor. girdi begenisi almak için yaziyorsa, bos kumedir. eyyorlamam bu kadardir
  • övünüp durmaya gelmiş yazar kardeşimiz.
    e herkesin kendince misyonu farklı tabi sözlükte.

seneler sonra ekleme: harbi harbi atıyormuş ha, astronomi alanında boş boş attığını zaten yazmışlardı, ben de denk geldim sonradan bayağı bayağı işkembeden sallamalarına. üstüne vazife olmayan moda görüşleri de cabası.
    (bkz: #68398843)

sürekli bir en yenilmez, en güzel, en serüvenli, en akıllı, en gözüpek...
    ne kadarı doğrudur, ne kadarı atmasyondur bilinmez. ben biliyorum da neyse.

ha bir de herkes onu kıskanıyormuş.
  • (bkz: #59999914)nolu entrisinde içimin yağlarını eritmiş yazar. çok iyi yapmışın bacım.
  • narsist yazılarına rastlamamış olsam da aşırı romantik olduğunu düşündüğüm yazar.
  • son zamanlarda eksi sozlukte okudugum en iyi yazilardan tespitlerden birine imza atmis kisi.
  • kendisi hakkında yazdığım ve hiçbir zaman silmediğim ve haliyle de canlandırmadığım entryimi sildiğimi ve sonra canlandırdığımı iddia ederek kendisine yakışan şekilde yalan söyleyen kişi. söz konusu entrymde, ilgili şahsın tarafıma izafe ettiği gibi dünyaya en yakın yıldız olarak güneşin yerine başka bir yıldız ismi yazmadım. astronomide yakın yıldızlardan bahsedilirken daima güneşe yakınlık baz alınır. ben de tam olarak öyle yaptım zaten. bu başlık altından entry kaldırma, yeniden yazma veya çöpten canlandırma gibi bir durumum yok. eğer öyle bir şey vardıysa da delikanlı gibi alırdın ekran görüntüsünü koyardın buraya babalar gibi. hiçbir utanma sıkılma belirtisi göstermeksizin yalan söylemeyi alışkanlık edinmiş. çekinmeden iftira atmakta beis görmüyor. iddiasını somut delillerle desteklemesi mümkün olmadığından yalanlar girdabında dönüp duruyor. güneş konusunda şahsıma ve daha bir çok yerde genellemeler yaparak başkalarına da cahil derken, kendi iç dünyasında asıl kimin cahil olduğunu biliyordur, eğer içgörüsü varsa tabii. hazır yeri gelmişken zayıflama hakkında yazdığı ama sonra silip kaçtığı bir entrysinde geçen ifadelerine bakalım ve bir kez daha bilgisizliğinin derinliğini görelim...

" sağlık ocağındaki kan testine göre vücut yağ oranı %11" imiş. ... kan yağlarını(kolesterol) vücut yağları sanıyor. yazık çok yazık cidden. bkz: cps

- kendisini fantastik temelde överken öyle bir kaybetmiş ki, bir de buna bilgisizlik eklenince işte böyle bir şaheser meydan gelmiş. lezbiyenliği ayrı bir şey zannetmek ve kendi cinsine yönelimin genel adı olan homoseksüelliği yani eşcinselliği erkek cinsine özgü sanmak. (bkz.cps _(bkz: #67072633)

bazı insanlar vardır... palavra sıkmaktan, su içer gibi yalan söylemekten hiçbir çekince duymazlar. mesela bu şahıs kendi nikindeki savunma yapmaya çabaladığı entryde şahsıma attığı iftira haricinde ışık yılı yanlışını kendisinin tanıdığı olan bir astronomi ve uzay bilimleri profuna danışacağına dair bir şeyler geveliyor... elbette demiyorum ki astronomi profu tanıdığı olamaz diye. ama hislerim, daha doğrusu deneyimlerim bana bunun öyle bir tanıdığı olmadığını söylüyor. (bir de not düşeyim: bu profesöre sorma olayı, narsistik kişilerde hep en üst düzey insanlarla muhatap olduklarına dair tripler çok fazladır, ki işte tam da bu, narsistik kişilik özelliğinin açık kriterlerinden biridir. şahıs bu hayal ürünü söylemiyle narsisizmini doğrulamış oluyor) mahlas arkasına saklanarak yazılanların kolpa olduğunu sağlam kanıtlarla ispatlayamasam da gerçeğe uymayan söylemleri anlayabiliyorum. bazı insanlar fantezi aleminde yaşarlar. nasıldı o internet servis sağlayıcısı reklamı bir zamanlar. "ayda x liraya istediğin kişi ol" diye bir ana teması vardı. sosyal mecraları fantastik dünyalarına alet ettikleri araç olarak kullanırlar. bu tiplerin sözlerinin gerçekdışı olduğunu anlayamayanlar, onların sayıklamalarını arka planı olan ve içerikli bir şeyler sanırlar ama idrak kapasitesi doğru-eğri ayrımına yeten, kendini bilen kimseyi etkilemeleri olasılık dahilinde değildir. evet. bir de bunların bir yandan özellikle ilişkiler ve sağlıklı yaşam gibi konularda ahkam yürütüp diğer yandan da kişisel gelişim kitaplarını kötülediğine bakmayın... böyle insanlar iki kişisel gelişim kitabı okuyup, o kitaplardan edindikleri tekdüze bilgileri sözlüğe aktarmak üzere çeşitli başlıklara damlarlar ve uzman modunda; " şöyle yapın böyle yapın onu yapmayın bunu yapın" türünde hem çok ucuz hem de çok sıkıcı entryler yazarlar. fakat nikaltında "müzmin ergen" olarak tanımlanan çoluk-çocuk takımından elemanları bunları yağlarken görürsünüz, aslında okudukları bile yok, ya da okusalar da anlama kapasiteleri zayıf. bir bu kadın ve türevleri kadın cinsiyetini ön plana alan entry'lerle (ben bir kadın olarak) ortalığa atlıyorlar adeta kadın olduklarını haykırıyorlar işte tabii yine bu gibi her anlamda yaşı ufak çocuklar tarafından çekici bulunuyorlar. umut dünyasında böyle olması normal tabii. neyse, özetlemek gerekirse; bu gibi kimselerin yazdıklarının gerçek hayatta karşılığı yoktur ve tümü sallamasyondur. bu hususta tekrar uyarmam gerektiği düşüncesindeyim.

-"proteryan" yazım hatasıymış. yaa demek öyle. iki kez üst üste yazım hatası mı yapılır? bu nasıl inkarcılık yahu! öyle biliyordum demek bu kadar zor mu ya? insanın yanlışını, hatasını kabullenmesi bir erdemdir.

-büyük çanta taşıyan kadınlara veya yamuk bacaklı olup da dar pantolon giyen kadınlara hangi kadın dergisinde o kadar saldırgan bir üslupla hakaret edilmiş? adını ver sayfayı yolla da bilelim biz de. bizzat ben mail atacağım genel yayın yönetmenine.

-ayrıca bonzai başlığında katıldığı bir partide ecstasy kullanan grubun hızla uyuduğunu yazdığını ve bunun doğru olmadığını söylemiştim. ben orada yalan söylenmesine karşıyım. yoksa narkotik maddeler hakkında bilgi sahibi olmak için bağımlı olmak gerekmez. ecstasy uyutucu değil uyarıcıdır. bunu herkes bilebilir ama bu şahsın vizyonu öyle dar, dünyası öyle küçük ki, bilgi sahibi birinin ancak kullanıcı olabileceği yargısına ulaşabiliyor. yazık la kimin çocuğuysa.

p.s. bir de üzerine yazdığım eleştirel entryi kötülük olarak algılaması pek sağlıklı bir yaklaşım değil. bilimsel konular gündemdeki başlıklar gibi ya da ne bileyim, ilişkiler, anket vb. gibi kanallarda yazılan yorum ağırlıklı olan ve gerçek bilgi girilmesi zorunlu olmayan konulara benzemez. altını kırmızı kalemle çiziyorum; bu konularda yalan yanlış bilgi veremezsiniz, nokta.

edit: şahısla ilgili yazdığım ilk entrym gg'den silindi. yerine yenisi yazıldı tabii. o silinen entry üzerine bu tip, defansif bir şeyler yazmaya girişti. (bkz: #67391480) ve ben de yukarıdaki yazıyı ona cevaben yazmıştım. mod tarafından silinen entryde geçen ve şahsın tenkit edilmesine yol açan konular tekrar eklendi. entry: #68490289

ek: birtakım düzenlemeler.
  • sözlükteki en iyi tespitlerden birine imza atmış yazar.

(bkz: #68388876)

okadar doğru ki..
  • bu konuyu en başa tutturmak istiyorum. tesettürlü kadınlara yönelik istisnasız tam bir genellemeyle yaptığı hakaret tolere edilebilir gibi değil. sözlükteki genel geçer prensipler çerçevesinde ve etik açıdan uçması gerekir. bir yandan açık kadınları da vurmayı ihmal etmemiş. bkz. cps

(bkz: 1 ışık yılını 44 milyon km zannetmek) kabaca 9.5 trilyon km. lik ışıkyılını 44 milyon km zannetmek sorunsalı. bkz bkz. ve bunlarla kalmayıp aynı zamanda mesafe ifade eden ışıkyılını hız birimi sanmaktır. şöyle ki bkz`. ve ifadenin geçtiği kısım bkz.

(bkz: en yakın yıldıza 8 yılda gidilebileceğini sanmak) bilimsel gerçekleri kendi sanrılarıyla ve yanlış anlamalarıyla yorumlamayı ilke edinmiş.

dunning-kruger etkisi altında. astronomi konusunda birkaç bir şey ezberlemiş takılı plak gibi tekrarlıyor." ben bir şeyler yazarken araştırma yapmak zorunda değilim" diyor. kamuya açık bir sitede yalan yanlış bilgi verme hakkını kendinde bulacak kadar narsisist. hem araştırmayı zaruri bulmayıp hem de kitap okumakla övünen tiplerden. ama tahminimce kitap okumaya epey geç başlamış. rock ve klasik müziği ve sinemayı da geç keşfetmiş. bunlarla da övünüyor. kitap okuma alışkanlığını küçük yaşlarda edinenler sürekli söyleme gereksinimi duymazlar. aynı "ben her gün su içerim, dişlerimi fırçalarım" demediği gibi bunu da söyleme gereği hissetmezler. erken yaşlarda edinilen alışkanlıklar sağlam temellidir ve övünç kaynağı olarak kullanılmaz. kitap okumak, rock-klasik müzik dinlemek, film izlemekle övünmek sonradan görünce oluşan bir davranıştır. zaten bir kimsenin fazla kitap okuması bir kazanım değildir. okuduğunu anlamak ve içselleştirmek önemlidir. bu özelliğe sahip olanlar kitap okuduklarını sürekli vurgulamazlar. dediğim gibi kitap almayı ve okumayı çok doğal algılarlar. bu şekilde basmakalıp birkaç kitap, şarkı, film adıyla kafa ütülemezler. böylelerinin durumuna tam olarak haddini bilmemek diyoruz.
    ----
    • itibar edenlere ve kaliteli, iyi yazar(!)vs. gibi sıfatlar atfederek tanım girenlere bakılırsa, sözlükte kaliteden ve bilgelikten anlamayan kullanıcı sayısının ne kadar arttığını ispatlayan şahıs diyerek tanımlıyorum ve bence insan biri hakkında olumlu veya olumsuz hüküm vermeden önce acele etmemeli. çünkü okuduğu kişinin altı aslında boş olup sadece bir başlıktan ibaret olabilir diye ekliyorum. bu tipin bilmediği konularda atıp tutması dikkatimi çekti. ardından rastgele birkaç entrysini inceledim. işte girişte dediğim gibi mesela kapasitesini çok aşan astronomi gibi bir konudaki, karadelik hakkındaki zırvalığı. bir de epey de favlamışlar. demek okumuyorlar ya da okuyorlar ama okuduklarını anlamıyorlar veya zaten hiç bilgileri yok ve bu yüzden de kandırılması kolay hedef halindeler. aksi takdirde öyle izan dışı bir saçmalığa prim vermezlerdi. 1 şık yılı 44 milyon kilometreymiş. ayrıca en yakın yıldıza gidiş-dönüşün 8 yıl süreceğini iddia ediyor. fakat gerçekte güneşe en yakın yıldız proxima centauri'nin uzaklığı 4.3 ışık yılı mertebesinde ve 1 ışık yılının da 9.5 trilyon km. olduğu düşünüldüğünde bu muazzam mesafenin gidiş-dönüş dahil totalde 8 yılda alınacağını sanmak çok gülünç gerçekten. (şayet insan biyolojisi güneş sistemi dışına çıkmaya elverişli olsaydı saatte yaklaşık 4bin km. hız yapabilen araçlarla en yakın yıldız proxima centauri'ye 77bin çok daha ıraksak kutup yıldızına ise 8milyon yılda varabilirdi. )'8yılda gidilir gelinir dalgasını hawking'in kitabında okudum demiş. demek okuduğunu anlayamamış. bir de okuduğunu anlamaktan dem vurmaz mı başka yerlerde.

• bu şahsın tamamen göreceli kavramları esas alan başlıklara yaptığı anormal yorumlar var. mesela kadın cinsine imajları, giyim zevkleri üzerinden saldırıyor. insanların değiştiremeyeceği fiziki özelliklerine de -(örn: ayrık-çarpık bacaklı diyerek) vurgu yaparak saldırması ise kendisinin ne kadar artniyetli bir kimse olduğuna işaret ediyor.
    (bkz: kadınları itici yapan detaylar) başlığındaki şu entry'de (bkz: #51590973)
    silebilir diye cps"erkek süserlerin takdirine bırakıyorum derken" de dikkat çekmek için debeleniyor. "süser" diyor suser'ın ne olduğunu bilmiyor.

• (bkz: bonzai) başlığında uydurmasyon ev partisindeki ne kadar uyanık birisi olduğu altmetni barındıran (bkz: #44200871) mitomanik yalanı. cps
    bonzai konusunda süper uyarıcı narkotik bir madde olan ecstasy'nin uyutucu olduğunu söylemiş. demek bu konuda da bir şey bildiği yok. daha da bilgisizler de bu palavrayı yutmuş.

• şimdi silip kaçmış tabii. frutaryeni proteryan sanmak. yanlışlıkla yazmışmış.
    ne yalan! iki kez yanlış yazılır mı? basbayağı da proteryan sanıyormuşun işte.
    bkz

dipnot: iftira ve hakaret içermediği halde aylar önce yazdığım giri şikayet üzerine mod tarafından geçtiğimiz günlerde silindi. içerikte yer alan sözcük uygunsuzmuş. şahıs çok bilge olduğu için kendisine böyle demek sakıncalıymış. silinen entrymde de bulunan ve bunun bilgiçliğini kanıtlayan verileri düzenleyerek yine ekledim. girilen sözcüğün gerçekliğini şahsın yazılarının görselleri vasıtasıyla kanıtladım, yani ortada iftira veya hakaret yok.
  • şu ana kadar kimsenin nick altına yazmadım. direkt mesaj atarim. bu zat mesajı kapattığı için buraya yazıyorum.

bir entry'sinde islam'in müslüman kadınlara çocuk bakmasını ve bu çocukların terbiyesini emrettiğini yazmış. hep merak ederim bu sözde modernist yazarlar islam'ı nereden öğrenir. bu öğrendiklerini vücudunun hangi organıyla yorumlar. az biraz siyer okumuş olsa peygamber eşinin çok zengin bir tüccar eşi olduğunu bilip bu bilgiye göre fikir sahibi olurdu. ancak her modernist gibi din hakkında bilgiyi gerçek kaynağından ogrenmedigi ve daha önemlisi pek de vicdanlı olmadığı için koskoca islam hakkında bu tür yanlış çıkarımlarda bulunmuş yazık.
  • şu an dinlenenlerde bir şarkı paylaşmış, ben de şunu göndereyim dedim ama mesaj yollanamıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=s3djhfcwzno

içimde kalmasın, mesaj engelli yazardır.