şükela:  tümü | bugün
 • güzelliğin nadirliği, bir free jazz aşığının sahip olabileceği en değerli eserlerin toparlanmış hali, ornette coleman'ın atlantic records'tan çıkan tüm parçalarını barındıran altı cd'lik efsanevi box set. freddie hubbard'dan eric dolphy'ye, erken göçüp gidenlerden unutulmayacak kontrbasçı scott lafaro'dan coleman'ın silah arkadaşları: don cherry, jimmy garrison, ed blackwell, billy higgins ve -elbette- charlie haden'a kadar birçok usta isim ustaca yorumlarla karşınızda.

  nesuhi ertegün coleman'ı kıramamış, tam istediği gibi: piyanoya oldukça az yer verilmiş, gerektiğinde çift kontrbas kullanılmış. (ornette coleman bunu sık sık sergiler konserlerinde, bilen bilir.)

  kartonette sizi bekleyenlerden bahsetmek istemiyorum çok, sürpriz olsun. don cherry'nin pocket trumpetiyle güneşli bir günde siz caz dinleyicilerine verdiği selamdan ornette coleman-ed blackwell-scott lafaro trio'sunun çakı gibi duruşuna kadar verilen pozlar albüme yansımış. ne olursa olsun, free jazz kuralsızdır. öyle ki, modal caza bile benzeyebilir; çünkü "özgür olun" kuralı bile harmolodic için seve seve çiğnenir. (buradaki paradoksun üstesinden kimse gelememekte, işte free jazz'in gizemi ve büyüsü de burada.)

  içindeki albümlere gelelim, parça listesi vermeye kalkmak yerine her albümü kendi başlığında incelemek kanımca daha mantıklı olacaktır.

  (bkz: the shape of jazz to come) -ekim 1959-
  (bkz: change of the century) -haziran 1960-
  (bkz: this is our music) -şubat 1961-
  (bkz: free jazz a collective improvisation) -eylül 1961-
  (bkz: ornette!) -şubat 1962-
  (bkz: ornette on tenor) -aralık 1962-
  (bkz: the art of the improvisers) -2 kasım 1970-
  (bkz: twins) -4 ekim 1971-
  (bkz: to whom who keeps a record) -1975 sonları-

  "he is a man of great conviction, a pioneer always moving forward down the path he has chosen, a can opener who opens all of us up as musicians. i could not play what play had it not been for ornette coleman."

  herbie hancock, 10 eylül 1990