şükela:  tümü | bugün
 • aklım çıktı amk.

  bu ne
 • batıyla aramızda çocuk yetiştirme anlayışı bakımından devasa fark olduğunu biz de kabul ediyoruz elbette.

  ancak "düşmezse senindir, düşerse zaten hiç senin olmamıştır" şeklindeki bir tavrın, çocuğa birey olarak davranmakla ne ilgisi var mınako. çocuk düşseydi "o bir birey, kendi kararını kendi verdi" mi diyecektik anlamıyorum ki.

  sonradan not: tehlikeli bir durum olmadığı, bebeklerde yükseklik korkusunun doğuştan geldiğini söyleyen bir arkadaş olmuş. tehlikesiz olduğuna katılmıyorum. o yaştaki bir bebeği kanepede, yatakta tek başına bırak bir bakalım; bir yolunu bulup düşüyor mu düşmüyor mu. yoksa yükseklik korkusu bir tek bizim bebelere mi doğuştan gelmiyor?
 • bana çok da tehlikeli gelmeyen durum.fotoğrafta kadın kolunu uzatsa bebeği yakalar zaten her türlü, gözü üzerinde.
  tabi bizde uçurum pek olmadığı için çocuklarımızı genelde başıboş bırakıp balkondan, camdan falan düşürürüz. evde tek bırakıp komşuya gideriz ki çocuk yangın çıkarsın yansın falan. sosyal medyaya da pek konu olmaz zaten.
 • lan olm çocuk kendi yemeğini yesin tamam, odasını toplasın tamam, lan olm daha emekleyen çocuk fotoğraf çekme uğruna oraya konur mu lan? alırsın kucağına ne çekersen çek amk.

  keşke onlar düşseydi de çocuğu civardaki dağ aslanlar büyütseydi daha risksiz olurdu..
 • oha dediğim hadise. fotoğrafa bakarsanız uçuruma en yakın duran da bebek yani. türklükle yabancılıkla ne alakası var abicim bunun. tabii ki çocuklara değer vererek, onlara birey olarak değer vererek, kendilerine olan güvenlerini yerine getirerek yetiştirmeliyiz.

  ama tabi dipsiz bir uçurumun bir metre yanına koyup fotoğrafını çekmemeliyiz. bu çok tehlikeli olduğu kadar bu amaçların yerine gelmesinde de zerre kadar katkı sağlamayacak saçma bir davranış.
 • bunu destekleyenin beynini sikeyim dedirten aile.. o bebeğin düşme ihtimali %0,000001 bile olsa o duruma sokmam.
 • çocuğa birey olarak davranmakla alakası yoktur. sırf batıda birileri yapmış diye ipe sapa gelmez her siki beğenmeyin amk. düpedüz gerizekalılıktır.
 • benim bildiğim (nat geo 0-12 yaş bebek gelişimi belgeseli) bebeklerin yükseklik korkusu doğuştan gelmiyor. deneyerek öğreniyorlar. yani o bebek daha önce koltuktan beşikten vs. düşmediyse uçurumun kenarında da burası yüksekmiş yaklaşmayayım diye aklına getirmez.

  evet hepsinin gözü bebeğin üzerinde ve saniyesinde müdahale edebilirler ama yine de tehlikeli durum. eğer o bebek türk olaydı "uçurumun kenarı çok eser, çocugu hasta etmeyelim" diye o bebeği kucaklarında bile olsa oraya yaklaştırmazlardı. bence saçma sapan bir fotograf için bebeği orada serbest bırakmak düşüncesizliktir.
 • akla hemen (bkz: uçurumdan düşen adam ve aşırı sakin arkadaş grubu) getirmiştir. bizde böyle.