şükela:  tümü | bugün soru sor
  • (bkz: altını değiştirmek)(bkz: bezlemek)(bkz: bebek)
    en guzel yani başkalarına yaptırılabilmesidir.
  • değişimin bebeği oldukça rahatlatan bir hareket olmasına rağmen altı açılan bebek huzursuzlanır, çünkü çıplaktır. değiştirme işlemi ne kadar hızlı yapılırsa bebek için o kadar memnun edici olacaktır. altı açılınca bebek bağırıyor diye bebeğinin altını değiştirmeyen de dombilidir.
  • zaman zaman altına doldurma işleminin hacimsel boyutu öyle bir hal alırki, altını değiştirme işlemi altını yıkama işlemini de kapsar, buruna mandal gerektirir.
  • anneler yaptığında gayet normal kabul edilirken babalar yaptığında sanki çok büyük fedakarlık, altın madalya hak eden birşeymiş gibi davranılan eylem

- kocam bebeğimizin altını bile değiştiriyor inanmazsınız yaaniii...

değiştirecek tabii. o çocuğu anne tek başına dünyaya getirmediğine göre tek başına da büyütmeyecek haliyle
    haksız mıyım? haksızsın diyenler el kaldırsın.
  • bebek büyüdükçe kazasız belasız atlatılması güçleşen eylem. altı değişirken önceleri kuzu gibi yatan bebek, büyüdükçe olay esnasında burgu gibi burularak olayı imkansızlaştırırken bezin içeriğini de sağa sola saçmayı becermektedir.
  • pek çok alt olayı da içerir; örneğin bebeğin pişen kötünü iyileştirmek amaçlı krem sürülür, her zaman ulaşılamayan bebeğin tenasül organlarına ilgi gösterilir, "hanimiş" yapılır, özellikle kışın pek açıkta bulunmayan bacaklar mıncıklanır, ayak altları emilir, terlenmiş ise üst baş değiştirilir, buruna damla damlatılır, vs. vs.
  • kuduruk olanları altını değiştirme esnasında yaygarayı kopardıklarından mütevellit, birçok anneyi dikey bez değiştirme konusunda ihtisas yapmaya zorlar.
  • bir babanın bebeği ile geçirdiği en güzel zamanlardan biridir. bebek temizlenmenin rahatlı ile çok daha keyifli olur ve bunu sağlamış olmak çok güzeldir.

öncelikle ben nasıl yapıyorum onu anlatayım. altını sabah değiştirecekseniz öyle bezle mezle silmek doğru değildir. bebeğin cildini yakmayacak sıcaklıkta su ısıtın ve küçük bir leğen hazır bulundurun. bebeğin kirli bezini çıkartıktan sonra sıcak su ile poposunu güzelce yıkayın. böylece kimyasal bir şey kullanmamış olursunuz. popoyu silmek yerine yıkamak çok daha doğrudur.

güzelce kuruladıktan sonra göbişinden kocaman bir öpün. öptünüz mü? yetmez bir daha öpün. pişik durumuna göre pişik kremi veya az bir zeytin yağı kullanabilirsiniz. hemen bezi takmadan önce bırakın bacakları biraz hava alsın. üzerinde bir şey yokken bacaklarını rahatça sallasın. keyfini çıkartsın. (tabi odanın sıcaklığına çok dikkat edin)

tabi sizde anne/baba olmanın tadını çıkartın. muhtemelen büyüdükten sonra bebeklik günlerini çok arayacaksınız.
  • iki gündür bebekli misafirimiz var. annemiz yeni nesil annelerden. bebeğin sorumluluğunu biz kuzenlerine kakalayarak tatil moduna girdi. bebek bakım kariyerime baktım ben de bu arada: otuz iki yaşıma gelip bebeksever olmakla övünen ben hiç alt değiştirmedim, mama vermedim ama çokça uyuttum. bana hep uyutma görevi verilmiş. dün sabah yine uyuttum. öğleden sonra hadi dediler altını değiştir. e her şeyin zamanı varmış, gün bu gündür deyip giriştim lakin peracım ben altını temizlerken ıkınmaya başladı. hemen kapatıp diğer işlemi bekledik. kısacası yarım saat arayla iki defa alt açtım. ikincisinde etrafın tüm baskılarına rağmen yine başarılıydım. o anları kameraya alıp kuzenler grubunda paylaştık. çok keyifliydi bence. işin sırrı bebekle uyuşmak, bir bağ kurmak. iyi ikili olduk biz de.

bence güzel iş. valla, öyle.

**