şükela:  tümü | bugün
  • kıpır kıpır bebek...

http://youtube.com/watch?v=gjln4gpgv2w
  • zaman zaman çıplak gözle takip edilebilen hareketlerdir.
  • adım atma gibi ayak hareketleri; yumruk yapma, kavrama, itme, dokunma gibi el hareketleri; kas kasılmaları; eklem hareketleri; hıçkırma, dönme, kafa oynatma gibi minyatür devinimler.. ilk gebeliklerde 18'inci, ikinci ve daha sonraki gebeliklerde ise 14'üncü haftalardan itibaren anne adayınca hissedilir..

ilk örnekleri acemi anne adaylarınca gaz hareketlerinin hissiyle karıştırılabilir ..

hamileliğin ilerleyen haftalarında bu hareketlerin bazılarının dışarıdan gözle görülebildiği söylenir.
  • bazen işe yarayan hareketlerdir.
    gaz sancısı olan (ki bu hamilelerde çok sık görülen bir rahatsızlıktır, büyüyen rahim zavallı bağırsakları karın boşluğunda sıkıştırır çünkü) hamilelerde bebeğin hareketleri bazen, bağırsaktaki gazın çıkış yönüne doğru yol almasını sağlayamak suretiyle anneyi rahatlatır.
    bu kadar osuruktan bi durum da ancak bu kadar kibar anlatılır..
  • müstakbel baba tarafından fiziksel olarak ilk hisssedildiklerinde o güne kadar sadece eşin karnındaki bir şişlikten ya da ultrason ekranındaki görüntülerden ibaret olan bebeğin artık iyiden iyiye somut olarak farkına varılmasını sağlayarak bebek eşyalarının artık "hallederiz" havasından sıyrılarak gerçekten de alınmaya başlanması gereğini kafaya tuğla gibi koyar.
    ayrıca çok da duygusallaştırıcı kimyasalların tepkişmesine neden olur bu hareketler.
  • amca olarak hayatımın en garip anlarını hissetmemi sağlamış hareketlerdir. amcacım dedikçe attığı tekme, beni hissedişi ve kendini hissettirişi inanılmaz bir duygu.

seni bekliyorum amcacım.
  • bugün ilk defa gözlerimle gördüğüm ilginç şey. karında bir çıkıntı oluşup kayboluyor. tıpkı yüzeye çıkıp kaybolan balina gibi. annesiyle iletişim kuruyor resmen, babası annenin karnını okşayıp bir şeyler söyleyince duruyor. orada bir canlının olduğunu ve yaklaşık iki hafta sonra dışarı çıkacağını bilmek ne garip. içinde bir canlının büyüdüğünü bilmek çok acayip olmalı.
  • acayip, über güzel bir şey bu. her gün gece olsa da elimi hanımın göbeğine koyayım, kızımı hissedeyim diye sabırsızlanıyorum. resmen dans ediyor yahu, dışardan izlenebiliyor, göbek bir inip bir kalkıyor, arada tekme atıyor. kafasını falan hissediyorsun böyle. müzik açıyorum, vivaldi falan, müzik hızlandığında o da hızlanıyor. az önce dur bir de ibo açayım dedim, baba bu ne, zevkine sıçayım diye tekme attı mesela(;

sağlıkla gel kızım.
  • doguma bir kac hafta kala buyuk kizim karnimdayken, karnima hafifce bastirdigim yere o da icerden iterek cevap verirdi. ben iterdim o iterdi. beni anliyor hehe filan diye hosuma giderdi. simdi dusunuyorum da daha ana karnindan belliymis. simdi her seye cevap, dil papuc olmus esek sipasinin. hic altta kalmaz, illa cevabini yapistirir. biri ona vurduysa illa karsilik vermesi gerekir, zinhar altta kalmaz. o zamandan belliymis.
  • ben hafifçe pıt pıt yapınca koca bir tekmeyle bana cevap veriyor ya, akşam yorgun argın eve geldiğimde pamuk gibi oluyorum. artık sesi mi de tanıdı bir de, ben onunla konuşunca döndükçe dönüyor annesinin karnında.

sağlıkla gel kızım, seni çok seviyorum.

baban.