şükela:  tümü | bugün
  • "birinin bebeğini alıp kendi bebeğinizi de ona vererek yapılan eylem ehi ehi" türündeki esprilere konu olabilecek alış veriştir. lakin ki öyle değildir.

ilk kez bebek sahibi olacakların hamileliğin altıncı ayından itibaren bu alış verişe başlamaları gerekir.

alış veriş listesi, "hastane çantası için" ve "genel ihtiyaçlar için" olmak üzere iki ayrı liste şeklinde düzenlenir.

hastane çantası için:

1- hastane çıkış seti: kısaca hastane çıkışı da denir. tercihen iki adet onlu takım. beşlisi, altılısı, sekizlisi, onlusu var. ama hastane çantası için onlusunu alın. içinde çıtçıtlı badi, iç zıbın, dış zıbın, eldiven, patikli alt, tulum, şapka, penye battaniye, mama önlüğü, ağız bezi ve yelek neyim bulunur. burada sayı oniki olmuş ama, kimi takımlarda yelek yok kimi takımlarda tulum yok falan.

2- kalın battaniye: hastane çıkış setindeki battaniyeden daha kalın bir örtüdür.

3- ağız bezi: hastane çıkışındaki bir tane olan ağız bezi yetmeyeceği için yedek olarak bir iki tane daha bulundurulabilir.

4- ter havlusu: bir tane çantada bulundurmakta fayda var.

5- biberon: mümkünse cam şişe ve kauçuk emzikli.

6- emzik: mümkünse kauçuk malzemeden.

7- bebek bezi: yenidoğan bebeğin kilosuna uygun.

8- ıslak mendil.

9- pişik kremi.

10- mama: yenidoğan için özel.

11- anne için ihtiyaçlar: emzirme için özel tasarımlı pijama takımı, gecelik, sabahlık, hasta bezi, hijyenik ped, göğüs pedi, terlik, ne işe yaradığını bilmediğim saç için taç-bandana, tarak, diş macunu, diş fırçası, kişisel temizlik alışkanlıklarına uygun antibakteriyel jel vs ürünler, foto-video vs görüntü kaydedici cihaz ve/veya telefon

12- ana kucağı : portbebe de olabilir. hastane çantasına sığmayacak ise de, hastanede bulundurulması gereken önemli gereçlerden biri. hastaneden çıkarken bebek bununla taşınacak.

genel ihtiyaçlar için:

1- hastane çıkış seti: kısaca hastane çıkışı da denir. tercihen iki adet beşli takım. yukarıda belirtmiştik; beşlisi, altılısı, sekizlisi, onlusu var. tercihen beşli takım. çünkü onlusunu hastane çantası için almıştınız.

2- zıbın: iki adet iç zıbın, iki adet dış zıbın.

3- patikli altlık: iki adet. bebeğin alt giyeceği. gerçek adı nedir bilmiyorum.

4- tulum: iki adet. hem alt hem üst tek parçadan oluşur. tulum. bildiğin tulum.

5- çorap: altı-on adet.

6- ter havlusu: on iki adet. (hastane çantası için iki tane alınmıştı)

7- ağız bezi: on iki adet. (hastane çantası için iki tane alınmıştı)

8- alt değiştirme minderi: yastıklı battaniye gibi bir şey.

9- yan yatma yastığı: bebeğin yan yatması için. bebek kusarsa boğulmasın diye imiş.

10- emzirme yastığı: hem emzirirken hem de bebek yeni oturmaya başladığında arkaya düşmemesi için destek amaçlı kullanılmakta.

11- tırnak makası: yenidoğan için özel.

12- şampuan: yenidoğan için özel.

13- sabun: yeni doğaniçin özel.

14- toz deterjan: yenidoğan için özel.

15- pişik kremi.

16- bebek yıkama seti: plastik küvet, file, kova ve maşrapadan oluşmakta.

17- bebek havlusu.

18- mama önlüğü: bebek görmeye gelenlerin en çok getireceği hediyelerden.

18- ateş ölçer: bunun da bunun da cıvalı, kulaktan ölçer, alından ölçer, temassız ölçer gibi türleri var. bebeğin huysuzluk yapabileceği düşünülerek temassız ölçer önerilmekte.

19- anne-bebek bakım çantası: bildiğin bebek çantası. içinde mama neyim taşınacak. bunun da onlarca çeşidi var. termo koruyucu özellikli cepler falan yapılmış. detaylı araştırma yapılarak alınmalı.

20- ana kucağı: bebeği elde taşımakta kullanılan piknik sepetine benzer şey. kimisi oto koltuğu olarak da kullanılabilmekte. bunun da çok çeşidi var. araştırılarak alınmalı. bunun dışında bir de portbebe diye bir şey var. bu da bebek taşımada kullanılıyor. bebek en fazla üç aylık olana kadar falan kullanılabiliyor. fermuarlı bir taşıma aracı.

21- bebek karyolası: yatağı, yastığı, koruması, yorganı, cibinliği vs tam olmalı. karyolalar da çok çeşitli. ebeveyn yatağına monteli olan ahşap türler favorim.

22- bebek arabası: puset de denir. anne kucağına monteli tekerlekli basit tipler de var. tek başına bebek arabası olan tipler de çok çeşitli. araştırılarak alınmalı.

not: bu entry el emeği, alın teri, göz nurudur.
  • alışveriş listesi yapıyorum, çıldırmak üzereyim.

internetin başında kadınlar kulübü ve e-bebekile babymall karşısında heder oldum. ya eksik varsa ve ben bunu araştırmadan ihtiyaç anında rastgele bir şey alırsam (dünyanın sonu!) ? yenidoğana özel bir şeyi kaçırıyor muyum? hele o travel system bebek arabaları, allah onları bildiği gibi yapsın. bin milyon model var, sınırlıyorum sınırlıyorum yine olmuyor. küveti, deterjanı, göğüs pompası, hastane çıkışı... hepsini geçtim daha bebeyi nereye yatıracağım belli değil, park yatak mı, başta evde portbebede uyur mu, odamda beşik koyacak yer yok diye diye bu gidişle anne babasının arasında yatıp gece eziliverecek. daha kendime hiçbir şey bakmadım bak.

doğurmicam ben.
  • hamileliğin en çok mesai harcatan kısmıdır kanımca. bir sürü ihtiyaç vardır, ve her bir kalem günlerce araştırılır. o günleri atlatmış biri olarak naçizane tavsiyelerim için: http://asktarifi.net/2016/02/17/bebek-alisverisi/
  • ozellikle ilk defa anne olacaklar icin insani cildirticak cinsten alisveris turudur.

bi kere tam olarak ne alman gerektigini asla bilemiyorsun. evet bi listeler veriliyor, herkes birbirine su lazim, boyle olur vs. diyor ama bunlarin hepsi subjektif. bir annenin dedigine diger anne "aa ben onu hic kullanisli bulmadim" ya da "ay benim bebegim onu sevmedi" diyebiliyor. ve sen ne kullanisli bulacaksin, senin bebegin ne sevecek bebek dogmadan once bilemiyorsun haliylen. ve bu durum irili ufakli yuzlerce kalem urun icin gecerli. arabasindan, tirnak makasina, besikten, bezine yuzlerce urun icin bir satin alma karari vermek zorundasin. e zaten butun bu urunlerle ilk defa tanisiyosun, her urunun cesit cesit varyasyonu var, farkli markalar var, ben iyisi bilene sorayim diyosun ama herkesin de fikri farkli.

finlandiya'da devlet her bebek icin direkt eve bebegin ihtiyaclarini kutu icinde yolluyomus. devletten yardim falan da istemiyorum. parasi neyse vereyim birileri de bana boyle bisi yollasin, beni bu satin alma kararlarindan kurtarsin istiyorum.
  • hamilelik döneminde ve sonrasında oldukça sık yapılan alışveriş. fakat kendinizi pek yormadan ve oturduğunuz yerden bu alışverişi tamamlayabilme lüksünüz de var.
    örneğin; bebeğimister.com
    uzmanlık alanları e ticaret olan 2 anne tarafından kurulup online anne bebek pazarında yıldızı parlayan güzide bir alışveriş sitesi.