şükela:  tümü | bugün
  • geçen iş yerinden bir kadın doğurdu. ona hediye almam gerekti. bebek mağazalarından birine gittim. "yeni doğmuş bir erkek bebeğe ne alayım?" dedim. "bence bu tulumu alın çok hoş" dedi görevli arkadaş. "başka ne olabilir?" dedim. bir şey daha gösterdi. "yalnız bunu çok kısa süre giyebilir ama tulumu en az 6 ay giyer." dedi. çok kısa sürede giyebileceği bir şeye aynı miktarı ödemek bana saçma geldi. uzun süre giyebileceği bir kıyafeti almayı tercih ettim.

hediye paketi yapılırken şöyle bir gezdim mağazayı. bebek arabalarına doğru gittim. oha. gözlerime inanamadım. ikinci el araba fiyatlarına bebek arabaları vardı. peki ama neden? neden insanlar bu arabalara bu kadar para veriyorlardı. sonuçta 1-2 sene kullanılacaktı değil mi? ve bildiğim kadarıyla sahibinden.com'da piyasası yoktu bu araçların. alanın elinde patlıyordu. öyleyse neden alıyor insanlar bu arabaları? hadi onlar satıyor, sen neden alıyorsun tüketici?

motorlu taşıtları bir mantığa oturtabiliyorum. daha hızlı gidiyor, kaza anında daha güvenli, daha konforlu, iç döşemesi gergedan derisi, koltuklar timsah taşşağı. tamam. bunları anlıyorum. saçma ama anlıyorum. peki senin ne gibi bir özelliğin olabilir sayın amına koyduğumun bebek arabası? ya sen bebek arabasısın ya. ittirince gidiyorsun en nihayetinde. bu afra bu tafra ne amk.

millet kafayı yemiş başka bir şey değil. lüks tüketim keşke ölse.
  • işin kötüsü bu arabaları alan ebeveynler çocukları arabada rahat durmadığı için çocuğu kucağında taşır ve bi şekilde kucakta bebek elde araba yolda giderken önündekilerin ayak bileklerine arkadan çarparak haşat eder. kadının halini görünce kızamıyor da insan...
  • (bkz: baba olmadan bilinemeyecek şeyler)

çocuğun yok almaya, eleştirel yaklaşırsın taze babaya. yapma.

seninde çocuğun olsun, paran da varsa daha doğmadan en pahalı oto koltuğu, ana kucağı, oyun parkı, puset, akülü araba vs. doldursun eve. niye mi? bunun birkaç sebebi olabilir örneğin senin hiç olmamıştır hep içinde ukde kalmıştır evladında bu mutluluğu yaşamak ve ona yaşatmak istersin. bir başka sebep çevre baskısıdır, herkes egosunu tatmin etmek ve başkalarına hava atmak için en pahalı en gösterişli şeyleri alırken sen de yaşadığın çevrenin normlarına uymak adına mecburen gider alırsın.

lüks tüketimi içselleştirmek zorundayız, özellikle gelir seviyeniz ve sosyal statünüz arttıkça üzerinizdeki baskı ister istemez artar ve hiç yapmam dediğiniz şeyleri yapmak zorunda kalırsınız.

edit:imla
  • valla ben zamanında bebeğe hediye olarak 3 arkadaş birleşip bebek arabası almış bir kişi olarak hiç şaşırmadım bu olaya. 4 yıl önce 80'er lira verip orta karar bir şey almıştık.
  • işin sırrı şuradadır:
    --- spoiler ---
    kaza anında daha güvenli, daha konforlu, iç döşemesi gergedan derisi, koltuklar timsah taşşağı. tamam. bunları anlıyorum. saçma ama anlıyorum. peki senin ne gibi bir özelliğin olabilir sayın amına koyduğumun bebek arabası? ya sen bebek arabasısın ya. ittirince gidiyorsun en nihayetinde. bu afra bu tafra ne amk.
    --- spoiler ---

bebek arabalarının da bir ton güvenlik zımbırtısı, sağlamlık gibi kriterleri olduğu akılda tutulmalı. dahası 2 değil daha fazla yıl kullanılıyor zira, 1 yaşına kadar zaten hafif. ama sonra yorduğu gibi kafa göz dalmaya başlıyor kucakta iken. sahibinden.com'dan 960tl'ye aldığımız graco bebek arabasını satmış birisi olarak da son tez de çöküyor.
  • öncelikle bebek sağlığı için kaliteli malzemeden olan ve kullanım rahatlığı açısından hafif olan bebek arabası tercihini yapan ebeveyn ile karıştırılmamalıdır.
  • reza-ebru cifti bir ferrari parası gömmüşlerdir bebek arabasına büyük ihtimal. çocuklarının etkilenmemesi gerekiyor sonuçta.
  • 4-5 milyar bayilanlarini gordugum ebeveyn. genel olarak luks yasiyo bu insanlar tabii.

dogurucak olan varsa hemen diim bi ise yaramiyo o deli para pusetler.

ılk 6 ay sadece sling yetiyor. sonrasi icin tam yatarli baston puset. hafif, portatif, rahat... 100-200 tl de fiyati var bunun...

bana bi arkadastan maclaren puset gelmisti. pahalilarindan bi marka bu puset dunyasinin.
    valla dogru duzgun kullanamadik. agir, katlamasi filan pratik gelmedi.

en guzel ve ekonomik cozum
    (bkz: baston puset)
  • çocuğunu düşünen ebeveyn değildir. kendi için alır arabayı. şöyle havalı bir araba aldım mı tamamdır, görenler "vay canına bebek arabasına bak" desin. seni taşımak ölüm bebeğim, bu araç tam bana göre. fakir ülkelerdeki anneler daha emekçi sanırım, boynuna asıyorlar çoccu.

öyle bebek arabaları var insan hayret ediyor. binip tur atasım falan geliyor, o derece..