şükela:  tümü | bugün
  • küçükken bağımlısı olduğum aspirin.

arkadaşlarla aramızda "pembe" derdik.
    parkta takas yapardık. 20 tane meşe=1 kutu pembe.
    6 yaşındaydım.. 2 gündür yemiyordum. meşem de yoktu. birden gözüm döndü eczaneye koştum.
    "annem bi kutu bebek aspirini istedi" dedim. annem hemşire olduğu için eczacı verdi hemen.
    gittim camiye şadırvanda oturdum hepsini yedim. evet hepsini yedim.
    eczacı şüphelenip annemi aramış.
    kaçtım.. ancak fazla uzağa gidemedim çünkü annemin fırlattığı terliklerden biri kafama isabet etti.
    yaşadığım yerde 1 tane eczane vardı. bir daha hiçbir çocuğa bebek aspirini vermedi.
    6 yaşında olmanın da verdiği imkansızlıklarla bir daha bebek aspirini bulamadım...
  • açık ara ilaç dünyasının nutellasıdır.
  • daha 7 yaşındayken bir kutusunu şeker niyetine yediğim ilaç. annemin içeriye girip de, boşalan kutuyu görmesiyle üzerime bir şahin gibi atlaması, kapıldığı panikle avaz avaz bağırması hala gözümün önünde. ne kadarını yuttun bunların diye beni çekiştirdikçe ha bire yalan söylemiştim. beni kolumdan tuttuğu gibi üst kattaki hemşire olan komşumuza çıkarmıştı. hatırladığım kadarıyla yoğurt yedirmişti bana. hiç de bişey olmadı, taş gibiyim. aferin iyi düşünmüşüm !

(bkz: zevzek) *
  • küçükken evde abur cubur bulamadığım da dadandığım ilaç. şeker gıbı gelırdı bana. bi kere de portakallı ateş düşürücü şurubu kafama dikip bıtırmıştım. annem aksam eve gelınce camasır makınesının ustunde bos sıseyı gorunce benı dovmustu.
  • aspirin (mg farketmeden) fetuslerde kalp oluşumu sırasında patolojiye neden olduğu için uzun süreli uçuşlarda doktorlar tarafından önerilmez. derin ven trombozu riski olanlarda (emboli=pıhtı oluşmaması için) düşük molekül ağırlıklı heparin (ör:clexane 0.4 sc) kullanılabilir.özetle aspirinin gebelerde kullanılması uygun değildir.
  • küçükken bebek aspirininin her derda deva olduğunu düşünürdüm. çocukluk dönemi sanrılarımdan biri.

uçuk pembe rengi tam da hayatın olması gereken bir renkti, neden her şey toz pembe değil çok mu büyüdük şimdi?

tadacağımız tüm acıların tadı da bebek aspirininin tadı olmalıydı en kötü ihtimalle, neden hayat zehir gibi şimdi?
  • baş ağrısını geçiren ve aynı zamanda tadı güzel olan nadir ilaçlardan biri.
    (bir gün bir gün bir çocuk, eve de gelmiş kimse yok, açmış bakmış dolabı, şeker de sanmış ilacı adlı türkümüzde bahsedilen ilaç olsa gerek)
  • mide rahatsızlığı olan anneme bi sanaa bi banaaa yapmak yoluyla mide kanaması geçirttiğim şey..

3-4 yaşlarındayım..
    çok yoğun bi iş gününü griple beraber geçirmiş zavallı annem, beni kreşten teslim alıp eve gelmiş..
    yemek hazırlamaya bile vakit bulamadan yatağa uzanmış, beni de yanına yatırmış..
    kominin üzerinde duran bebek aspirinini seçip, bi oyuna başlamışım..
    uykuyla uyanıklık arasında kıvranan anneme, 1 kutu aspirini bi sanaaa bi banaaa metoduyla paylaştırmışım..

sonuç:
    mide kanaması geçiren 1 kadın..
    yarım kutu aspirin yutmuş cin gibi kızı..

ayrıca (bkz: #18317697)
  • aynı tadda şeker/sakız gibi daha zararsız bir madde üretilse deli gibi satabilecek ürünler listesine baştan giriş yapacak.. ee. aspirin.
  • yaklaşık 4 yaşlarında intihar teşebbüsünde bulunurken kullandığım ilaçtır. öyle de hafiftir, bakın 22 yıl ötesinden bunları yazabiliyorum* beni henüz 4 yaşımda hayattan soğutan yegane olay ise annemin bebeğime elbise dikmemesidir. buradan annelere sesleniyorum, çocuğunuzdan minicik bir elbiseyi esirgemeyin bakın yazık olur sonra, en iyi ihtimalle travma olarak filan kalır.