şükela:  tümü | bugün
  • hayatın hep yaptığıdır.
    sanki havada, başımızın üzerinde uçuşan minik ruhlar, yaşanmamış hayatlar, kendilerini alacak, üstlerine, içlerine konacakları minik canları beklerler hep.
    bazen fısıltıları duyulur beklenenlerin, "geliyorum" derler onlara... sonra çığlıkları duyulur. "geldim" derler. uçuşan, sahipsiz hayatlardan biri daha sahiplenilmiştir.
  • çoğunlukla dokuz aylık bir zaman dilimini işgal eden hamilelik sürecinin en doğru anlatımıdır. hamile kalmak bu sürecin başlangıcına işaret ederken kalan zamanda yapılan gerçekten de bebeği beklemektir. bebek beklenir, ne zaman geleceği, nasıl geleceği hatta gelip gelmeyeceği bile tam olarak bilinmeyen bu canlı sabırlı, endişeli, heyecanlı bir şekilde sağ salim gelmesi umularak beklenir.
  • dünyanın en umutlu ve kaygılı bekleyişi..
  • zor iş anam babam zor cidden zor. her anı kaygılı, her anı umutlu, her anı diken üzerinde geçen bir bekleyiş.
  • insanı bilmediği duygularla tanıştıran bir süreç. bebeğin karnında kıpırdadığını hissettiğinde bambaşka, yepyeni bir şey hissediyor insan. bebek sahibi olmak zaten bir sürü bilmediğin, yepyeni duygunun kapılarının açılması demek ama insanın kendi bedeninde yalnız olmadığı fikri gerçekten zihni zorlayacak kadar taze ve eşsiz bir şey. haftalar ilerledikçe de kurulan bağ güçleniyor, etrafındaki herşeyi bastırıyor.

eskiden bebek sahibi olmak iyimser insanlara mahsus bir şey diye düşünürdüm, oysa bebekler -daha doğmadan- alıcılarımızla oynayıp bizi daha iyimser yapıyor galiba.
  • bünyede çoktan folik asit stoklamaya başlamış olmak demektir,
    bu da folic plus ile pekala mümkündür.
  • otobüs beklemek gibidir, nasıl otobüs beklerken gel gel sigarası yakılırsa doğumhane kapısında genelde babalar gel gel sigarası yakar.
  • eskiden taksim'de heykelin ya da akm'nin önünde yapılan eylem. artık kasmıyoruz fazla, gidip bi cafeye oturup öyle bekliyoruz.
  • sanıyorum hamile olma durumunu karşılamak üzere güzel türkçemize ingilizceden geçmiş bir eylem. "to expect a baby" diye kullanır bunu ecnebiler. hamileyim, gebeyim, yüklüyüm gibi kulağa biraz kaba gelen kullanımlara güzel bir alternatif.
  • şöyle şarkılar yaptıran bişiy; (bkz: my eyes)*