• bebeklerin konuşma öncesinde dertlerini anlatabilmeleri için kullandıkları dil. tabii öyle normal işaret dili gibi katı kuralları olan bir dil değil. daha çok 5-6 aylık bebeğe bir şeyler anlatırken sözle birlikte işaretlerle de anlatmayı hedefliyor. böylelikle çocuk daha konuşmadan sizin yaptığınız işaretleri taklit ederek dertlerini anlatmaya başlıyor. örneğin karnın aç mı derken elinizi göbeğinizde gezdiriyorsunuz. kuş gördüğünüz zaman elinizle kuşa benzer bir işaret yapıyorsunuz falan. türkiye'de çok fazla yaygın olmasa da yurtdışında kullanımı oldukça yaygın. eşim bir kore programı izliyor (bkz: the return of superman) ve oradaki çocuklara dikkat ettiğim zaman işaretlerle bir şeyleri anlattıklarını farkettim. daha sonra öğrendim ki bunu çocuklara ebeveynleri öğretiyorlar. bu şekilde işaretlerle dertlerini anlatabilen bebekler daha az huysuz oluyorlarmış ve konuşmaya da daha çabuk başlıyorlarmış.
    aslında biz de bazı işaretler öğretiyoruz bebeklere. örneğin bay bay derken elimizi sallıyoruz, kucağımıza almak istiyorsak kucağımızı açıyoruz. bu yaptığımızı her iletişime geçtiğimiz zaman kullandığımız zaman oluyor sana bebek işaret dili.

bir arkadaşımın çocuğu bu şekilde daha 1 yaşına gelmeden; doyduğunu, yemeği beğenmediğini, bir yerinin ağrıdığını, kucağa alınmak istediğini, annesini ya da babasını istediğini belirtebiliyordu. bebekler sandığımızdan daha akıllılar sadece biraz ilgi istiyorlar.
  • cocugum olmadan once, bir filmde isaret dili ile kendini ifade eden bir bebek vardi. o gun merak edip biraz arastirmistim. daha konusamayan bebekler isaret dili ile dertlerini anlatiyorlar.

oglum dogduktan sonra annesi hem onunla konusuyor, hem de bazi terimlerin isaret dili karsiligini yapiyordu.

inanmicaksiniz ama oglum daha alti aylikken; sut yada su istedigini, uykusunun geldigini, kakasinin geldigini, emzik istedigini, bir yerinin acidigini, banyo yapmak istedigini, ses duydugunu, yemegin cok sicak oldugunu, biraz daha istedigini gibi bir cok seyi bebek isaret dili ile anlatabilir hale geldi.

peki bu ne kazandirdi bize? derdini anlatamayan, surekli aglayan bir bebek yerine, daha az aglayan ve ne istedigini anlatabilen bir bebek.

simdi oglum 2,5 yasinda, neden bu entry’i simdi girdin diye soracak olursaniz, gecende annesine bebek isaret dili ile annesini emmek istedigini soyledi. artik konusabildigi icin nerdeyse bir senedir kullanmiyordu isaret dilini. sok olduk.

annesi memesinde sutun bittigini, neden ‘sut istiyorum’ demedigini sordu. o da ‘saka yaptim’ dedi.
hesabın var mı? giriş yap