şükela:  tümü | bugün
  • bebeklerin midesinden çıkarttığı peynir gibi olan şey.
  • bebekleri atem tutem men seni şeklinde sevdiğiniz vakit üzerinize dökülen,mide bulandırmayan bir kusmuktur.
  • ağızdan gazın nasıl çıkartıldığını yeni öğrendikleri için, her daim gazla birlikte çıkardıkları bir miktar sütlü sıvıdır. mide bulandırmaz, hafifçe silinir, sonra yanaklar bir güzel öpülür ve yarasın denir.
  • bebeklerin kullandığı bir silahtır...oynaşırken veya yemek yedirirken sizden kurtulmak istediklerinde "bırak lan yakamı" anlamında hemen kusarlar..o da olmadı sıçarlar üstünüze afedersiniz
  • mama sonrası gaz çıkarma ritüeli olmazsa olmazıdır.
    sağ omuzuna koyarsın bir tülbent olur;
    sesi kötü gelir çocuğu olmayana bu tamlamanın;
    bebeğin olunca, tüm kötü sesli şeyler hayatın bir parçası olur;
    bebek kokusu bastırır hepsini,
    bir de onun yumuşak, tatlı teni, minik saçlı, tüylü kafası...
    amanın tehlike çanları, bir kadın bunları yeniden hatırladı ise unutmuş demektir tüm bebeksel yaşadıklarını veee...işte doğa böyle unutmasan nassı tekrar tekrar anne baba olacan?
  • genellikle beyaz-krem rengi olan, kötü kokusu olmayan ve çoğunlukla bebeği tutan kişinin omuzundan beline doğru akan sıvıdır.ki nedense onları daha çok sevmeye ilgi göstermeye yöneltir bizi.
  • gaz çıkarma için kucağınıza aldığınızda ensenizden yakanıza doğru aktığını hissedebileceğiniz beyaz renkli kekremsi şey
  • bebeklerde yemek borusundan mideye bağlantı noktasındaki tek yönlü çalışan kapakçık henüz tam gelişmediğinden bir bebek zart diye öğürmeden, gözden yaş gelmeden, hatta surat ifadesi bile değişmeden çıkarabilirmiş. buna zaten "işe yaramayacak olanını çıkardı" gibisinden bir laf da ederlerdi de şimdi çıkaramadım tam olarak.
  • tiksinti duyulmayan tek kusmuk türüdür sanırım. dün tam üç kez bu kusmuğun hedefi olan biri olarak (önce kolumdan, sonra omuzumdan ve en son da boynumdan isabet aldım*) söyleyebilirim ki; bir bebek kafanızdan aşağı kussa bile bunu hiç önemsemez, onu o halde bile koklar, öper ve seversiniz.
  • annelerin yedirdikçe yedirmesi sonucu olur genelde. o kavanozun tamamını yedirecek ya..

çocuk kustuğunda yedirme işi de son bulur..
    doymuş.. belli.

/*- ibrahim hacıosmanoğlu mode on-*/: benim annem de kadın yanlış anlamayın..