şükela:  tümü | bugün
 • yeni doğan bebeğin kırkının çıkması beklenmeden de yapılabilen, bence güzel bir organizasyon. tabii kırkında yapması güzeldir ancak büyükşehirlerde koşturmacadaki anne babalar artık bir yaşında bile yaptırabilmektedir.

  kadınlar biraraya gelir. erkeklerin yaptığı bir bebek mevlidi varsa da çoğu yerde çok nadirdir.

  mevlidi düzenleyenin isteğine, göre, bir veya daha fazla kadın hoca tutulur.

  halen mevlid okunmaktadır. mevlidin yanında yasin de okunur.

  mevsimine göre, kıymalı pide, tavuk pilav, ayran, dondurma, vb ikramlar yapılır.

  nikah şekeri gibi mevlid şekerleri dağıtılır. biberon şeklinde olanlarını gördüm.

  bebeğe getirilen hediyeler verilir. yakın akrabalar, altın takarlar.

  güzel yani.

  :unuttum, bebek -kızsa gelinliğe benzer bir kıyafet giydirilip- eller arasına gerilmiş bir örtü ile sallanır.
 • boşnakçası babina dır ki günler öncesinden organize edilen köklü bir ritüeldir.. bebek o gün adeta rock stardır falan..
 • bugün yaptığımız eylem.

  kızımın bugün 38. günü.

  bebek mevlidi genellikle bebeğin kırkı içinde yapılır.

  coğrafi şartlara ve yaşanılan kültüre göre kadın-erkek hoca tutulur.

  bizde erkek hoca vardı, sesi de çok güzeldi.

  pilav ayran ikram edilir gelen kolu komşuya, akrabalara.

  ancak biz lohusa şerbeti, bebek şekeri, magnet gibi şeylerde takdim ettik.
  tatlı, sarma da ikram edilir; çikolata da buna eklenir.

  gelen misafirler hediyelerini getirirler; akrabalar para ya da altın, komşular da maddi durumlarına göre para veya bebek için kıyafet hediyesi getirirler.

  yasin okunur önce, ardından mevlid için okunan dualar okunur.
  birkaç kez fatiha okunur, gelmiş geçmiş akrabalara da dua okunur.

  komşuluğu geliştiren bu gelenek oldukça keyiflidir.

  bir baba olarak benim için bebek mevlidinin en önemli kısmı ise şudur: kızımı ilk kez gelinlikle görmem.
  çünkü kız bebeklerine gelinlik elbise giydirilir.
 • güzel bir gelenektir, geçen yıl bugün yapmıştık. bebek şekeri yerine çam fideleri dağıtmıştık. o minik fidanlar olmuş mudur, ne durumdadır diye düştü aklıma.
 • aklimda sadece malum sey var sanirim, ne zaman bir bebek mevlidine gitsem oradaki tum kadinlarin esleriyle nasil sevistiklerini dusunmeden edemiyorum. hangi pozisyonlara girdiklerini neye evet neye hayir dediklerini dusunuyorum.

  o suslu puslu klas elbiseleri, makyajli yuzleri ve fonlu saclariyla, eteklerinden cekistiren bebeleri hic onlara ait degilmis gibi egreti bir sekilde kucaklarina alip, topuklulariyla kirita kirita dolasarak kibar ve tatli sozleriyle etrafa gulucukler sacarken, kocalariyla yalniz kaldiklarinda ne filmler ceviriyorlar acaba?

  sevisen kadinlar toplulugu saglikli ve ışık sacarken, sevismeyenler kos kos oturuyorlar.

  ben de oyle, izliyorum sadece.
 • mevlidhanlar tarafından uydurulmuştur..
 • 10 numara şov olmuştur
 • bebek mevlidi geçen hafta ilk defa birine katılma şansına elde ettiğim etkinliktir.sebebini neden şans olduğunu nasıl yapıldığını anlatınca anlayacaksınız .

  öncelikle mevlüt(mevlit) amacından bahsedelim kırk çıkarması diye bir olay varmış çocukların doğumundan kırk gün sonra o gün çocuklar yıkanır dualar okunurmuş , neden kırk bilmiyorum ama bir mitolojiye göre havvadan önce adem için yaratılan ve aynı zamanda ilk isyancı feminist kadın sıfatına da sahip (bkz: lilith) hazretleri kırk gün içinde doğan her çocuğu öldürmeye çalışırmış, bu yüzden bebeklerin o kırk günlük sürede yaşayabilmeleri çok önemliymiş muhtemelen tesadüftür ama bağlantısı da olabilir. bi de bahçelinin bir kırkı vardı ama sanmıyorum onunla alakalı olsun

  her neyse mevlüdümüze geri dönelim, kapıdan girmeden önce sizi abartılı bir süslemeler karşılıyor içerisi ayrı bir çoşkulu ortam doğum günü havasında biraz ama mevlütün ağırlığı da var. 30-40 kadın iki odaya sığışmaya çalıştıklarını düşünün neyseki daha fazla sınırlı oksijeni tüketmeden hemen hocamız başlıyor dualara ..

  namaz kılar gibi iki fatiha bir ihlas değil bebek mevlüdü de şöyle ki bir süre geçtikten sonra geç kalan bir kadın geldi yanıma ne okudu dedi , dedim işte mevlüt okuyor ama öyle değilmiş mevlütün içerisinde farklı dualar okuyorlarmış . yasin teberekke falan ( umarım doğrudur )
  tüm dualar bitti sıra ikramlara geldi derken bir anda sağdan biri dokunmaya soldan biri dokunmaya başladı öyle ki 30-40 kadın hepbirlikte elim sende oynuyor gibi düşünün herkes birbirine vurmaca , dedim ne oluyor dövüyor musunuz seviyor musunuz sordum yanımdaki kadına o da bilmiyormuş o zaman bana neden dokundun dedim bana da dokundular o yüzden dedi bu mükemmel açıklamadan sonra sessizliğimi korumaya karar verdim derken o da ne şahlanmış gidiyoruz bizimkiler bakmışlar elim sendeyle olacak iş değil şimdi de cihada başlamışlar mı herkes tekbir çekmeye başladı devamında ilahiler ...

  amaç ne bebeğe hoşgeldin demek ? yapılan ne ? yapılanı değil haftalar yıllar geçse anlayamayacağım.

  ilahilerin sonunda sanki az önce şahlanıp koşan cihat diyen az kalsın birbirini boğazlayan o baş örtülü kadınların yerini hepsi başı açık gayet süslü hanımlar aldı bir yandan ikram edilen tavuk-pilavını yerden diğer yandan komşusunun dedikodusunu yaptı sıra hatıra kalsın diye hazırlanan bebek magnetlerine gelince eltisinin damadının kardeşine kadar almayı da unutmadı ne de olsa bedavaydı .

  bebek mevlüdünün baş kahramanı bebeğe gelince de gelinlik giymiş bir vaziyette tüm mevlüt boyunca pusetinde yatırıldı üzerine inceden bir örtü örtüldü sebep bebeğin yüzünü görürlerse bebek nazar olurmuş , bebeğin yüzünü görmeyecekse ne diye geldi bu insanlar bebeğin olmadığı bir mevlüt nasıl bebek mevlüdü oluyor ki

  (mevlütteki insanlar dağılmaya yakın mevlüdü okuyan hoca bütün mevlüt boyunca yanından ayırmadığı çantayı açtı içinden bir sürü şey çıkardı satılık almak isteyen var mı dedi benim en çok ilgimi (bkz: abdest çorabı) çekti onu aldım benim dışımda da alan kimse olmadı. kimse namaz kılmıyordu desem az önce cihata doğru şahlanan kimdi sanırım beğenmediler .o kısmı da ilginçti o yüzden anlattım yoksa her hoca bir şeyler satmaz )

  neyse böylece ilk bebek mevlüdü etkinliğime katılmış oldum . son zamanlarda sıkça meşhur olan sonrasında diş buğday etkinliği ve bir yaş kutlamalarıyla devam edecek olan bu etkinlikten geri kalamazdım eğer olur da siz de yapacak iseniz bir hoca +bir parti shop mağazası ıvır zıvırları + bim tavuğu yeterli kolay gelsin.
 • kadınların takıp takıştırdığı, kıyafet yarıştırdığı şey.
 • anneannemin dediğine göre dinimizde yapılması zorunlu olmayan bir ritüel.

  adetler-töreler kültür devamlılığı açısından önemlidir, güzeldir. ki bunda da yeni bir insanın dünyaya gelmiş olmasından dolayı insanlar biraraya gelir, toplanırlar falan filan...

  fakat ben nedense buna karşıyım. yeni doğmuş sayılabilecek bir bebeği (bebeğin 40’ından sonra yapılan birşey bu çünkü) kalabalık bir ortamda insanların nefesinin nefesine karıştığı, gürültünün olduğu ve bebeğin elden ele dolaştığı bir ortama sokmak istemem. ve yapmadımda. madem mecburi değil, yapılmasa da olur o zaman yapmam dedim.
  ha ama bebeği görmek isteyen tek tek gitsin tabi. bebeği tamamen izole yaşatmak değil olay. miniminnacık, el kadar şey niye ürksün canım. yazık bebeğede.