şükela:  tümü | bugün
 • lise 1 çevre ve insan dersi değil de lise 1 sağlık bilgisi dersinde ilk ünitede verilen konunun içinde geçen bir tanım.
 • belli bir yıl içinde meydana gelen bir yaşından küçük bebek ölümlerinin o yıl içinde meydana gelen canlı doğumlara oranının binde olarak ifadesidir.
 • bir ulkenin gelismisligini gosteren en onemli olcutlerinden biridir. binde olarak ifade edilir.

  2012 tahminlerine gore turkiye binde 25 lik oranla 140. siradadir. turkiye ile yaklasik ayni orana sahip ulkeler misir, suriye, kazakistan, vietnam, dominik cumhuriyeti, cezayir.

  lubnan, libya, ekvator, cin, meksika, suudi arabistan, tayland, bulgaristan turkiye'den daha ust siralarda yer alirken binde 1.8 lik oranla monaco ilk sirada. singapur, japonya, iskandinav ulkeleri, guney kore ve cogu avrupa ulkesi ilk siralarda yer aliyor. afganistan ise binde 121 lik oranla son sirada yer aliyor.
 • 1945'ten sonra ilk kez yükselmiştir ve bebek ölüm hızı 1945'e geri dönmüştür.
 • nilay etiler, "sayılarla yalan söylemek", evrensel, 19 ağustos 2014.
  https://www.evrensel.net/…/sayilarla-yalan-soylemek
  ---------------------------------
  burada asıl konuşulması gereken bebek ölüm hızının sağlık bakanlığı tarafından neden bu kadar düşük bildirildiğidir. sağlık istatistikleri yıllıklarından anladığımız kadarıyla bebek ölüm hızı hesaplanırken 28 haftalıktan büyük doğanlar hesaplamaya dahil ediliyor, daha küçük olanlar katılmıyor. böylece elde edilen bebek ölüm hızı da daha düşük çıkıyor. sonra da bu şekilde hesaplanan bebek ölüm hızı ile sağlık bakanlığı “ülkemizde uygulamakta olduğumuz sağlıkta dönüşüm programı kapsamında yürüttüğümüz programlar sonucunda gerek anne gerekse bebek ölümlerinde önceki yıllarla kıyaslanamayacak ölçüde büyük başarılar elde edilmiştir” diyor. bebek ölümleri ile ilgili diğer bir veri kaynağı olan tüik, 2013 yılının bebek ölüm hızını binde 10.2 olarak bildiriyor. bu da sağlık bakanlığı tarafından açıklanan rakamın gerçekten de “düşük tahmin” edildiğini kanıtlıyor.
  [....]
  tabii türkiye’deki gerçek bebek ölüm hızı ne sağlık bakanlığı’nın ne de tüik’in açıkladığı rakamdır. geçtiğimiz aylarda açıklanan türkiye nüfus ve sağlık araştırması, türkiye’deki bebek ölüm hızını binde 15.2 olarak bildirdi. tnsa olarak kısalttığımız bu araştırmalar her beş yılda bir yapılıyor, sonuncusu 2013 yılında yapıldı. bu veri, rutin istatistikler yerine tüm türkiye’yi temsil eden bir nüfusta kapı kapı dolaşılarak veri toplanan bir araştırma olduğu için en güvenilir sonucu veriyor.
  ---------------------------------
 • 2010'da %1,2 iken 2016'da %1'e gerilemiştir.

  video: genel doğurganlık hızı düşüyor
 • azalmasında özellikle yarı-cahillerin 'içinde domuz parçaları var' ya da 'bebeklermize zehir enjekte ediyorlar' diye saldırdıkları aşıların payı büyüktür..
  (bkz: çocuk felci)