şükela:  tümü | bugün
 • bebekle ilgilenin oyalanmasından çok bebeğin oyalanması mevzu bahis olduğu için bebekle oynamaktan farklı olan eylem. bit kadar çocuğu oyalamak için türlü türlü numaralar yaparsınız. canı oyalanmak istemeyen bebek sizin hiç bir numaranızı tınlamaz. öyle şebelek şebelek siz zıplar, zıplatır durursunuz. sanki oyalatıldığını farkedercesine huysuzlanır bebek. ağlar, zırlar, bağırır, o küçük bünyenin nasıl bu kadar ses çıkarabileceğine şaşırır daha bir şebelek olursunuz. hani oyalanma derdi sizin derdiniz değil ya o yüzden bu tür huysuzlukları gerginlik yaratır. numara yapacağım diye saçmalarsınız, siz saçmaladıkça bebek bunalır, bebek bunaldıkça ağlar, bebek ağladıkça oyalanı bayar. bu oyalama işi habire sizin konuşmanıza bakar, durmadan ses çıkarıp dikkatini dağıtmak ya da sizde toplamak zorundasınızdır. velhasıl çocuk sizin çocugunuz değilse çocuk doğurma işi bütün çekiciliğini yitirebilir, çocuk sizin çocuğunuzsa her hangi bir yorum yapamacağım zira çocuğum yok, oyaladığım için de çocuklar bütün çekiciliğini yitirmiş durumda. kendimi babazula eşliğinde el çırpıp "çıkkıdı çıkkıdı" diyerekten ve bütün bu çabalarımı bastıran ıngaaaa sesleri içinde bulunca bir hayli gerildim.
 • 6 ay - 1 yaş arası bebeklerde uygulanan bir oyalama taktiğidir . bebek yere oturtulur , elinin üzerine kırmızı ya da siyah elektrik bandı yapıştırılır , uzaklaşılarak seyredilir . bebekcik diğer elinin baş ve işaret parmağını kullanarak bandı alır ve atmaya çalışır , sallar sallar sallar , sonra diğer eline alır gene sallar sallar sallar , sonra gene diğer eliyle dener ..... max. 25 dk , ağlayıncaya kadar sürer bu .

  * evde ve her yerde deneyebilirsiniz .
 • 6 ay - 2 yaş arası bebeğimiz , mama sandalyesine oturtulur ve bağlanır . büyükçe çukur bir tabağa ( kırılmayan bir maddeden yapılmış olmalı ) su doldurularak mama sandalyesinin masasına konur . bebeğimiz ördek moduna geçer ve ellerini suya şaplatma , suyu yalamaya çalışma , saçlarını yıkama gibi faaliyetlerle 30 dk. kadar oyalanır .

  * öğretmenize gerek yoktur , doğuştan bu yeteneğe sahiptirler.
 • bir balonun içine 1 tl koyup balonu şişir.
  ağzını bağladıktan sonra balonu 2 elinle tutup hızlıca parayı döndür.
  ...
  ..
  .
  artık ver de bebek de oynasın biraz.

  (ama çabuk patlıyor yere mere düşerse, dikkat!)