şükela:  tümü | bugün
  • ailelerin merak ettiği bir konudur.

nasıl olacağı konusunda bilgiler bulunmaktayken, ne zaman olması gerektiği ileilgili net bir bilgi bulunamayandır.

bu nedenle sizlere soruyorum, sevgili sözlükçüler,

geçen hafta bebeğim dünyaya geldi. şu an 9 günlük. evde de minnoş bir kedim var.

ikisini bir araya getirmek için erken mi?
    yani kedimin , bebeğime bir şey yapmayacağından adım gibi eminim. karşılaştırdığımda da kokladı uzun uzun, yanımıza uzandı. huzurluydu.

benim korkum bebek için erken olur da alerji vs tetikler, sonrası hem kedim için hem benim için felaket olmasın diye soruyorum. illa yan yana getirmek için 1 ay beklemeli miyim?
    kedim de inatla gelip bizimle oturmak istiyor haklı olarak, hiç kıyamıyorum.
  • (bkz: hayırlı forumlar)
    bu arada allah analı babalı büyütsün kardeş.
  • benim de aklımı kurcalayan konudur.
    evimde 4 adet kedim var . ve kısmetise oğlumuzu ocak ayında kucağımıza alacağız .
    görüştüğümüz doktorlar hiç bir sakıncası yok dedi. tabi yinede net bir uzman görüşü almak iyi olur .
    edit: ilk bir ay dikkatli olmak kaydıyla kedi ile tanıştırılabilir bebek( tanıştırılabilir: yani hayvanın bebeğin üstüne çıkmasına izin verilmez) . hijen konusunda da kedi atıkları temizlenirken eldiven( kullan-at) kullanması tercih ediliyor . ve eller dezenfekte edildikten sonra bebek sevilmeli. daha sonrasında yani ilk ayın sonunda daha sıcak ilişkiler kurulabilir imiş. ama yinede dikkatli olmakta fayda var. sonuçta kedi köpeğe nazaran daha vahşi bir hayvan . kedilerin tırnaklarının kesilmesine dikkat edilmeli .
    kedi tüylerinin akciğerde kist oluşturması felan şehir efsanesi ama yinede alaerjik reaksiyonlar düşünelerek kedi sürekli taranmalı ve tüy dökülmesini azaltacak besinler ile takviye edilmeli .
    yapılan araştırmalar evde evcil hayvan olan bebeklerin alerjik toleranslarının yüksek olduğu yönünde imiş. konuyla alakalı bir makale bulursam link ile editleyeceğim.
    iş bu edit eşim ( veteriner hekim) ve çocuk doktorumuz olacak aday(tanıdığımız) ile görüşülerek eklendi .
    şu link yardımcı olabilir
    should ı keep my pet away from my newborn?

bebeklerin immune sistemine etkisi üzerine
    study: living with pets may protect ınfants from allergies
  • allah analı babalı büyütsün inşallah..
    kedinin veya köpeğin bişey yapacağından değil de söylediğiniz gibi alerjik , mikrobik vs durumlardan bebeğe zararı olabilir..

gebe kadınlara yapılan testlerden birisi de toksoplazma testidir.
    burada kedi, köpek vs ev hayvanlarına bağışıklık vs incelenmektedir.
    eğer bağışıklığı yoksa anne adayının evcil hayvanlarla aynı ortamda bulunmaması gerekmektedir. alacağı parazit düşük yapmaya varan kötü sonuçlar doğurabiliyor...

şimdi koca kadında bağışıklık olmaması durumu olabiliyor da yeni doğmuş bebekte neden olmasın değil mi? eşimde bağışıklık yokmuş ve şu anda sokakta kedi görünce yolumuzu değiştiriyoruz..

uzman görüşü almakta fayda var ama ben olsam bebekle aynı evde hayvan beslemezdim..
  • gerekli bilgi için: link
  • (bkz: yaran yanlış okumalar) böbrek ve kedinin tanıştırılması
  • kedisine ve veledine bakar.

öncelikle daha ilk günler bebek daha uysal olacağı için kedinin sakinliğini gözlemlemeniz lazım. ama eve giren en küçük poşeti bile avm güvenliği gibi inceleyen bir canlının, eve gelmiş yeni yetme bir insancığı merakla incelememesi düşünülemez. o nedenle siz uzaklaştırdıkça o daha çok merakla yanına gelecektir. dolayısıyla kontrollü bir şekilde tanıştırmanızda fayda var bence.

tabi bu kedinin tepkileriyle de alakalı. bizim kedi bu yeni yetme insanevladının nazik bir canlı olduğunun farkında olarak çok narin dokunuşlar yapmıştı. ki normalde pek şirret bir kızdı ve bize karşı çok yaramaz bir kedi idi. ama belki de annelik içgüdüsü ile bebeğin bir yavru olduğunu anladığı için merakla koklayıp tırnaklarını çıkarmadan nazikçe dokunuyordu sadece. fakat siz her an zarar verir mi korkusuyla teyakuzda bekliyorsunuz.

kısacası bence ondan saklayıp merak ve kıskançlık damarını tahrik etmek yerine kontrolünüz altında yakınlaştırmalısınız. ama dediğim gibi her kedinin mizacı ve fıtratı da ayrı olabileceğini düşünerek hareket edin.
  • uzmanların elbet diyeceği bir şey vardır, hatta nokta atışı tarih marih de verebilirler ama bizim yeğenler doğduktan sonra daha emeklemeye başladıklarında gelmişlerdi ve evdeki kedilerle gayet iyi anlaştılar. alerji filan yaşanmadı, çocuklardan hoşlanmayan kedilerimiz ortadan toz oldu, diğerleri de bize karşı vahşice davranırken veletlere "çocuk işte, yapar öyle abisi..." tadında anlayış abidesi olup çıktılar.

tanıştırmaktan çekinmeyin. burada her ikisini birbirine tanıtmaktan söz ediyorum. ikisi de bilinçsiz varlıklar gibi düşünülüyor ama bebeklerin de, hayvanların da anlayışları sandığımızın çok ötesinde.
  • valla bizim kız 2900 doğmuştu kedimiz de 6 kilo civarı, 30 sn bebeği beşikte bırakıp mutfağa gitmiştim, döndüğümde bebeğin üzerine çıkmıştı daha uzun kalsam boğucaktı neredeyse de hayvanın suçu yok merak ediyor. bence ilk günler ikisini yalnız bırakmayın, bebeğin beşiğine yatmaya çalışıyor, yine bebğin bilinçsiz el kol hareketlerini oyun sanıp patileyebiliyor. hayvan zaten bi işkilleniyor, benim üzerimdeki ilgiyi alakayı alan bu az hareketli şey ne diye.
  • kucukken babamin koyune gitmistik. kediler yer dosseklerinin uzerinde heryerdeydi, tabi amac petten ziyade hasere, fare yilan vs olmasin. yani demem o ki su son iki nesile kadar insanlar hayvanlarin icinde buyuyordu, ne zaman su sterillik geyikleri cikti milletin ota boka alerjisi basladi.