şükela:  tümü | bugün
  • çok takmamak lazım.
    rahat bir yatakta, sessiz ortamda, karnı tok, altı kuru ve huzurun olduğu bir yerde uyusun kafi. bir de o uyanınca buna mutlu olan kişiler olsun gerisi hikaye.

zira bebekler hareket kabiliyeti kazandığı andan itibaren uykularında hangi pozisyonda yatacaklarına kendileri karar veriyorlar.
    bağlasanız durmazlar.

ama illa bir şey denecekse; bebeği sırtına destek koyarak bir sağına bir soluna olacak şekilde yan yatırın.
  • sırtüstü yatırılan bebeklerde ani bebek ölümü sendromu görülme oranı düşüktür.
    ayrıca yine bu sebepten dolayı 2 yaşına kadar yastık kullanılması önerilmez.
  • yan yatır kanka.
    olmadı format çakılacak başka çare yok.
  • tam olarak işin teknik kısmı nedir bilmiyorum hatta tahmin bile edemiyorum ancak çocuğun kafası ilerleyen yıllarda diyarbakır karpuzu gibi olmasın diye her tarafa eşit miktarda yatırılmalı. bazı arkadaşlarımdan gördüğüm kadarıyla anneleri hep tek tarafa yatırmış haliyle kafa baya değişik şekil alıyor.

(bkz: düz adam mantığı)
  • çocuk doktoru(muz) suat çağlayan'a göre cevabı; bebeğin yan yatırılarak, sırtının yastıkla desteklenmesinin en sağlıklı pozisyon olduğu soru. şüphesiz.
  • ilk aylarda sırt üstü yatırılmaz, yüzüstü de yatırılmaz.
    (sırtüstünde kusup kusmuğundan, yüzüstünde kafasını çeviremeyip havasızlıktan boğulabilir)

ilk aylarda yan yatırılır ve dönme ihtimalini engellemek için arkasına ve önüne ufak bir yastık ya da katlanmış havlu gibi bir şey konur.

çocuk rahatça dönme kabiliyeti kazandıktan sonra da yan ya da yüzüstü tavsiye ederim. çok rahat ediyorlar.

not: halk arasında uyku pozisyonundan kafa şeklinin etkilenmesi bilgisi oldukça yaygın fakat bilimsel temeli var mıdır uzmanına sormak lazım.
  • iki kız babası olarak, bir bebek, kendi dönebilecek büyüklüğe erişene kadar sırt üstü yatırılır. çünkü hiçbir bebek kusmuğundan boğulmaz ama ağzı, burnu kapanıp nefes alamazsa boğulabilir ki, böyle vak'alar çok. çünkü yeni doğmuş bebek henüz başını kaldıramaz. kusarsa vücudu tepki verir, öksürür ve solunum sistemi boşalır.
    fakat arada gazını daha rahat çıkarması ve başını kaldırma egzersizleri yapabilmesi için yüz üstü yatırmakta da fayda var.
  • "yan yatırılır, eskaza kusmuğuyla boğulmasın diye." şeklinde cevaplanması gereken dingil soru.
  • ben bebegimi ilk aylardaki sids riskine karsi hep sirtustu yatirdim, basini da yana cevirerek uyuttum. sonra bir baktim ki bebek kafasini diger yana cevirmiyor hic, cunku kafasi yamulmus.
    ne yapsak derken neyse ki donmeyi ogrendi ve yuzustu yatmaya baslayinca da kafasi duzeldi.
    ama sanirim en uygun pozisyon her iki yana da yan yatirip yastikla desteklemek.

bu arada 2 yasina kadar bebeklere yastik onerilmiyor. ozellikle de yumusak yastik kullanmayiniz. bebegi sert yatakta yatirip, reflusu olanlarin ya da cok emen oburcuklarin kusma riskine karsi da, yatagin bas alt kismina kitap vs koyup yatagi egimli hale getirmek dogru olur.
  • başını hafif bir yükseklikte olabildiğince yumuşak bir yastığa koyup, sırtüstü yatırılmalı :)
    hem daha rahat nefes alması sağlanır hem de kafatasına herhangi bir zarar gelmez. rahat eder ve mışıl mışıl uyur miniğimiz. :)
    not:yeni doğan grubundaysa yan yatırılmalı.
    çünkü herhangi kusma olayı miniğin boğulmasına neden olabilir.
    dikkat edelim.