şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • bunun bir de ufacık çocuk öpülür mü versiyonu vardır ki o daha ilginç geliyor bana. yeni nesil ebeveynlerde gözlemledim bu durumları. bebekleri olmuş siz de ziyarete gidip bi görelim çocuğu dersiniz. kapı çalınır, içeri girilir, oo kardeş naber naptın derken ellerinizi yıkayın sözü işitilir. elinize bakarsınız ulan acaba götü yıkarken bok parçası mı kaldı diye. tuhaf. hakkatten tuhaf işler.

  not: burada konu edilen olay misafire gelir gelmez elini yıka denmesi yani misafire davranış şeklidir. misafirin metrobüsle, metroyla gelip o "pislikten geçilmeyen" elleriyle çocuk sevmesi değil. öyle olsaydı başlık farklı olurdu. karşı argümanlar gelen misafirin bok çuvalıymış, pislikten geçilmeyen, yıkanmayan bakteri yuvası olduğu yönünde. bununla ilgili bir şey belirtilmemiş. mala anlatır gibi anlattım.

  uzaklardan gelen edit: başlık hortlayınca yazim dedim. ilk entry tarihinden 5 ay sonra kızım doğdu, ellerinizden öper. şu an 2 yaşında. ilk doğduğu günden itibaren kimler kucağına alıp sevmedi, kimler mıncıklamadı, kimler öpmedi ki abooew. kendisi zırt pırt hasta olmaz. kafayı gömmediği yer yoktur. kafa hep mor gezer. parka gideriz kendisinden yaşça büyükler yanına bile uğramazken 2 metrelik ipe tırmanır. yere düşer, kendi kalkar ellerini siler devam eder. diğer analar düşmeye yakın depar atıp ay çocuuaaam diye bağırır falan. onlar işte bu el yıkatma çetesinden. kısacası ne ekersen onu biçeceksin karşim.
 • postmodernin çocuğu olmuş '' yavrum o asma köprüden geçerken istediğin kadar kırıtabilirsin demiş''
  yanlış anlaşılan modernite anlat anlat bitmez . cahillik ve bilinçli olmanın arasına sıkışmış yarı cahillik yerinde bir tanım olur kanımca.
  yeni doğmuş bebeğe ruşeym yedireni mi görmedik yoksa bebek görmeye gelen kayınvalidesine ''sakın ola ki tek rakamlı yumurta getirme anne! çift sayılı getir yoksa olmaz'' diye pöyküren cinsini mi?
 • benim bebeğim yok ama bu gözler neler gördü...

  uçuklu dudağı ile 4 aylık bebeği öpmeye çalışan mı
  evden gelip ayakkabısını çıkardığı gibi bebeğe elini uzatan mı

  bebek konusu kibarlık kaldırabilecek bir durum değil... anne & baba risk alma şansına da sahip değil illa ki içeri girer girmez uyarmak durumunda ki kontrolü dışında bir şey olmasın. ben alınırım gücenirim diyorsan bebekli eve gitmeyeceksin... bir yıl geçsin sonra gider rahat rahat seversin.
 • gribal enfeksiyonların en fazla tokalaşma yolu ile bulaştığını bilen ebeveynlerin mecburi davranışıdır. gittiğim her bebekli evde kapıdan girer girmez bebeği rahat rahat sevebileyim diye ellerimi yıkamak için lavaboyu sorarım, bebeğin annesi de minnet dolu gözlerle ne kadar düşünceli olduğumu söyleyerek yardımcı olur. demek ki milletimiz bu konuda harbiden öküz. elini götüne sürmene gerek yok, gelirken tutunduğun otobüs barında ondan çok daha fazla bakteri var.
 • yeni nesil ebeveynlerde degil bilincli ebeveynlerde gozlemlenir.
  aslinda soylenmemesi gerekir, misafir kisisi sigirlik etmeyip kendisi düşünmelidir hijyeni.
 • bir canli icin en guvenilir ve steril olan yerden "ana rahminden" yeni cikmis, dunyayla ve bilumum mikrobuyla tanismak uzere olan savunmasiz evladinizi koruma icgudusudur.

  bebege dokunmadan once ellerimi bir yikayayim demiyorsa insan o bebegin annesi/babasi olarak uyarmak kadar normal bir sey yok. el hijyeni deyince aklkna sadece tuvalet ve diski gelen bir millet oldugumuz icin garip gelebilir bu fikir size ama sen evinden cikip o bebege gidene kadar dokundugun seyleri bi aklina getir. onlara senden once kimlerin dokundugu, hava yoluyla solunumla nelerin yapistigini dusun... anne babayi da elini yika demek zorunda birakma.

  hayir savunmasiz bebegini korumak isteyen logusaya gidip soylesene burda yazdiklarini. o temiz zannettigin eline neler yapacak bakalim.
 • afedersiniz de söylemeye bile gerek yok. yıkamayana anında gıcığım. asla değişmez.

  kendi çocuğum için gün içinde elimi milyon kere yıkıyorum. ne kadar krem sürsem de ellerim mahvoldu suyun içinde.

  bi zahmet sizde yıkayın!

  edit: bana mesaj atıp, hadsizce "rahatsız mısınız" diye soran yazar kankavi kişisi! pardon, hayırdır!? fikrimi sorgulamak size düşmedi!

  edit 2: buna atarlanan yazarları da anlamış değilim. bebek olsun olmasın, sokaktan gelir gelmez tuvalete girip el yıkanır zaten. normali bu. ama illa bebek-anne-yeni doğum yapmış kadın- hatta hamile kadın 4'lüsü, 5'lisi mevzu olunca her şey değişiyor. bir anda saldırıya geçiliyor. az bi sakin olun ve saygı duyun bence.
 • bu konuda radikal bir koruyuculuk rolü üstlenmek ne derece doğru bir davranıştır tartışılır, bebek görmeye gelen yakınların hijyen kuralları çerçevesinde titiz olmaları , ziyareti kısa tutmaları beklenir bununla birlikte bağışıklık için bebeklerin hareketlerinde serbest kalmaları da önemlidir, bebek 4 aylık olunca ellerini, 6 aylık olunca da oyuncaklarını, 9 aylıkken de yerde bulduğu her şeyi ağzına görütür, aslında bu hareketler gelişmekte olan bağışıklığa katkıdır, ortamın mikroplarıyla bebek yavaş yavaş tanışır. genel hijyen kurallarına uyulduğu sürece, aşırı koruyucu bir tavırla elini değdirdiği her şeyi yıkamaya gerek yoktur, gelişim süreci devam eden çocuklar 10 yaşına kadar bilinen virüs ve bakterilerin yaklaşık %70 iş ile tanışır ve bu bakteri / virüslere karşı vucut gerekli antikorları ve savunmayı geliştirir.
 • yeni bebek sahibi olmuş biri olarak söyleyebilirim ki bakmaya kıyamadığınız o küçücük masumu korumak için en doğal söylemdir. hatta bana göre sadece el yıkamak değil, sigara kokuyosa da uyarıyorum, buram buram parfüm kokuyosa da uyarıyorum. kimyasal solumak zorunda mı o bebek sen iki dakika görüp seveceksin diye?
  ha bi de fotoğraf çekme meraklıları var onlara da flash kapalı dimi diye sormadan edemiyorum. evet psikopatım nolmuş