şükela:  tümü | bugün
203 entry daha
  • iş yerinde bir arkadaşımız yeni doğum yaptı. zaten hali hazırda 4-5 yaşlarında bir erkek çocuğu vardı, bu yeni arkadaş da kız oldu. ziyarete geldi. maşallah pek sevimli bıdı bıdı gıdı gıdı dendikten sonra bizim bu arkadaş dert yanmaya başladı. "tableti, telefonu elinden düşürmüyor bizim oğlan dedi. nasıl yapsak bilemiyoruz, saatlerce bırakmıyor, yemek yerken iyi oluyor ama ihihi..." böyle bir süre anlattı.

büyük bir sabırla dinledim. diğer arkadaşlar saçma sapan tavsiyeler verdiler, ( belirli saatler aralığında versen hayatım, hem çocuk disiplini de öğrenir... yapma yav, süper fikirmiş cidden ve bu fikir hiçbir ailenin aklına gelmiyor zaten? müthiş, alkışlayın bizim pazarlamacı kızı) vahvahlar, tüh ya, napcaksın şekerimler bittikten sonra devreye girdim.

"ezgi" dedim, "kaça aldı bizim bartuğ tableti?" ":/" dedi. "markası ne, nereden almış, benim de ihtiyacım var bu aralar, birkaç model arasında kaldım" diye de ekledim. ":///" dedi bu kez. "anlamadım" diyebildi birkaç saniye sonra. "bartuğ, nereden ve kaça almış tableti?" diye net şekilde sualimi tekrar ilettim. "he şey, anladım, tıhı, yok tabii, şey, irfan aldı işte, arkadaşı tavsiye etmiş, sorarım ona, akşam sana söylerim" dedi tüm iyi niyetiyle. meşazımı almamıştı :(

diyalog yolları ezgi ile tıkanmıştı. içimi boşaltamamıştım. bir allahın kulu da ne demek istediğimi anlamamıştı. biri gık dese 245 dakika açıklama yapmaya hazırdım oysaki.

şimdi burada da biri "ne alaka yea" dedi varsayarak 245 dakika açıklama yapacağım:

üşendiğim için yapmayacağım vazgeçtim. o yüzden kısa kesiyorum ve net olarak soruyorum; ucuz yollu bir tablet tavsiyesi olan var mı? :(
  • kendisi telefon, bilgisayar, tv, iş, yemek, muhabbetle vakit geçirmek isteyen ebeveynin çocuğa susturmak için bir nevi uyuşturucu kullanması.
  • öncelikli olarak tablet, telefon vermiyorum diyen anne - babalar muhtemelen yavrularıyla birlikte oldukları için denetim mekanizması, çalışan anne - babalara nazaran daha sağlamdır. ancak bizim gibi çalışan ebeveynler için tek başınıza önlem almanız yeterli değildir. siz vermeyin deseniz bile bakan kişi ister aile büyükleriniz, ister fransız mürebbiyesi kıvamındaki bakıcınız olsun %100 size garanti veremez.

yaklaşık 1,5 yaşına kadar telefonu vermeyerek, 2,5 yaşına kadar da telefonda olan youtube uygulamasını kaldırarak bir miktar önlem aldığım durumdur. telefonumda zaten herhangi bir oyunda olmadığı için bütün yapabildiği kendi videolarını izlemek olan çocuk büyüklerle birlikte olduğunda youtube'un deryasına aşina oluyor. büyüklerin telefonuna şifre de koysanız "ama ödül olarak izletiyorum, çok bakmıyor zaten" açıklamalarıyla kaleniz yıkılmaya başlıyor.

bir süre sonra youtube'da yer alan renk, sayı, alfabe gibi öğretici gibi gözüken videolar sayesinde bazı şeyleri kaptığını fark edip benim çocuğum çok zeki öz güvenine de sahip oluyor musunuz (?) evet oluyorsunuz (!)

yavaş yavaş büyüdükçe sizde esneklik sağlamaya başlıyorsunuz. ancak bizle birlikteyken süreyle vermeye başladık. sadece yemek zamanında veya 5-10 dklık tuvalet ihtiyaçlarında her yeri kapatıp kilitlemenize rağmen düşüp bir yere çarpmasın diye eline telefonu veriyoruz. hafta içi bizim olmadığımız zamanlarda da büyükleri uyarıyoruz ancak maalesef bir noktaya kadar orada müdahalemiz olabiliyor.

o yüzden her şeyi yasaklamaktansa sınırlarını bilerek kullanması en azından şimdilik bize göre daha mantıklı.
  • anlıyorum çocuk istiyorsunuz heveslendiniz ve bir çocuk yaptınız
    anlıyorum yorgunsunuz işten sonra kafa dinleyecekken çocukla uğraşmak istemiyorsunuz
    veriyorsunuz çocuğun eline tableti susuyor çocuk, dikkati ona yöneliyor.
    siz de diyorsunuz aaa eğitici çizgi film açtım nasıl da izliyor zeka oyunu açtım nasıl da çözüyor.
    çok net söylüyorum çocuğunuzu asosyal ve salak yapacaksınız. çevirdiğim bir kaç makaleden kısa alıntılar yapayım
    3 yaşından önce çocukların beyninde müthiş yollar var içerisi dolanmış ip yumağı
    bu yaştan sonra çocuk işine yarayan bağları tutuyor kalanları kesiyor
    tahmin edin sizin çocukta hangi bağlar kalacak bi bok kalmayacak ne kalacak?
    genelde 5 yaştan önceki anılar hatırlanmaz hayal gerçek karışır çocuklarda
    kurabiliyor mu sizin ki hayal?
    çocuğun ihtiyacı olan şey ana baba
    bakın dil öğrenimi için deney yapıyorlar
    çocukları yabancı tv kanalının karşısına koyuyorlar diğer grup çocukla yabancı bakıcı ilgileniyor
    hangi grup yabancı dil öğreniyor ?
    bakıcısı olan. çünkü çocuk sosyal olarak etkileşime girmeli
    yavru maymunu kafese koyuyorlar
    metalik süt veren maymun modeli var, yumuşak ama süt vermeyen maymun modeli var
    hangisine gidiyor çocuk?
    acıkınca süt verene ama hemen sonra yumuşak modele,
    korktuğunda yumuşak modele
    yani analık babalık yemini, tabletini vermek değil.
    korktuğunda yanında olmak, öğrenirken yanında olmak.
    mamasını püskürttüğünde çocuk bir şey öğreniyor 'püskürtmeyi'
    sizin için oldukça sıradan ama onun için yepyeni bir deneyim.
    sonrasında da püskürttüğünde sizin tepkinizi.
    kızmayı öğreniyor, kızıldığında ne yapılması gerektiğini öğreniyor vs vs.
    neyse bir 245 dakika da ben açıklama yapmayayım.
    çocuk hevesiniz varsa komşununkini filan sevin dünyaya yeni bir insan getirdiğinizi unutmayın
    vaktiniz gücünüz yoksa yapmayın ya da yapın ya
    kızınız olursa orta malı olur erkek olursa sağda solda toplarsınız işte ergenlik döneminde
    tablete vereceğiniz parayı da bence analık babalık kursuna yatırın
  • günlük 245 dakikayı geçmediği sürece zararsızdır.
  • otizme kadar yolu vardır. tv ve tabletler çocuklarda konuşma ve bilişsel gelişim sorunlarına sebep oluyor. aman dikkat.
8 entry daha