• soru 11:
    başkaları ile görüşmek, konuşmak isteğimi kaybettim.
    başkaları ile eskisinden daha az konuşmak, görüşmek istiyorum.
    başkaları ile konuşma ve görüşme isteğimi kaybettim.
    hiç kimseyle görüşüp konuşmak istemiyorum.

bu ne lan özellikle ilk ve 3. şıkkın birbirinden ne farkı var? kaybetmedim seçeneği de yok?

edit: başlığın reklam için açıldığı bariz zira bu entryden sonra ilk şıkkı düzelttiler
  • 20 yıllık sözlükte hiç kimsenin aklına gelmediğine ve başlığının açılmadığına inanmak...
    bilemiyorum kanzuk...
    (bkz: beck depresyon ölçeği)

edit: başlık popüler olunca moderasyon taşımadı tabi ki.
  • 35. ne desem edebiyat sanıldığı hissi verdiğini düşündüğümden artık kimseye derdimi, sıkıntımı da anlatamıyorum. zaten uzun bir süredir kimseye böyle şeyleri anlatacak kadar yaklaşmadım.

6 ay sonra editi: 44. yaşlanıyoruz be sözlük.
  • bu tarz, cevapların sonucu aşırı belli ettiği testleri sevmiyorum. çok samimiyetsiz ve acemi işi geliyor bana.

soru: mutlu musunuz?

a) çok mutluyum.
    b) hiç mutlu değilim.

b'ler çoğunluktaysa depresyondasınız.

oha, teste bak, nasıl da bildi.
  • çoğu soru, geçmişte depresyonda olmadığımız varsayımıyla sorulduğu için pek güven vermeyen test.
  • depresyon testi puanınız: 54 diye sonuç verdi. hayatımda kaydırmalar yapmışım.

(bkz: elveda ay elveda feza)
  • 42 puanla konyalı bilim adamlarına selamı çaktığım test, çeviriyi konyalılara yaptırmışlar herhalde.
  • sonucunu bildiğim testlerden birisidir.
  • yine bi gerizekali testle karşinizdayiz.

şıklara bak;
    -kendimi öldürmek istiyorum.

ya boyle bi şıkkı işaretleyip testin sonucunun ne çikmasini bekliyorsun? :) kendini öldürmek istiyorsan bence kesin yaşama sevinci dolusun ve hayattan çok zevk aliyorsun falan mi dicek test sonucu?

totolojik bi test gibi. kendi içinde cevabi zaten var.

-kakan sulu mu katı mı??
    -sulu
    -himm o zaman sen kesin ishalsin.

ayni boyle. tespit zaten şıkkı seçen kişi tarafindan koyuluyor. boyle idiot testler yapmayin rica edicem. beck falan dinlemem, adam olun.

edit: arkadaşim dedi ki, bu zaten depresyon teşhisi konulan hastalar icin bi bakima check list. yani ölmek istiyor musun vs ne durumdasin şu an manasinda. silin bu başligi burdan.
  • beck tarafından geliştirilen envanter. ayrıca bir de anksiyete için envanter var. bu testi derste gören tüm ruh sağlığı grubu öğrenciler bir kere kendilerine yaparlar. envanterin amacı 21 soru ile bireyin depresyon düzeyini ölçmektir. somatik ve duygusal alt ölçeklerinden oluşur. bireyin son bir haftası baz alınır.
hesabın var mı? giriş yap