*

şükela:  tümü | bugün
 • onlar, geleneksel big band müziğini bugünün sound'u ile yorumluyorlar. ustaca harmanlanmıs müziklerindeki melodik yapı ve ritmik zenginlikle, dinleti ve eglenceyi bir arada sunuyorlar.

  beck's big band'in yaptıgı müzik türkiye'de şimdiye kadar neredeyse hiç yapılmadı. onlarin hem müziği, hem de kendileri neşeli, canlı, ritmik... genç, orta yasli ya da yasli, genis bir kitleye hitap ediyorlar. kimi nostalji yaşıyor, kimi hayaller kuruyor, kimi de yerinde duramıyor! dinlemesi çok keyifli, zamanın nasil geçtiğini anlayamayacaksınız.

  beck's big band'in kuruluşunu aycan teztel şöyle anlatıyor:

  "hollanda veamerika`'da bulunduğum yıllarda çeşitli big band'lerde yer aldım, inanılmaz keyifliydi. özellikle de önümüzde randy brecker gibi bir dünya devi çalarken aldığım hazzı kelimelerle anlatamam. o dönemlerden beri aklimda hep bir big band kurma fikri vardı. türkiye'de sayilari az da olsa, birbirinden değerli, dünya çapinda caz müzisyenleri var ; onlarin yani sira, yetismekte olan genç yetenekler de var. tam bunlari nasil bir araya getirebilirim diye düsündüğüm bir dönemde efes pilsen iletişim müdürü pınar tamar'ın 2002 mayis ayında pazara sunulacak beck's lansmanı için bir grup kurma önerisiyle beck's big band'i kurmaya karar verdik. beck's sponsorlugunda, istanbul'da 5 konser verdik. bu konserlerin arasında temmuz ayında herbie hancock, michael brecker ve roy hargove konserinin after show'u da vardı. (bkz: miles davis anma gecesi)

  solist trompetçimiz senova ülker'in bu oluşuma her asamada büyük katkisi oldu. repertuar çalismalari esnasında yakın dostum ömer göksel bir öneride bulundu:
  'türkiye'de çok iyi bir caz dinleyicisiyle beraber aslında cazı sevebilecek, ama "caz müziği" tanımlamasının ürküttüğü geniş bir kitle de var. siz bu dünya müziğini sadece sanatsal bir yaklaşımla değil, her iki dinleyici grubunu da kucaklayacak bir tarzda sunmalısınız.' bu dogrultuda repertuarı sanatsal değeri yüksek, ama aynı zamanda
  dinlemesi kolay, keyifli eserlerden oluşturduk."

  beck's big band 20 kisilik genis bir kadrodan oluşuyor; senova ülker, aycan teztel, levent altindağ, ercüment ates, yahya dai, volkan hürsever, volkan öktem gibi usta müzisyenlerin yanı sıra, genç kuşağın yeni değerlerini de bünyesinde barındırıyor. fatih erkoç, neşet ruacan, tuna ötenel, askın arsunan, imer demirer ve sibel köse'nin de konuk sanatçı olarak gruba katılmalarıyla adeta bir müzik milli takımı oluştu.
 • 11 nisan 2003 cuma günü, saat 19.30'da iş sanat konser salonu'nda konser verecek olan topluluk. hevesle ve merakla bekliyoruz... olacaklara fikren ve ruhen hazırlanmaya çalışıyoruz.
 • bugüne kadar düşünülmememiş olmasına şaşılası, süper fikir. daha sık orda burda çalmaları istenecek topluluk.
 • türkiye'de böyle bi orkestra olabileceği hiçbirimizin aklının ucundan geçmezdi ama meğer olabiliyormuş. hepsi mesleklerinde çok iyi müzisyenler, hepsi birer solist. dünya çapında üne kavuşmaları an meselesi.. orkestra; 4 trompet, 5 trombon, 6 saxofon, gitar, piyano, bas, perküsyon ve davuldan oluşuyor.
 • orkestranın 11 nisan'daki konseri beni koltuğuma yapıştırmıştır. iş sanata vardığımdai gişede bilet kalmadığını öğrendim, bütün biletleri satılmıştı. lakin kapıda, "fazla bileti olan var mı?" diye bağırmam faydalı oldu...
  konuk sanatçıların hepsinin birbirinden muhteşem olduğu konserde (fikrimce özellikle neşet ruacan) en çok ilgi çeken konuk sanatçı kanımca fatih erkoç'tu, chick corea'nın spain adlı şarkısını söylerken gösteri sanatlarında çok usta olduğunu gösterdi, yaptığı glisandolar insanları hayrete düşürdü.
  konser sonrası kulise girip herkesin elini sıkmak istedim, ama kulise girdikten sonra, ancak ehe ehe gülüp, pişmiş kelle gibi gülümseyip, kalakalmışım... (bkz: vay anasını sayın seyirciler)
 • dinlemeyen sakın ben cazcıyım demesin.boylesi ne geldi ne goruldu...
 • bu yaz onuncu uluslararası istanbul caz festivali'nde sahne alacak ve izleyenlere dev bir müzik ziyafeti yaşatacak olan etkileyici ve şaşırtıcı muhteşem topluluk.
 • içinde konservatuar öğrencilerinin de bulunduğu kaliteli müzik grubu
  (bkz: volkan öktem)
  (bkz: fatih erkoç)
 • 9 temmuz 2003 çarşamba günü bir konser verecek grup. yannız afişte dikkatimi çeken bir isim oldu. yanlış yazılmış olduğundan şüpheleniyorum (bkz: eray zikguş)
 • her konseri bir okul gibi ogretici olan bu band i ozellikle genc muzisyenlerin turkiye nin bir ucunda olsalar bile takip etmesi gerekiyor.performans olarak en azgrp allstar big band kadar iyidir.grubun kurucu sefi ve aranjor u aycan teztel in ozellikle brass section da yakaladigi tiniya inanamayacaksiniz.band ici muzisyenlerin herbiri cok iyi solo enturmantist oldugu halde section icindeki beraberlikleri muhtesem.konuk muzisyenlerde band ici muzisyenler gibi dunya stari muzisyenlerden olusuyor.imer demirer,sibel kose,fatih erkoc,tuna otenel,neset ruacangibi muzisyenler her zaman boyle bir band esliginde dinlenemeyecegi icin bu arsiv degerindeki konserleri kacirmamak en guzeli olur.insallah becks sponsorlugunda bir turkiye turnesi yaparlarda bu okuldan herkes yararlanir...
hesabın var mı? giriş yap