şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: rci)
 • ülkemizin saf ve dünyadan habersiz insanlarını dolandırmanın başka bir yöntemi.
  genelde hedef kitle hayatlarında hiç tatil yapmamış orta yaşın üzerindeki kişiler, yada yeni evlenmiş genç ve heycanlı çiftler. orta yaşın üzerindeki kişileri bilgisizlikleri yüzünden, genç çiftleri ise gözlerinin birşey göremeyecek kadar heycanlı oldukları için tercih ediyorlar. bu iki kesim de çok kolay kanabiliyor.

  bir süpermarket ya da avm çıkışında yanınıza bir genç gelir. bir anket yaptığını, anket yaptığı kişi sayısı kadar prim aldığını, ve sizden bu ankete katılmanızı rica eder. siz de "aman canım bir anketten, ne çıkar ki?" diye katılırsınız.
  size önce adınızı sorarlar, mesleğinizi sorarlar, yılda kaç kez tatile çıktığınızı sorarlar. ve en son telefonuzu sorarlar. (hiçbir ankette özlük bilgileri alınmaz. ya da alınmaya zorlanmaz). sonunda sizi ararlarsa kendisi hakkında iyi yönde görüş belirtmenizi de rica eder. siz de bir gence yardım etmenin mutluluğu ile eve dönersiniz. ama çok garip bir yola girdiğinizden haberiniz yoktur.

  aradan 7-10 gün geçitikten sonra. telefonunuza tacizler başlar. hiç aramazlarsa günde 5-6 kere ararlar. siz de bıkıp açarsınız. ve 300 kişi arasından 30 kişi içine girmeyi başardığınızı ve bedava tatil hakkı kazandığınızı söylerler. kıbrıs, alanya, fethiye, yada yurdun bazı yerlerindeki termal kaplıcalardan (orta yaş üzeri hedef kitle için) seçtiğiniz birinde 5 gece 6 gün tatil yapabileceğinizi söylerler. yalnız bunun için size verdikleri adres ve saateki tanışma seminerine katılmanız gerektiğini de eklerler. burdaki keyword seminer kelimesidir.

  siz "ne olacak ki canım" diyerekten seminere gidersiniz. ortam çok gariptir. kalabalık ve çok gürültü bir yerdir. sizi özene bezene oturturlar. oturma düzeni çok önemlidir. sizi bazı önemli kişilerin önüne sırtı dönük bir şekilde oturturlar. ve yanınıza bir görevli gelir. başlar devremülk sistemi anlatmaya. beyniniz yıkanmaya başlamıştır. genelde katılımcıların soruları bellidir. cevaplar satış temsilcilerine ezberletilir. eğer bunun dışınada bir soru sorulursa, satış yapan kişi lafı dolaştırır.

  toplantılar çok uzun sürer 4-5 belki 6 saat. siz bu süre sonunda satış temsilcisinin çeşitli oyunları yüzünden kendinizi devremülk satın almak zorunda hissedersiniz. hatta bu zamana kadar neden almadığınızı düşünürsünüz. ve sizi kandırabilirlerse bazı kağıtlara imza atarsınız. artık olay bitmiştir. saçma sapan tatillere saçma sapan paralar verdiğinizi eve geldiğiniz de anlarsınız. ve iş işten geçmiştir. artık garip paralara garip devremülkünüz olmuştur. yakanızı kurtabilmek için baya bir uğraş vermeniz gerekir. ki zordur, zararsız bir şekilde bu işten çıkabilirseniz kendinizi şanslı sayın.

  tam bir dolandırıcılık örneği. böyle bir durumda. bedava tatil kazandığınızı söyleyen birileri olursa kesinlikle inanmayın. oradan koşarak uzaklaşın. hatta en başından böyle bir truzim anketi doldurmayın, telefonunuzu vermeyin.

  böyle olayları ve insanları gördükçe yemin ediyorum nefret ediyorum bu ülkeden. insanların zorla kazandıkları paraya göz dikiyorlar. yazık...
 • bunun bir benzeri de yatçılık kisveli firmalar tarafından yapılmaktadır. (bkz: yalın yatçılık) benzer telefon tacizleri sonucunda meşhur seminere gittim. 50 m2 bir alan içinde yaklaşık 20 masada satış temsilcileri kurbanlarına sistem anlatmakla meşguldü. olayın rengi içeri girer girmez açığa çıktığından can alıcı sorularla ikna olmayacağımı belirttim ve satış temsilcisi ile konuşmaya başladım. istanbul'da okuyan 20 yaşında bir çocuğu maaşı sadece prim olacak biçimde ve sigortasız olarak çalıştırdıklarını öğrendim. iyice söverek de orayı terkettim. özellikle fitness klüplerinde rastlayabileceğimiz boş bir a4 e kocaman kocaman rakamlar yazıp üzerlerine çize çize "size özel bir kampanyamız var ama son günü bugün" , "çok çok özel bir üyelik +x ay kadar da bedava" modu burada da geçerlidir. uzak durulması gerekir.
 • az önce:

  -iyi günler karamzam bey, ben x yatçılık'tan arıyorum, geçen gün carrefour'da doldurduğunuz form sayesinde tatil...

  +pardon anlayamadım, nereden arıyorsunuz?

  -ben x yatçılık'tan arıyorum, geçen gün carrefour'da doldurduğunuz form sayesinde tatil...

  +yahu biraz yavaş konuşur musunuz hamfendi... nereden aradığınızı anlamadım!?

  -x yatçılık...

  +yat mı kazandım?

  -eheh hayır efendim, tatil kazandınız!!

  +nasıl oluyor o?

  -geçen gün carrefour'da doldurduğunuz form sayesinde tatil kazandınız, öncelikle sizi tebrik ediyorum...

  +teşekkürler de, ben geçen gün carrefour'da form falan doldurduğumu hatırlamıyorum, doldurduysam da kafama silah dayamışsınızdır. tatille ilgilenmiyorum, teşekkür edip iyi günler diliyorum.

  -iyi günler:(
 • yalandır, kimse kimseye bedava günahını vermez efendim ve bu her şartta geçerlidir.
  olay şöyle gerçekleşti, viaporta girişte isim ve telefon almak suretiyle bedava tatil çekilişi yapacağız dediler. hatta bende eşime tanımadığın etmediğin adamlara niye veriyorsun telefonunu diye çıkıştım. 2-3 gün sonra 3 gece 4 gün tatil kazandınız diye aradılar. yalnız maltepe'de 90 dakikalık tanıtım seminerine katılacakmışız. neyse arayan numarayı geri aradım, bişey satmaya kalkacaksanız bizi oralara getirmeyin dedim, yok efendim öyle birşey yok dediler. neyse eşli katılımda zorunlu bu arada. akşam 7 de başlıyor. eşim gidelim mi dedi, boşver onca yolu gidecez boşu boşuna kesin bir dümen var dedim. başka bir yere de uğrayacaktık bir bakalım olmazsa çıkarız dedik. lüks bir binanın daha girişinde karşılıyorlar. 2.katta loş ışıklı bir odaya alıyorlar. çok şık giyinmiş kızlar ve adamlar var. bir form veriyorlar. oturduğunuz ev sizin mi, aylık geliriniz falan diye sorular var. daha orada zaten durum belli oldu. yanımıza bir adam geldi. bizimle o ilgilenecekmiş. büyükçe bir salona indir. masada eşinizle yanyana diğer gelenlere sırtınız dönük oturma zorunluluğu var. bir ara eşim yanımdaki sandalyeye geçti. gelip, eşinizin yanına oturur musunuz? belli oturma şeklimiz var dediler.. neyse çocuk bir sohbet bir muhabbet. sanki kırk yıllık aile dostumuz. nereli olduğumuzdan, nerede oturduğumuzdan falan. işte yıllık ne kadar tatil harcamanız var. ne kadar tutar vs vs. 3 boyutlu çizim ve maketlerden devremülk satmaya çalışıyorlar sonuçta. yani anlattıklarının gerçek olduğunu bilsem alırım o derece muazzam şahane imkanlar. nihayetinde almadık. dikkat.
 • yukarıda daha detaylı anlatılmış ben de kısaca değineyim:

  şu süreçleri olan bedava tatil.

  1) anket yaparlar. (genelde avm'nin kapısından girince gençten bir çocuk yaklaşır, çekiliş kartı verir ve bir kaç bilgi alıp, çekilişe katıldığınızı söyler.)

  2) telefon gelir. (kurumsal olmayan bir cep numarasından bir bayan arar ve 20 şanslı aile içinde olduğunuzu söyler. size bir gün verir ve eşinizle birlikte bir seminere katılmanızı tembihler)

  3) seminer (burda sanırım vahşi bir devremülk pazarlaması yapılıyor)

  4) yeme içme size ait olan sadece konaklama içeren 4 gece 5 gün tatil (burası da muamma)

  ben bu aşamalardan bedavayı duyunca sebepsiz saflaşan klasik bir türk olarak ilk 2 level'a geldim. şükür ki sonraki sıkıntılı olduğu bilinen 3 ve 4 nolu level'a gelmedim. çünkü bir işe girişmeden önce mutlaka sözlük okurum. o yüzden burası kutsal bilgi kaynağı, ne kadar goy goy yapsanız da bu asla değişmeyecek.
 • güzide ülkemin yalan dolanla dolu pazarlama yöntemlerinden biridir. bu aralar hortlamış gene bu muhabbet belli ki, dikkat etmek lazım. yukarıda bahsedilen şekilde arandım ve eşimle birlikte bir organizasyona davet edildim, efendim bize özel ikramlar olacakmış falan da filan. öncelikle bu bilgileri yazılı olarak mail atın bir inceleyelim diyip, ben size organizasyon yerini akşam sms le göndereyim cevabı alınca durumdan zaten işkillendim. sms ne lan?daha önce bir avmde dandik bir tur şirketinin çekilişine katılmıştım, tabii hemen kutsal bilgi kaynağımıza danışınca sürecin aynı şekilde izlediğini fark edip, kendilerini tekrar arayıp madem tatil kazandım posta yoluyla evrakları gönderin ben bir inceleyeyim diyecektim ama telefon sürekli meşgul olduğu için malesef bu şanslı bünyem sanırım tatil hakkını kaybetti. olur da bu şekilde aranılırsa tabii efendim geliriz organizasyona ayırın yerimizi diyip gitmemek, ya da 3-5 canavar arkadaşla gidip yiyip içip çıkarken sözlükte öyle demiyollaa ama bak yedik içtik yıktırmayın burayı diyerekten oradan ayrılmak da seçenek olarak düşünülebilir. adres de bahçelievler kadir has avmnin bilmem kaçıncı katı bu arada
 • 507 622 1878 ve 507 622 1883 numaralı telefonlardan hakan ve zeynep ismindeki kişilerden aranmam neticesinde öğrendiğim dolandırıcılık.

  önce kimlik dolandırıcılığı sanıp tırstım sonra gelen ikinci aramada katılmamı bekledikleri semineri söylediklerinde olayin rengini anladim.

  cumartesi saat 10.30'da ulus metro durağinda buluşulacak ve bir otele gidilecekmiş. falan filan işte aman dikkat.
 • az önce başıma gelen olaydır. geçtiğimiz günlerde bir benzin istasyonuna gitmiştim. bir kız yanımda belirdi hemen bedava tatil veriyoruz çekiliş falan dediler.. inanmam böyle şeylere verdim telefonumu.. az önce aradılar tatil kazandınız sizi bekliyoruz dediler. bugün akşam hediye çekinizi vereceğiz eşinizle gelin dediler. bugün gelemem dedim cumartesi gelin dediler. web siteniz var mı dedim yok.. bana kazandığıma dair çeki gönderin diyorum yok.. firma adı elvin turizm. gelirim tabii tabii dedim kapattım. gidecek miyim elbette hayır.
 • "siz sadece yol parası, konaklama, yeme-içme ve diğer masrafları ödüyorsunuz. kalan her şeyi biz ödüyoruz." anlamına gelen cümledir.