• ülkemizin saf ve dünyadan habersiz insanlarını dolandırmanın başka bir yöntemi.
    genelde hedef kitle hayatlarında hiç tatil yapmamış orta yaşın üzerindeki kişiler, yada yeni evlenmiş genç ve heycanlı çiftler. orta yaşın üzerindeki kişileri bilgisizlikleri yüzünden, genç çiftleri ise gözlerinin birşey göremeyecek kadar heycanlı oldukları için tercih ediyorlar. bu iki kesim de çok kolay kanabiliyor.

bir süpermarket ya da avm çıkışında yanınıza bir genç gelir. bir anket yaptığını, anket yaptığı kişi sayısı kadar prim aldığını, ve sizden bu ankete katılmanızı rica eder. siz de "aman canım bir anketten, ne çıkar ki?" diye katılırsınız.
    size önce adınızı sorarlar, mesleğinizi sorarlar, yılda kaç kez tatile çıktığınızı sorarlar. ve en son telefonuzu sorarlar. (hiçbir ankette özlük bilgileri alınmaz. ya da alınmaya zorlanmaz). sonunda sizi ararlarsa kendisi hakkında iyi yönde görüş belirtmenizi de rica eder. siz de bir gence yardım etmenin mutluluğu ile eve dönersiniz. ama çok garip bir yola girdiğinizden haberiniz yoktur.

aradan 7-10 gün geçitikten sonra. telefonunuza tacizler başlar. hiç aramazlarsa günde 5-6 kere ararlar. siz de bıkıp açarsınız. ve 300 kişi arasından 30 kişi içine girmeyi başardığınızı ve bedava tatil hakkı kazandığınızı söylerler. kıbrıs, alanya, fethiye, yada yurdun bazı yerlerindeki termal kaplıcalardan (orta yaş üzeri hedef kitle için) seçtiğiniz birinde 5 gece 6 gün tatil yapabileceğinizi söylerler. yalnız bunun için size verdikleri adres ve saateki tanışma seminerine katılmanız gerektiğini de eklerler. burdaki keyword seminer kelimesidir.

siz "ne olacak ki canım" diyerekten seminere gidersiniz. ortam çok gariptir. kalabalık ve çok gürültü bir yerdir. sizi özene bezene oturturlar. oturma düzeni çok önemlidir. sizi bazı önemli kişilerin önüne sırtı dönük bir şekilde oturturlar. ve yanınıza bir görevli gelir. başlar devremülk sistemi anlatmaya. beyniniz yıkanmaya başlamıştır. genelde katılımcıların soruları bellidir. cevaplar satış temsilcilerine ezberletilir. eğer bunun dışınada bir soru sorulursa, satış yapan kişi lafı dolaştırır.

toplantılar çok uzun sürer 4-5 belki 6 saat. siz bu süre sonunda satış temsilcisinin çeşitli oyunları yüzünden kendinizi devremülk satın almak zorunda hissedersiniz. hatta bu zamana kadar neden almadığınızı düşünürsünüz. ve sizi kandırabilirlerse bazı kağıtlara imza atarsınız. artık olay bitmiştir. saçma sapan tatillere saçma sapan paralar verdiğinizi eve geldiğiniz de anlarsınız. ve iş işten geçmiştir. artık garip paralara garip devremülkünüz olmuştur. yakanızı kurtabilmek için baya bir uğraş vermeniz gerekir. ki zordur, zararsız bir şekilde bu işten çıkabilirseniz kendinizi şanslı sayın.

tam bir dolandırıcılık örneği. böyle bir durumda. bedava tatil kazandığınızı söyleyen birileri olursa kesinlikle inanmayın. oradan koşarak uzaklaşın. hatta en başından böyle bir truzim anketi doldurmayın, telefonunuzu vermeyin.

böyle olayları ve insanları gördükçe yemin ediyorum nefret ediyorum bu ülkeden. insanların zorla kazandıkları paraya göz dikiyorlar. yazık...
  • yukarıda daha detaylı anlatılmış ben de kısaca değineyim:

şu süreçleri olan bedava tatil.

1) anket yaparlar. (genelde avm'nin kapısından girince gençten bir çocuk yaklaşır, çekiliş kartı verir ve bir kaç bilgi alıp, çekilişe katıldığınızı söyler.)

2) telefon gelir. (kurumsal olmayan bir cep numarasından bir bayan arar ve 20 şanslı aile içinde olduğunuzu söyler. size bir gün verir ve eşinizle birlikte bir seminere katılmanızı tembihler)

3) seminer (burda sanırım vahşi bir devremülk pazarlaması yapılıyor)

4) yeme içme size ait olan sadece konaklama içeren 4 gece 5 gün tatil (burası da muamma)

ben bu aşamalardan bedavayı duyunca sebepsiz saflaşan klasik bir türk olarak ilk 2 level'a geldim. şükür ki sonraki sıkıntılı olduğu bilinen 3 ve 4 nolu level'a gelmedim. çünkü bir işe girişmeden önce mutlaka sözlük okurum. o yüzden burası kutsal bilgi kaynağı, ne kadar goy goy yapsanız da bu asla değişmeyecek.
  • "siz sadece yol parası, konaklama, yeme-içme ve diğer masrafları ödüyorsunuz. kalan her şeyi biz ödüyoruz." anlamına gelen cümledir.
  • yalandır, kimse kimseye bedava günahını vermez efendim ve bu her şartta geçerlidir.
    olay şöyle gerçekleşti, viaporta girişte isim ve telefon almak suretiyle bedava tatil çekilişi yapacağız dediler. hatta bende eşime tanımadığın etmediğin adamlara niye veriyorsun telefonunu diye çıkıştım. 2-3 gün sonra 3 gece 4 gün tatil kazandınız diye aradılar. yalnız maltepe'de 90 dakikalık tanıtım seminerine katılacakmışız. neyse arayan numarayı geri aradım, bişey satmaya kalkacaksanız bizi oralara getirmeyin dedim, yok efendim öyle birşey yok dediler. neyse eşli katılımda zorunlu bu arada. akşam 7 de başlıyor. eşim gidelim mi dedi, boşver onca yolu gidecez boşu boşuna kesin bir dümen var dedim. başka bir yere de uğrayacaktık bir bakalım olmazsa çıkarız dedik. lüks bir binanın daha girişinde karşılıyorlar. 2.katta loş ışıklı bir odaya alıyorlar. çok şık giyinmiş kızlar ve adamlar var. bir form veriyorlar. oturduğunuz ev sizin mi, aylık geliriniz falan diye sorular var. daha orada zaten durum belli oldu. yanımıza bir adam geldi. bizimle o ilgilenecekmiş. büyükçe bir salona indir. masada eşinizle yanyana diğer gelenlere sırtınız dönük oturma zorunluluğu var. bir ara eşim yanımdaki sandalyeye geçti. gelip, eşinizin yanına oturur musunuz? belli oturma şeklimiz var dediler.. neyse çocuk bir sohbet bir muhabbet. sanki kırk yıllık aile dostumuz. nereli olduğumuzdan, nerede oturduğumuzdan falan. işte yıllık ne kadar tatil harcamanız var. ne kadar tutar vs vs. 3 boyutlu çizim ve maketlerden devremülk satmaya çalışıyorlar sonuçta. yani anlattıklarının gerçek olduğunu bilsem alırım o derece muazzam şahane imkanlar. nihayetinde almadık. dikkat.
  • geçen hafta bu vaadle aramışlardı beni de. meşgul olduğum için daha sonra aramalarını söylemiştim, bugün de aradılar. bu sefer uzun uzun konuştuk. anket benzeri birkaç soru sorup beni tanıdılar. arayan kişi de çok tatlı dilliydi. firmalarının adı mey turizmmiş. televizyona reklam vermektense bedava tatil hediye ederek reklam yapıyorlarmış. ben çok gezen ve tatil yapan biri olduğum için (artık bunu nereden öğrendilerse*) bana tatil hediye ediyorlarmış.

çekiliş falan demedi hiç. devremülk falan sözü de geçmedi. 100 şanslı kişiden birisiniz gibi klişe şeyler de söylemedi. bunları söylese çok büyük ihtimal hemen kıllanırdım. gerçekten zekice bir şekilde, tatil reklamlarının pek de işe yaramadığını ve reklam bütçelerini hediye tatil vererek kullandıklarını söyleyince şüphelenmeden devam ettim konuşmaya.

kütahya, kuşadası, bodrum ve yalovada bulunan yazlık ve termal tesislerinden istediğim birine 15 gün önceden rezervasyon yapmak şartıyla 4 gün 3 gecelik tatil hediye ettiklerini söyledi.

işin enteresanı, benim hakkımda ismim de dahil hiçbir bilgiye sahip değillerdi. beni arayan numara 0 (549) 802 71 13 ve arayan kişinin adı da reyhan’dı. bunlar önemsiz detaylar da olabilir ama belirtmekte fayda var diye yazıyorum buraya.

yalova’daki tesislerinde akşam yemeği vereceklerini hangi gün müsait olup gelebileceğimi sordu. ben de bir tarih söyledim. aslında böyle hediye falan şeylerinden normalde aşırı kıllanan ben, bu durumda pek kıllanmadım işte. belki de bu, dolandırıcılığı gerçekten iyi yaptıklarını gösteriyor, bilemiyorum. sonra telefondaki konuşma bitince neymiş bu mey turizm ya diye google’a bir yazayım dedim. aman allahım! karşımda çıkan şeyler direkt dolandırıcılara itibar etmeyin haberleri, şikayet sayfaları vs. sonra ekşideki bu başlık da google aramasında ilk sayfada çıkınca ve burada yazılanları da görünce gerçekten ucuz kurtuldum diye düşünüyorum şu anda.

teşekkürler sözlük.

allah bu şerefsiz dolandırıcılara fırsat vermesin, ne diyeyim.
  • az önce:

-iyi günler karamzam bey, ben x yatçılık'tan arıyorum, geçen gün carrefour'da doldurduğunuz form sayesinde tatil...

+pardon anlayamadım, nereden arıyorsunuz?

-ben x yatçılık'tan arıyorum, geçen gün carrefour'da doldurduğunuz form sayesinde tatil...

+yahu biraz yavaş konuşur musunuz hamfendi... nereden aradığınızı anlamadım!?

-x yatçılık...

+yat mı kazandım?

-eheh hayır efendim, tatil kazandınız!!

+nasıl oluyor o?

-geçen gün carrefour'da doldurduğunuz form sayesinde tatil kazandınız, öncelikle sizi tebrik ediyorum...

+teşekkürler de, ben geçen gün carrefour'da form falan doldurduğumu hatırlamıyorum, doldurduysam da kafama silah dayamışsınızdır. tatille ilgilenmiyorum, teşekkür edip iyi günler diliyorum.

-iyi günler:(
  • ekşinin gözünü yiyeyim valla.. beni de aradılar, tatil kazandınız diye bir neşe bir neşe, akabinde geliriniz şöyle böyle di mi, mesleğiniz felan deyince kıllandım. dedim çok saolun zahmet olmuş ama ben sizi arayayım.
    ülke toptan dolandırıcı olduğundan hemen sözlüğe bakıldı, inanmayın annem..kimse bu ülkede bedava bir şey vermez size..
  • acayip tezgahtır. ıstanbul e5 üzerinden sizi alıp yalovada bir köye götürürler. ınşaatı devam eden bir otelin şaşalı bir salonunda önce bilgi edinmek için sorular sorarlar. bu arada gelen kişi bay ise sarışın bir bayan karşılar. tavuk döner ve mercimek çorbasından oluşan bir yemek yersiniz başbaşa. sonra sarışın hatun sizden aldığı bilgileri işleyip size teklifi sunar. biraz abazalikta varsa sözleşmeyi imzalarsınız ve artık tüketici mahkemelerinde evrak taşımanız başlar. sakin olaki imzalamayın. unutmayinki bu memlekette kimse kimseye bedavadan selam dahi vermez.
hesabın var mı? giriş yap