şükela:  tümü | bugün soru sor
  • bir cesit olmayana ergi yontemi. insanoglu dua edip hayirli seyler isticene gider baskasina, kotu dualar eder. buna da beddua denir. neymis...
    yorum:
    genelde ask acisindan dolayi duyulan kin ve nefret duygulari beddua ile dile gelir.
  • çaresizlik göstergesi..
  • tehlikeli düzeylere varacak kötü temenniler bütünü. bir nevi dua. kötü niyetli bir dua.
    insanin cok icten davranmasi; cok aci cekmesi filan yetmez ettigi bedduanin tutmasi icin. degisik bir kapasite yetenek gerekir.
    ama beddua etmek her yönden cok rahatlatici bir aktivite. aklina gelen bütün kötü seyleri siralayip iclerinden en kötüsünü secip bir güzel doldura doldura söylemek ; kuru kuru sinirlenmekten bagirip cagirip yanitsiz kalmaktan bin kat daha iyi. heleki karsi tarafi korkutabilmisseniz; en azindan yüregine öyle bir korku sarabilmisseniz degmeyin keyfinize.
    unutulamamisi geren bir sey daha vardir ama; beddua döner sahibini bulur
  • hıncın dibine vurulduğun zamanlarda, heeeer sabah uyanıp da daha gözleri bile aralayamadan, şuursuzca yapılan. şuur yerine geldiğindeyse umarsızca tutması umulan.
  • (bkz: ah)
  • beddua döner dolaşır edene geri gelir derler. etmemelidir. ha çok canınızı yaktıysa edilen şahıs allah'a havale edin gitsin...
  • şu sıralar beni küfür etmekten sonra en fazla rahatlatan, annemin tabiriyle iki ucu tehlikeli ok. böyle de mecazi anlamlar yükleyip, somutlaştırınca, mistik bir havası oluyor, annem de bundan pek bir nemalanıyor farkındayım ama ne yapayım öyle, ne diyeydim söylem mi diyeydim. etkili başetme mekanizmalarımdan biri işte bir diğeri de bulduğum camları kırmak hayır carolin'e özenmiyorum bebeğim o benden esinlendi sen nerden bileceksin. bende günde üç kez tok karnına soğuk su içmem gereken durumlarda, soğuk suyla beraber tüketiyorum işte. bazen sonunda yarabbim pekiştiricisi ile beraber etkisini güçlendirmeye çalışsam da pek bir işe yaramadığını düşünmekteyim ama elim mahkum işte kendime dua etmekten aciz ben, elaleme bed dualar ediyorum da kimse kıymetimi anlamıyor. biri dışında diğerlerinin de tuttuğu görülmedi, benimkilerin iki ucu da kör, hiçbir hedefi görmüyor.
    aklıma gelmişken şayet beddua edemiyorum, nasıl beddua ederim? yrn böyle güzel beddua etmeyi nerden öğrendi? diye soracak olursanız hemen yönlendireyi.(bkz: sebep)
  • içli edildiğinde tutan bir şey.
  • fenerbahçe marsilya maçının son düdüğünde milyonlarca kişinin hep beraber gerçekleştirdiği söylemler silsilesi
  • hani böyle canı çıksın, allah belasını versin gibi değil de daha küçük aksakıklar çıksın işi rast gitmesin diye içinizden geçiriyorsanız bile gerçekleştirdiğiniz şey aslında.. sisteme gerekli ve geçerli komut veriliyor yani..

hani aslında olsun diye içinizden geçmeyebilir böyle dimdirek, ama bir yerde sen beni böyle üzdün ya allahından bul inşallah göt herif demişseniz, yani yine içinizden dersiniz ya hani, kesin yanlışlıkla edersiniz.. mesela boynu tutulsun dersiniz, burnunun ucunda kocaman sivilce çıksın, otobüste yol boyu uyumayan bir bebek olsun, yanından geçerken üstüne kussun, sonra cırcır olsun, tam bişiy anlatırkan zort diye patlasın, ayakkabısına taş girsin, üstüne kuş sıçsın... kozmetik beddualar bunlar sonuçta, yanlışlıkla edilebilir.. ayrıca düşünmesi çok eğlenceli solcu kızların kafasına yumurta atması, gözlüğünden böyle vıccık diye yumurtanın sarısının damlaması, ya da böyle tam alnının çatısına çot diye isabet etmeli olaylar da başına gelebilir, yani insanın aklına geliyor.. ama en güzeli osurması.. böyle herkesin sessiz olduğu bir anda zoort diye, nasıl kaçtı bilemeden..

sonradan duyan-bilen bak gördün mü ahı(n) tuttu der, kesin.. ve neredeyse iyi kalpli bir insansanız kesin tutar, yani ben inanıyorum öyle şeylere.. ondan aslında içimizden geçene dikkat etmeli.. ama çoğu zaman hakedene ediliyor içteni dıştanı, tutsa fena olmaz gibi gibi de.. yine de yeterince kötü değilseniz aklınıza gelenler allah korusun parantezinde de geçiyor, geldiği gibi.. bu da güven çemberimden esasen, kıvırıyorum işte, tutsa çok güzel olur, ne diyorsun...