şükela:  tümü | bugün
 • bir mal, hizmet karsiligi belirlenen/odenen ucret..
 • "kazanilan" her seyin sahip oldugu deger. (bkz: bedel odemek)
 • anadolu'da, halk arasinda basamak, merdivenmanasinda kullanilan sozcuk.
 • bedensel engel vb yüzünden hacca gidemeyen kişinin yerine masrafları gidemeyen kişinin karşılaması ile vekaleten hacca giden kişiye verilen ad.
 • (bkz: berdel)
 • (bkz: ödül)
 • stuart bennet adlı bir yönetmenin, hıristiyan propagandası amaçlı çektiği bir film. filmimizin başrol erkek oyuncuları (osman ve memduh), film boyunca gay izlenimi yaratan aktivitelerde bulunur. ha şimdi sevişcekler, yok gene olmadı, ama bu sefer olacak derken. hiçbir halt olduğu yoktur. 90'lı yıllara ait olduğunu okunan hıbır dergisinden ve araba modellerinden çıkartılmaktadır.
  esas oğlanımız (osman) bir kadına aşık olmuştur. güzeller güzeli ve ateş böceği olarak betimlediği hatice, obez bir hatundur. hatice gidip recep'e aşık olmuş, peşinden ayrılmamaktadır. ancak filmdeki tabire göre recep hatice'den sadece belli istekleri için yararlanmaktadır. bir gün recep hatice'ye tokat atar. bunu gören osman eline aldığı bir taşla recep'i öldürür. bunu gören recep'in abisi mehmet bizim oğlanın peşine düşer. osman ankara'dan istanbul'a kaçar. bir şekilde çok eski kankasının (memduh) yanına gelir. bundan sonra aseksüel gay sahneleri başlamaktadır.
  bizim esas oğlanın arkadaşı kendini incil'e kaptırmıştır, radyo programlarını dinleyerek başlamıştır her şey.
  izlenilip, izletilmesi gereken istisna film örneklerindendir. izlenip izlenip gülünesidir.
  esas oğlanımız en sonunda trenle almanya'ya kaçmak ister. babası: "burada kalıp öleceğine, almanya'ya git; bari benim işlerimi gör." gibi abuk bir cümle sarf etmiştir.
  esas oğlanımızı geçirmek için arkadaşı sirkeci tren istasyonunda yakalar. gereksiz diyaloglar silsilesi burada da devam eder. birden mehmet çıkagelir. ancak hıristiyan olmuş kendini mesih sanan eleman, arkadaşının önüne geçerek ölümüne engel olur.
  allahın sirkeci tren istasyonunda da kimse bu olayı görmez, bir küçük çocuk haricinde:
  çocuk: abi arkadaşın öldü mü?
  adam: (üzgün ve ağlamaklı yüz ifadesiyle) evet diyebilir ancak.
  çocuk: arkadaşın kötü biri miydi?
  adam: hayır. o çok çok iyi biriydi. kötü olan benim. (buradan da iyiler ölür kötüler yaşar çıkarımını yapabiliriz.)
 • özdemir ince'nin en guzel siirlerinden biridir bedel...

  süzülerek geçiyorum bir yazın içinden
  kanatlarıma bakıp kıskanıyor çocuklar,
  ama hiç düşünmüyorlar:
  ben neler ödedim bu yok oluşa.

  ne kışlar, ne kıyımlar, ne yokluklar tanıdım,
  alnım değdikçe eridi toprakta,
  kaç kentin kapılarında kaç kez
  bir aynanın önüne tek başıma bırakıldım.
 • paha.
 • almanca karşılığı asla, hiçbir şekilde, katiyen ablösungssumme olmayan kelime. ablösungssumme, kefalet ya da "fidye" olabilir, o durumda da ablösegeld olarak kullanılır.

  kusura bakmayın, almanca bilmeyen birileri güya tematik sözlük çalışması yapıyor da. chicken translatevari almanca cümleler kurmanıza gönlüm elvermiyor.