şükela:  tümü | bugün
  • derdini anlatan bir yazı olmuş. cumhurbaşkanlığı'ndan ya da msb'den nasıl bir yanıt geleceği merak konusu...

alternatif link-1: http://i67.tinypic.com/11hthex.jpg
    alternatif link-2: http://i63.tinypic.com/34e6g74.jpg

foto-1: https://imguh.com/image/fwqkz
    foto-2: https://imguh.com/image/fwemz
  • cevap alamayacağı feryattır. oralardan sadece yıkama yağlama yapıyorsanız cevap alabilirsiniz.
    ha bence de cevap almamalı ya neyse. 21 gün olmaması bana da mantıklı gelse de ve hatta kaldırılacağını düşünsem de zaten bilinenin bakın cimer'e yazdım diye prim kasmak için paylaşılması hoşuma gitmedi.

hatta arttırıyorum eminim göndermemiştir de...
    başvurunuzu yapın sabırlı olun: (bkz: #79494739)

--- amme hizmeti ---
    sayın cumhurbaşkanım,

ben 1111 sayılı askerlik kanunundan kaynaklı zorunlu görevimi yerine getirmek istemeyen bir vatandaşım. anayasamızın n. maddesi vatan hizmetini şu şekilde açıklamıştır: "vatan hizmeti, her türkün hakkı ve ödevidir. bu hizmetin silahlı kuvvetlerde veya kamu kesiminde ne şekilde yerine getirileceği veya getirilmiş sayılacağı kanunla düzenlenir." normlar hiyerarşisi gereği, yasalarımızda zorunlu askerlik hizmetine alternatif olarak kamu hizmeti yapılmasının önünde bir engel yoktur fakat dünya' da zorunlu askerliğe alternatif getiren birçok ülkenin (avusturya, estonya, finlandiya, hırvatistan, hollanda, ispanya, litvanya, polonya, portekiz, rusya federasyonu, slovenya, slovakya, ukrayna ...) aksine ülkemizde 18. yüzyıl tipi katı askere alma sistemi uygulanmaktadır. 28 nato ülkesinin ise 23'ünde profesyonel ordu mevcuttur yani zorunlu askerlik sistemi hiç yoktur.

sizin başbakanlık yaptığınız dönemden önce askere gitmeme yaptırımları günümüze kıyasla oldukça sertti: yurt çapında arama kararı, yurtdışı çıkış tahdidi, vatandaşlıktan çıkartılma gibi birçok maksadını aşan uygulama yapılmaktaydı. sizin dönemizde ise yoklama kaçağı/bakaya durumu idari soruşturma düzeyinde takibata uğramaya başladı. 2013 yılında askerlik durumunun gbt sisteminde çıkmaya başlaması ve 2017 yılında yoklama kaçakları/bakayaların işyerlerine "işten çıkartılma emri" gitmeye başlaması ile süreç tersine ilerlese de dahi 2011 ve 2014 yıllarında çıkartılan bedelli muafiyet yasaları askerlik yapmak istemeyen toplum kesimlerini oldukça rahatlatmıştı.

ben zorunlu askerlik yapmama hakkını elde etmek isteyen bir vatandaş olarak 2011 yılında sizin açıkladığınız temel eğitimsiz bedelli askerlik yasasından oldukça memnun kalmıştım. 22 yaşında, birkaç aylık üniversite mezunu olarak mutlaka ama mutlaka kapsamına gireceğim bir bedelli muafiyet yasasını beklemeye başlamıştım. ilerleyen yıllarda yeni bedelli muafiyet yasalarının geleceğini hatta anayasamızın 72. maddesine uyumlu olarak alternatif kamu hizmetlerinin sunulacağını öngörmüştüm.

sizin profesyonel ordudan yana olan tavrınız, düzenli aralıklarla bedelli muafiyet yasası çıkartmanız, bakaya kişilerin mevcutlu olarak askere sevk edilmemesi gibi uygulamalar beni bugüne kadar şaşırtmadı fakat 2018 yılında meclisimizden geçen bedelli askerlik yasasında 21 gün temel eğitimde ısrar etmeniz şaşırttı. geçmiş dönemlerde türkiye' de temel eğitimsiz bir bedelli askerlik düşünülemezdi, bu vizyonu bize siz 2011 yılında başbakanlık dönemizde verdiniz. aynı dönemde kabinenizde yer alan sadullah ergin'in vicdani ret üzerine açıklamaları da ülkemizde zorunlu askerlik üzerine ciddi tartışmaların olmasına sebebiyet vermiştir.

ülke olarak neden zihinsel olarak, pratik olarak aştığımız bir konuya tekrar geri dönüyoruz? neden 2011 yılında hem bedelli askerlik hem de dövizli askerlik için vazgeçtiğimiz temel eğitim uygulamasını tekrar canlandırıyoruz? 2011 ve 2014'te çıkartılan yasalarda hem zorunlu askerlik yapmak istemeyen vatandaşlar bu görevi by-pass ediyorlardı, hem hazine para kazanırken aynı zamanda bakaya/yoklama kaçağı olan kişilerin idari takibi yükü ortadan kalkıyordu. geçtiğimiz günlerde meclisimizden geçen bedelli askerlik yasası zorunlu olarak askerlik yapmak istemeyen bir vatandaş olarak beni tatmin etmiyor.

sayın cumhurbaşkanım, lütfen elde ettiğimiz siyasi kazanımları bir çırpıda geri vermeyelim. ben bedelli muafiyet yasalarını bir kazanım olarak gördüm ve yıllardır bu yasayı bekliyordum. lütfen meclisimizden geçen bu yasayı veto edin, temel eğitim şartının gözden geçirilmesi şartı ile meclise geri gönderin. bu yönde bir iradeniz yok ise yürütmenin başı olarak milli savunma bakanlığı'na emir verin ve klasik acemilik eğitimin olmadığı sadece teorik derslerin olduğu bir bedelli askerlik modeline geçelim. eğer ana akım medyada aktarıldığı gibi klasik acemilik eğitimi alacaksak, bu yasayı 7 yıldır bekleyen benim psikolojim askerliğe elverişli değil ve maalesef yasadan faydalanamayacağım.

lütfen bir kez daha düşünün sayın cumhurbaşkanım ...
    saygılarımla ...
    --- amme hizmeti ---
  • 21 gün askere gitmemek için bu kadar ağlanır mı lan ??

işten çıkartılma bahanen de kalmadı.

duyan da etek giydirip zenci mahkumların koğuşuna koyacaklarını sanacak

sorsak ağır delikanlıdır yavşak...
  • yazık cok yazık
  • bak şurada asal mı ne varmış git ona başvur şeklinde olan otomatik yanıt dönülecektir kanısındayım.
  • cimer‘in siktir git lan şurdan, diye cevap vermesini umduğum yazıdır.
  • (bkz: ağlama melis)
  • askerlik görevini yerine getirmek istemeyen bir vatandaşmış. sen vatandaş değil hırsızsın. ülkenin en pis kafasısın. nasıl yolumu bulurum, yırtarım, kolay yoldan zengin olurum, cukkalarım kafasında olduğuna bahse girerim. bedelli askerlik acilen kaldırılmalı ve asker kaçaklarına en az 2 yıl askerlik yaptırılmalı. ama balık baştan kokar bu ülkede şanslı dönemdeyseniz her şeyden yırtabilirsiniz. vergi borcun mu var ödeme, nasılsa af gelir. askerlik borcun mu var, enayi misin lan bedelli askerliği bekle. eşit ülkede eşit vatandaş aranıyor.